Ascendent je východní bod horoskopu. Spolu s descendentem, který byl na obzoru na západě, vytváří v grafickém znázornění horoskopu osu, která spojuje dvě protilehlá znamení. V praxi se jedná o znamení vycházející na obzor v hodině našeho narození. Zpravidla vypovídá o našich touhách, se kterými se rodíme, předurčuje způsob, jakým se prezentujeme a chováme na veřejnosti. Rovněž definuje naše životní téma, jež je nám předurčeno naplnit.

as.jpg
Foto: Shutterstock

Descendent je zase znamení, ležící ve zvěrokruhu přímo v opozici s ascendentem. Například máte-li ascendent ve Lvu, váš descendent je Vodnář. Descendent ukazuje to, jací lidé nás přitahují a zároveň zahrnuje naši potlačenou a skrytou část osobnosti.

Mohlo by se vám líbit: Ctíte tradice, nebo inklinujete k rebelii? Jednáte na rovinu, nebo chodíte oklikou? Zjistěte, co o vás říká runa vašeho narození

Jak vypočítat svůj ascendent?
Nemusíte se trápit složitými výpočty nad mapou hvězdné oblohy ani platit astrologovi. Na internetu naleznete hned několik stránek, které vám dokáží během pár sekund vypočítat váš ascendent i descendent. Za sebe doporučuji tuto stránku.

Stručná charakteristika jednotlivých ascendentů a descendentů

ass.jpg
Foto: Shutterstock

Ascendent v Beranu – Descendent ve Vahách
Hvězdy vám do vínku daly tvrdou hlavu a smysl pro práci. Nesnášíte rutinu a důležité je pro vás především sebeprosazení. Jste aktivní a na jednom místě nikdy neposedíte. Vztahy berete velice vážně, jste ohleduplní a pečlivě si vybíráte své přátele.

Ascendent v Býku – Descendent ve Štíru
Klid a pohoda jsou pro vás vším. Jste rozvážní ale vytrvalí zároveň. Vše si důkladně rozmyslíte a nikam neskočíte po hlavě. Plánujete s velkou systematičností. Do vztahů dáváte velké a hluboké emoce, ovšem ne vždy to umíte správně projevit. Má sklon k žárlivosti a majetnickému chování.

Ascendent v Blížencích – Descendent ve Střelci
Patříte mezi veselé a hovorné lidi, máte mnoho koníčků a zálib, kterým se věnujete klidně najednou. Hodně vsázíte na racionalitu a emoce často necháváte stranou. Cítíte se ale být silně přitahováni lidmi, co vás dokáží obohatit svou spontánností- té si velmi ceníte.  

Ascendent v Raku – Descendent v Kozorohu
Vaše emoce jsou pro vás důležité a přikládáte jim váhu. Jsou často tak silné, že se je snažíte před ostatními skrýt, a proto můžete působit odtažitě. Opak je ovšem pravdou. Vynikáte citlivostí a mateřskou starostlivostí.

Ascendent ve Lvu – Descendent ve Vodnáři
Jste přesvědčeni o tom, že svět je to nejlepší místo pro vás. Jste originální a neotřelí. Jen skutečně málokdo vás přehlédne. Je vás plno všude, kam vstoupíte. Jste stateční, velkorysí a samostatní. Od druhých čekáte hlavně svobodu, podporu a chválu. Ta vás žene výrazně dopředu.

Ascendent v Panně – Descendent v Rybách
Rozum a schopnost analyzovat patří mezi vaše nejsilnější stránky. Umíte se dobře učit a rychle zdokonalovat. Prakticky uplatňujete veškeré znalosti získané při studiu. Rádi jste prospěšní svému okolí. Máte vyvinutý soucit a jste citliví na kritiku.

Ascendent ve Vahách – Descendent v Beranu
Máte velmi vysoké standardy a rádi hodnotíte, co je dobré a co ne. Mít ideál a normu je pro vás nesmírně důležité, stejně jako spravedlnost, které si nade vše vážíte. Zajímají vás upřímní a velmi přímočaří lidé, kteří dobře vědí, co od života chtějí.

Ascendent ve Štíru – Descendent v Býku
Dobrodružství. To je něco pro vás. Dokážete ze sebe v případě potřeby vždy vymáčknout maximum a rozhodně nejste líní. Vášeň vás celý život potáhne dál a dál. Partnera hledáte trpělivého, spíše rozvážného a stabilního. Loajalita je ve vašem případě naprostý základ vztahu.

Ascendent ve Střelci – Descendent v Blížencích
Celý život je honba za další a vyšší metou. Milujete i samotné cesty k cíli a cíle si nikdy nedáváte malé. Vždy se vidíte výš a výš. Jste rození filozofové a svou výmluvností a zápalem dokážete strhnout každého. Ve vztazích vám bývá vyčítána přelétavost a přílišná svobodomyslnost.

Ascendent v Kozorohu – Descendent v Raku
Respekt je pro vás základem života. Smysl pro zodpovědnost, plnění předem stanoveného plánu a přísné dodržování všech povinností. To jste vy. Dokážete si odpírat, je-li to třeba. Umíte dobře organizovat a řídit ostatní.

Ascendent ve Vodnáři – Descendent ve Lvu
Jste v tomto světě trochu pozorovatelem. Dlouho si testujete ostatní, než je pustíte blíže k sobě. Nedělá vám problém dodržování společenských pravidel, avšak hluboko v srdci víte, že máte své vlastní normy a způsoby. Tíhnete k lidem, kteří jsou velkými osobnosti a dokáží se blýsknout. Rádi jim ale také dokazujete svou převahu.

Ascendent v Rybách – Descendent v Panně
Potřebujete najít své hranice. Ty vám poskytnou pocit klidu a bezpečí v tomto pro vás divokém světě. Máte úžasnou fantazii, do které často utíkáte. Možná vás přepadá pocit, že žijete ve špatné době. Přitahují vás naopak lidé analytičtí a praktičtí, kteří vnesou do vašeho života řád. Ten totiž potřebujete jako sůl.

Čtěte také: Flirtování podle horoskopu: Kdo je největší svůdce a u koho si nejste do poslední chvíle jistí?

Zdroje: Výpočet ascendentuTransformotor- Martina Lukášková