Náš výběr kuchařek vám pomůže začít se zdravým životním stylem nebo minimálně načerpat nějakou inspiraci při řešení každodenní otázky Co budete dnes vařit. Své si najdou vyznavači různých stravovacích stylů.

Břicháč Tom
Pokud vám zdravá strava opravdu nic neříká a doteď jste doma jedli jen smažené sýry a knedlíky s omáčkou, mohou vám v začátcích pomoci publikace Tomáše Kosačíka alias Břicháče Toma. Jemu samotnému se podařilo zhubnout 27 kilo. Ovšem pozor Tomáš Kosačík není žádným odborníkem na výživu, ale obyčejným člověkem, který se rozhodl zhubnout a informace, které si sám nastudoval, předává dál. Recepty, které vydává ve svých knihách, mohou být dobrou inspirací.

brichac.jpg

Není zastáncem žádných extrémů, z jídelníčku striktně nevylučuje potraviny, ale snaží se nahrazovat ty méně zdravé těmi zdravějšími. Například bílou mouku celozrnnou apod. V první knize Břicháč Tom: Jak jsem zhubnul 27 kilo a jak můžete i vy převládá nad recepty spíše teorie. Lepší jsou ohledně vaření spíše Rychlovky a chuťovky Břicháče Toma a potom knihy, které napsal se svou přítelkyní Břicháč Tom a Lucie: Tajemství naší kuchyně nebo Máme to rádi zdravě. Jako poslední zatím vyšly dvě knihy, a sice Nejjednodušší recepty a Nejjednodušší plán na 29 dní. Recepty ve všech publikacích jsou ze snadno dostupných surovin a netrvají déle než 30 minut.

Fitrecepty
Pořádná dávka zdravé, ale chutné inspirace vás čeká také na stránce fitrecepty.cz, za kterou stojí parta mladých lidí, nadšenců do zdravé stravy. Najdete tam tipy na snídaně, obědy, večeře, ale i sladké mlsání, vánoční pečení, recepty bez lepku, bez laktózy a na své si přijdou i vegetariáni a vegani. U každého receptu je také uvedena jeho náročnost, která není nijak velká, a pro ty, kteří si hlídají kalorie, i energetická hodnota porce. Máte-li radši kuchařky v papírové podobě, nemusíte zoufat, Fitrecepty vyšly i knižně, a dokonce už čtyři díly. Jíme zdravě s Fitrecepty, Jíme zdravě s Fitrecepty II., Jíme zdravě ve městě i na venkově a Jíme zdravě po celý rok.

Untitled-jimezdrave.jpg

Cesta k opravdovému jídlu
V kuchařce Cesta k opravdovému jídlu se spojily foodblogerka a výživová specialistka, konkrétně Eva Ehrenbergerová z blogu Moje barevná kuchyně a Markéta Gajdošová. Najdete v ní povídání o různých výživových směrech a také slušnou zásobu receptů na zdravé a vyvážené pokrmy s ohledem na obsah bílkovin, sacharidů, tuků a také množství kalorií. Recepty jsou v ní náročnější i méně náročné. Velkým plusem jsou nádherné fotografie. Už jen při pohledu na ně se vám budou sbíhat sliny a přepadne vás touha si něco uvařit.

cesta.jpg

Voňavá kuchařka
Příznivců nízkosacharidového stravování je stále víc. Jde o lidi, kteří eliminují příjem sacharidů tím, že vynechávají klasické přílohy, jako je rýže, těstoviny, pečivo apod. A o co méně přijímají sacharidů, o to více používají při vaření a přípravě jídla tuk. Ve Voňavé kuchařce od Lucie Grusové najdete recepty bez lepku, bez přidaného cukru a s nízkým obsahem sacharidů. Mnohdy jde o recepty a kombinace, které by vás určitě nenapadly a zejména se naučíte různými způsoby využívat zeleninu. Jde například o Lilkovou „čočku“ se sýrem halloumi nebo Pečené celerové halušky se zelím a slaninou. Kuchařka obsahuje i sladké recepty bez cukru a klasické mouky, ta je většinou nahrazená oříškovou.

kucharka-mockup3.jpg

Cukrfree
Nízkosacharidová je i kuchařka Cukrfree od Janiny Černé. Jediným problémem jsou některé suroviny, které asi neseženete v každém supermarketu, ale budete pro ně muset zavítat například do zdravé výživy nebo je objednat na internetu. Pro někoho by mohla být problémem i jejich cena. V knize se totiž často vyskytuje mandlová mouka, avokádo apod. Jinak je kniha velmi přehledná a plná inspirace bez cukru a s minimem sacharidů. Patříte-li k závislákům na sladkém, mohla by vám pomoci publikace Cukrfree 9týdenní program, která vás provede odvykáním. Autorkou je Janina Černá a Hanka Valášková. Součástí jsou nejen recepty, ale také pořádná dávka duševní motivace.

Untitled-collagecukrfree.jpg

Lahodně s Ellou: Veganská kuchařka
Na své si přijdou i vegani. Nejen pro ně, ale i pro ty, kteří si jídelníček rádi zpestří rostlinnými recepty, je tu Lahodně s Ellou: Veganská kuchařka. Nachází se v ní 100 receptů, podle kterých si můžete připravit saláty, veganské burgery, muffiny i koláče.

lahodne-s-ellou-veganska-kucharka.280299474.1564061536.jpg

My Cooking diary 1 a 2
Kuchařky My Cooking Diary od blogerky Kateřiny nejsou zaměřené výhradně na zdravou stravu, ale mnoho receptů její kritéria splňuje. Součástí většiny pokrmů je totiž zelenina. Kromě různých druhů salátů, receptů s mořskými plody, bezmasých jídel apod. v kuchařkách najdete i domácí burgery či indické butter chicken.

Untitledmycookingcollage.jpg

Foto: knihydobrovsky.cz, fitrecepty.info, shop.acupofstyle.com, paleosnadno.cz, cukrfreeshop.cz, eshop.mycookingdiary.cz

Čtěte také:

Reklama