lanek.jpg
Foto: Shutterstock

Není to jen koronavirus, ale také pneumokokové infekce nebo chřipka, které mohou mít těžký průběh a skončit až tragicky. Hrozbu mohou představovat pro všechny věkové skupiny. Kupříkladu pneumokok je totiž běžně přítomen v nosohltanu a v ústech 20 až 40 % malých dětí, vyskytuje se i v 5 až 10 % mezi zdravou populací a přenáší se zejména kapénkami.

Bakterie pneumokoku čeká na příležitost

Pokud je jedinec v pořádku, nemusí o přítomnosti pneumokoku vůbec vědět. Jakmile ale dojde k oslabení imunity například tím, že člověk prodělá nějakou virózu, může pneumokok proniknout do dolních dýchacích cest, popřípadě do krevního řečiště nebo středního ucha a způsobit nemalé problémy.

Zejména u dětí jde často o bolestivý zánět středního ucha. Pneumokok ale může způsobit i meningitidu nebo zápal plic. Dospělým a seniorům hrozí častěji zápal plic, ale může u nich dojít i k sepsi, k zánětu srdečního svalu a méně častěji se pneumokok projevuje i záněty kloubů.

Věk jako riziko

Věk je jedním z rizikových faktorů. Malé děti ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém a u starších lidí zase obranyschopnost slábne. Kupříkladu riziko pneumokokového onemocnění je u osob ve věku mezi 50 a 65 lety 2x vyšší, u lidí mezi 65 a 80 lety je vyšší 2,5x a lidé statší 80 let mají dokonce 4,9x vyšší riziko onemocnění než osoby mladšího věku.

Nebezpečí zhoršují i nemoci, kterými senioři často trpí, jako je onemocnění srdce, cukrovka apod. Účinným řešením, jak se těmto zdravotním komplikacím vyhnout, je očkování, které je dostupné pro děti, dospělé i seniory.

Zejména starší lidé jeho význam často podceňují nebo věří nejrůznějším dezinformacím, které se kolem očkování šíří. Řada starších lidí se například domnívá, že očkování proti koronaviru je ochrání i proti dalším nemocem. Od očkování proti pneumokokům a chřipce některé chronické pacienty odrazuje i obava z možného zhoršení jejich zdravotního stavu tím, že se během roku nechají očkovat vícero vakcínami.

To vyvrací MUDr. Hana Roháčová, Ph. D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí a náměstkyně pro léčebně preventivní péči FN Bulovka.

„Vakcíny proti pneumokoku a chřipce se podávají desítky let. Je bezpečné očkovat dospělé dokonce tentýž den oběma vakcínami, každou do jiné paže. Obavy z více typů očkovacích látek podaných během roku jsou proto zcela zbytečné,“ říká infektoložka Roháčová.

Dvě mouchy jednou ranou 

Česká vakcinologická společnost doporučuje aplikovat vakcínu proti koronaviru i chřipce najednou, ale záleží i na preferencích pacientů. Pokud byl člověk naočkován proti pneumokoku a chřipce současně, doporučuje se očkování na covid-19 minimálně s dvoutýdenním odstupem.

Očkování proti pneumokoku a chřipce je včetně aplikace bezplatné, tedy zdarma ze zdravotního pojištění. Vakcínu aplikují praktičtí lékaři, ale také pneumologové.

Zdroje: tisková konference, MUDr. Hana Roháčová, Ph. D., remedia Doporučená očkování seniorů

Reklama