Klišé č. 1: Velkolepé snídaně, které ale nikdo nejí

Rodinné snídaně z mnoha filmů a seriálů vypadají spíše jako švédské stoly. Palačinky úhledně navrstvené na sobě a polité notnou dávkou javorového sirupu, vajíčka nejlépe na pět různých způsobů, oloupané a nakrájené ovoce, granola a k tomu sklenice s mlékem, džusem i čerstvě vymačkanou šťávou. Tak by podle některých filmů měla vypadat připravená snídaně každé správné hospodyňky, která dbá na pestrou stravu své rodiny. Jenže filmová rodina zpravidla nikdy nemá hlad. Manžel si po cestě do práce vezme pouze jablko, protože pospíchá na důležité jednání a děti se zase spokojí se suchým toustem. Nevadí, zítra bude další možnost vstát ve 4 hodiny a přichystat nevděčné rodině hody.

snidane.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Klišé č. 2: Bomby se zneškodní pár sekund před výbuchem, zato hacknout cizí počítač zabere přibližně minutu

Také akční filmy se často neobejdou bez některých klišé. Býváte ještě napjatí u scén, kdy se hlavní hrdina snaží zneškodnit bombu, jejíž odtikávání neodvratně směřuje k výbuchu, nebo se vám tají dech do poslední vteřiny, ve které se to hrdinovi nakonec stejně vždy podaří?

Kde ale postavy neztrácejí čas je v moment, kdy se chtějí nabourat do cizího počítače. Uhodnout heslo jim zpravidla zabere necelou minutu a stačí jim na to přibližně dva pokusy.

Klišé č. 3: Na začátku ošklivka, na konci kráska

To je téma mnoha filmů, zejména pak těch pro náctileté diváky. Středoškolská dívka (často vlastně vůbec ne ošklivá) nemá šanci získat toho nejhezčího kluka ve škole, který je zároveň členem některého ze školních sportovních skupin. Pak ale zasáhne kamarádka/sestra nejhezčího kluka ze školy či kdokoli jiný a z ošklivky je rázem kráska. Často přitom stačí sundat rovnátka, brýle a vytrhat obočí. A královna plesu je na světě.

Klišé č. 4: Nikdo neposlouchá varování a děti spí o samotě

Horory jsou také často poznamenány stále se opakujícími scénami či podobným motivem. Postavy činí stále dokola ty stejné věci, nad kterými nám zůstává rozum stát. V nebezpečí se rozdělují, nikdo neposlouchá, když se mu ten druhý snaží něco říct, vázne komunikace a děti zůstávají nadále spát samy v podkrovním pokoji, ačkoli je dům zamořený duchy.

horor-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Zdroj info: autorka článku, thenationalnewsrefreshercool.iprimatopzine

Čtěte také: 

Reklama