blues.jpg
Foto: Shutterstock

Samozřejmě záleží na tom, kolik máte na záhonech místa a jestli preferujete menší rostliny nebo se vám líbí ty větší. Pokud květiny sázíte, je vždy dobré si udělat osazovací plán a počítat s tím, jaký kytka potřebuje prostor a jak bude velká. To platí zejména pro trvalky, protože se na místě, kam je vysadíte mohou rozmnožit nebo zmohutnět – z malého trsu se vám rozroste do rozměrného trsu a zabere tak více místa.

Oblíbila jsem si modré kytky, tak vám ráda předám své tipy. Mám ráda velké kytky, jen moje zahrada není nafukovací, takže si do ní ráda zasadím i ty malé, do skalky.
 
Ostrožka stračka
mo1.jpg
Foto: Shutterstock

Je krásná trvalka, kterou oceníte. Patří mezi vysoké trvalky, některé odrůdy vyrostou i 120 cm. Nejčastěji mají květy modrou nebo modrofialovou barvu, ale jsou i druhy s květy růžovými nebo bílými. Potřebuje slunce, nesázejte ji do stínu. Moje rada – obyčejné odrůdy s jednoduchými květy patří k nejodolnějším, nejsou problematické a hezky bohatě kvetou.

Hortenzie
mo2.jpg
Foto: Shutterstock

Snad každý, kdo miluje hortenzie, touží po těch modrých. Jenže, jsou dost vzácné a na jejich barvu květů má vliv složení půdy. Moje zkušenost s hortenziemi je taková, že i když jsem si několikrát koupila modrou, stejně po čase vybledla a zrůžověla. Chce to velkou péči a speciální hnojiva, aby měla barvu podle vašich představ. Při sázení ji dodejte ke kořenům rašelinu, má ráda kyselejší půdu a kyselost půdy ovlivní zbarvení květů. Čím je půda kyselejší, tím více budou květy modré. Pro pěstování mají rády polostín a nepřímé slunce, na chráněném místě před větrem. Prospěje jim půda s rašelinou. Potřebuje pravidelnou zálivku, nemá ráda sucho.

Oměj
mo3.jpg
Foto: Shutterstock

Je to krásná, vysoká trvalka, která by se hodila do alchymistické dílny. Jedná se o mimořádně jedovatou rostlinu, přes svůj půvabný zjev maskuje to, jak je nebezpečná. Na záhonech vydrží dlouho, hodí se jako pozadí za menší trvalky, na záhoně vytvoří hezkou zadní clonu. Má ráda polostín a vlhčí hlinitopísčitou půdu. Pokud chcete opravdu krásně a výrazně modrou květinu, tak si vysaďte oměj. Potěší vás květem koncem léta a začátkem podzimu.

Kamejka
mo4.jpg
Foto: Shutterstock

Na kamejku jsem narazila před několika lety v zahradnictví, kdy krásně kvetla drobnými tmavě modrými kvítky. Od té doby kraluje mé skalce a mám vždy velkou radost, když v červnu vykvete. Roste při zemi, spíše se plazí, než aby rostla do výšky. Má drobné a tučné listy, ve kterých si uchovává vodu, takže jí nevadí suchá půda, naopak nemá ráda přelití. Kamejek je více druhů, určitě si vyberete tu, která se vám bude líbit.

Yzop
mo5.jpg
Foto: Shutterstock

Pokud máte na zahradě včelí úly, pak yzop je rostlina, kterou včely milují, stejně jako levandule. Má drobné a husté světle modré kvítky, kvete celé léto a dorůstá do výšky kolem půl metru. Pozor na jeho rozpínavost, má tendenci se rychle rozrůstat. Tato trvalka není náročná, stačí ji slunné místo. Je vyhledávanou bylinou pro lékařské účely. Má posilující účinky, dříve se jí říkalo „bylina poslední pomoci“.

Rozrazil
klas.jpg
Foto: Shutterstock

Rozrazilů je více druhů, já mám moc ráda rozrazil klasnatý. Modré kvítky nakvétají ve štíhlých kláscích a vypadají nádherně. Milují je opylovači, nejen včely, ale i čmeláci nebo motýli. Hodí se do skalek, ale i do trvalkových záhonů. Není náročný, vyhovuje mu slunce, kvete celé léto.

Hořec
mo7.jpg
Foto: Shutterstock

Hořec je nádherná trvalka, ale je jich více druhů. Druhy se liší se také dobrou, kdy kvetou – jarní, letní a podzimní druhy.  Má temně modré květy ve tvaru zvonku, které mají nevšední krásu. Když se rozroste, vytvoří nádherný modrý koberec květů. Je vhodná do skalek na slunné místo, ale udělá krásnou parádu i kolem zídek.

Jeden tip na modrou letničku: zasaďte si povíjnici
mo.jpgFoto: Shutterstock

Je to sice letnička, ale povíjnice modrá mezi mé tipy patří. Je to popínavka, která roste rychle a má nádherné blankytně modré květy s bílým středem, který dodá jejímu vzhledu něžnost.  Můžete ji zasadit do země, ale i do většího květináče. Ideálně vždy ji sázejte na místo, kde má podporu, po které se může pnout. Doroste až do výšky tří metrů. Potřebuje slunce, je schopná nakvétat celé léto. 
 
Zdroj informací: vlastní pěstitelské zkušenost, bylinkyprovsechny.cz, Semena.cz a katalogrostlin.cz

Reklama