Chystáte se na výlet do Prahy? Chcete si naplno užít romantiku „babího léta“? Udělejte si radost a za pouhých 26 korun se vydejte naší metropolí na malý výlet přívozem po Vltavě.

Od 1. srpna rozšířila Státní plavební správa své služby a spolu s pražským magistrátem obnovila na Vltavě v rámci Městské hromadné dopravy několik přívozů. Jedna z nejhezčích pražských atrakcí sice netrvá dlouho, ale za dobu své existence si už našla řadu skalních příznivců.

Milovníci romantické plavby po řece spojené s nádhernou vyhlídkou nyní mohou doslova rozšířit své obzory a cestovat z jednoho břehu Vltavy na druhý dvěma novými přívozy.

Kudy – kam?
První nový přívoz (s označením P4) zajišťuje kromě spojení vltavských břehů také komunikaci mezi všemi ostrovy mezi mostem Legií a Jiráskovým mostem, na které nebyla cesta od zastávek MHD zrovna krátká.

Kapitán Blanice Vítek Krupka

Druhá okružní linka (P5) navazuje na cyklostezky a zpřístupnila také oblast za Šítkovským jezem až k Yacht Clubu v Podolí.

V Praze tak nyní funguje pětice přívozů. Další dva jsou na severu města (jeden spojuje Sedlec se Zámky a druhý Podbabu s Trojou), třetí přívoz jezdí mezi Zlíchovem a Podolím.

Vyplouváme!
Seběhneme schody z Jiráskova nábřeží a za galantní pomoci dvoučlenné posádky nastupujeme z pontonu na kotvící Blanici. Ještě štípnout lístek za 26 Kč (lze použít i průkazku MHD, neplatí jízdné SMS) a s předstihem usedáme na lavice s nejhezčím výhledem. A pomalu můžeme vyplout! 

Cizinci zatím o dopravě přívozem příliš nevědí. Zato Pražané si ji už stačili oblíbit

Kapitán převoznické lodi Blanice Vítek Krupka zasvětil řece svůj život hned po vojně. Poslední čtyři roky se plaví u Povodí Vltavy se společností Pražské Benátky, která nové dva přívozy v centru města provozuje.

„Řeku jsem si zamiloval. Je v tom kus romantiky a práce na lodi je tak současně i mým koníčkem,“ prozradil Ženě-in zkušený kapitán a potápěč.

Z lodi se naskýtá nádherný výhled na historické centrum Prahy

Od srpna od osmi ráno do osmi večer „šněruje“ pravidelně spolu s lodníkem Saidem Zamanovem z dalekého Kavkazu vltavské břehy na trase od Jiráskova mostu podél Vyšehradu až k Císařské louce.

„Sestava cestujících je různá. Nejčastěji se vozí prarodiče s vnoučaty – pro ně je cesta zdarma, ale pravidelně převážíme i rybáře, turisty z kempu u cílové stanice na Císařské louce či zaměstnance z tamního Yacht Clubu a pár místních obyvatel.“

Posádka Blanice kapitán Vítek Krupka a lodník Said Zamanov

Ráno a dopoledne bývá převozní loď poloprázdná. Ale odpoledne se čas od času na padesátimístné plavidlo ani všichni zájemci nedostanou.

„O víkendu je to obdobné. Češi totiž neradi vstávají!“ vysvětluje námořník. „Ale návštěvnost je samozřejmě také dána počasím.“

Z dopravy přívozem se nezřídka stává výletní projížďka

K řízení lodi musí mít kapitán oprávnění – jakýsi plavební řidičák. „Samotné řízení lodi není příliš složité, ale je pro něj nezbytný cit a zkušenost,“ vysvětluje lodivod. „Musíte si řeku přečíst. Jak se chová. Abyste věděli jak reagovat. Podle síly větru, podle průtoku...“

Vltava není příliš hluboká. Něco kolem čtyř metrů. Ale například pod Vyšehradem dosahuje hloubky kolem devíti, v přístavištích jen něco přes metr, metr a půl.

Plavidlo doprovázejí všudypřítomné labutě a kachny

„Blanice má ponor jeden metr a váží zhruba osm tun. Protože na lodi neexistují brzdy, musíme ke kotvišti najíždět proti proudu. Větší lodi mohou použít k brzdění zpětný chod,“ popisuje úskalí plavby Vítek Krupka. „Je velký rozdíl mezi řízením lodi a auta. Tady soupeříte se živlem!“

Loď Blanici spustili na vodu v roce 1927. „Je to něco úplně jiného, než když plujete na nové moderní lodi. Jako byste řídili veterána!“ říká kapitán.

Také druhé, jedenácti místné plavidlo společnosti Pražské Benátky, nemá o cestující nouzi

Neznalost neomlouvá...
Posádka přívozu si na lodi užije i legraci. Například když si obden chodí najímat jejich Blanici mladík, který by na ní chtěl uspořádat velkolepou party. Úsměv vzbuzují i pasažéři, kteří se na krátké trati malého plavidla dožadují občerstvení či veřejné toalety.

Nebo když se „civilizovaní“, většinou zaoceánští turisté vyptávají, co že je to za město na druhém břehu, anebo kam se to jezero, po kterém právě plují, vlévá...

Proplouváme pod majestátným Vyšehradem, odkud z hradeb do Vltavy skočil Šemík s Horymírem...

„Často se nás ptají  třeba Britové, který král je u nás právě u moci,“ vybavuje si Vítek Krupka další z kuriózních dotazů. „Občas si z nich trochu děláme legraci, když jim například o naší „Zlaté kapličce“ – Národním divadle říkáme, že je to supermarket TESCO – jen fasádu má trochu přizpůsobenou okolní historické zástavbě...“

Po námořnících v typických modrobílých uniformách a pruhovaných trikách samozřejmě se zalíbením pokukují i pasažérky: „Je to zvláštní, jak uniforma přitahuje,“ uculuje se kapitán. „Můj kamarád to říká výstižně: Každá by chtěla doma námořníka, a pak se diví, že není doma!“

Někdy si na lodi připadáte skutečně jak na gondole v (Pražských) Benátkách

Letos pražské přívozy ukončí provoz zkušebně na konci října. Podle vyhodnocení zájmu veřejnosti o tuto formu dopravy se pak určí provoz pětice přívozů pro příští rok.

Reklama