České korunovační klenoty, symbol Českého království nevyčíslitelné hodnoty, je trvale uložen v Korunní komoře chrámu sv. Víta pod sedmi zámky. A vy si je teď můžete prohlédnout v Brně! Kde? V půvabném Letohrádku Mitrovských…

Nejedná se sice o originály, neboť ty bývají veřejnosti zpřístupněny za velkých bezpečnostních opatření obvykle jen jednou za pět let  - a to při výjimečných příležitostech. Naposledy byly k vidění v květnu 2013. Zájem byl tradičně obrovský. Tehdy si je prohlédlo na 30 000 návštěvníků, některé dny se prý čekalo až osm hodin!

CKK

Svatováclavská koruna, žezlo, jablko

Nyní si v Brně máte možnost prohlédnout repliky a ne ledajaké! Jsou z dílny špičkového českého zlatníka a šperkaře Jiřího Urbana z Turnova a manželů Blanky a Matúše Cepkových působících na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Jsou nádherné, stěží byste je od originálů rozeznali! K jejich zhotovení bylo použito zlacené stříbro a sklářské materiály, takže tato umělecká díla by jistě obdivoval i sám Karel IV., který si nechal korunu zhotovit ke své korunovaci v roce 1347.

Výstava je putovní. Měla premiéru v Praze a Brno je prvním místem po metropoli, kam výstava zavítala. Pochopitelně největším lákadlem bude asi koruna sv. Václava. V současné době existují její čtyři repliky. Jedna je součástí různých expozic, kterými se Česká republika prezentuje ve světě, druhá je trvale umístěna ve Vladislavském sále na Pražském hradě a třetí v klenotnici na hradě Karlštejn. Čtvrtá je součástí této výstavy.

CKK2Svatováclavská koruna

Z hodin dějepisu si jistě pamatujete legendu o tom, že když si svatováclavskou korunu nasadí ten, kdo není hoden býti českým králem, do roka zemře nepřirozenou smrtí. Když byl na konci září 1941 do Prahy povolán zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, aby tu zjednal pořádek po údajně neschopném Konstantinu von Neurathovi, nechal si korunu ukázat. Traduje se, že si ji prý na důkaz své moci nasadil na hlavu. A dokonce ji prý zkusil i svému prvorozenému synkovi, který ho doprovázel. Říká se to…

Jisté ale je, že Heydrich zemřel 4. června 1942 na komplikace po slavném atentátu. Rok a půl nato zemřel i jeho syn Klaus, když jel v Panenských Břežanech na kole a nešťastnou náhodou ho smetl náklaďák. Lina Heydrichová tehdy žádala pro řidiče trest smrti, ale nacističtí pohlaváři K. H. Frank, ani Heinrich Himmler jí v tomto naštěstí nevyhověli, soud řidiče osvobodil.

Když jsem nedávno pročítala materiály o malířce Zdeňce Braunerové a připravovala pro vás o ní článek (můžete si jej přečíst ZDE), narazila jsem na historku, která se odehrála v roce 1866. Tehdy, po bitvě u Sadové 3. července, kde dostala rakouská armáda od Prusů na frak, zavládlo zděšení, že by se mohli dostat nepřátelé až k pražským hradbám. A tak na místodržitelství rozhodli, že je potřeba odvézt české korunovační klenoty do Vídně. Úkolem byl pověřen právě dr. Augustin Brauner, Zdeňčin otec. Noc před odjezdem byl nejcennější poklad uschován u Braunerů doma v krabici na klobouky. Všichni ho strážili jako oko v hlavě, nikdo z rodiny prý nespal. A tehdy si – prý – osmiletá Zdeňka v nestřežené chvíli nasadila korunu na hlavu. No, jak víme, zemřela přirozenou smrtí v 66 letech, ale osobního štěstí si moc neužila.

Panel

Tajemství Svatováclavské koruny

Ale vraťme se k výstavě. I když největším lákadlem jsou repliky insignií královské moci, které můžete obdivovat za zvuků Smetanovy Vltavy v suterénu letohrádku, určitě vás zaujmou i listiny s pečetěmi a gotické knihy z majetku Moravského zemského muzea či tematické exponáty z období vlády Karla IV. Ostatně jemu je také věnovaná velká část výstavy. Vždyť si za rok budeme připomínat 700. výročí jeho narození! Nejen žáci a studenti, ale i dospělí si tak díky podrobným informacím na panelech mohou oživit své školní znalosti ze života tohoto nejslavnějšího Čecha.

Listiny

Sál

Pohled do místnosti věnované životu a vládě Karla IV.

Místnosti vévodí tři a půl metru vysoká socha slavného panovníka či velkoplošný model Karlštejna. K umocnění atmosféry slouží i výstava středověkých oděvů, obuvi a zbraní. Pro štěstí si můžete pohladit i repliku popravčího meče.

Originální korunovační klenoty připravili z jedlých materiálů i cukráři ze SŠPOS Brno na Charbulově ulici. Zkrátka je toho hodně, co tato výstava nabízí k vidění …

Pokud tedy máte rádi historii, zařaďte si návštěvu Letohrádku Mitrovských do svých plánů!

Letohrádek

Foto: REA models a autorka článku

Kam se na výstavu vypravit:

Letohrádek Mitrovských, Veletržní 19, Brno,

snadná dostupnost tramvají č. 1, 5, 6 nebo busem 44  a 84 a samozřejmě autem.

Doba konání výstavy:

23. ledna – 31. března 2015
denně kromě pondělí 10–17 hodin
.

Více o letohrádku či dalších aktivitách se můžete dozvědět také na oficiálních stránkách: www.letohradekbrno.cz a přímo o této výstavě: www.letohradekbrno.cz/klenoty

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

Reklama