Foto: Shutterstock
Na nedostatek vody a současně na její plýtvání se snaží reagovat novela vodního zákona z letošního roku. Novostavbám ukládá povinnost zadržovat dešťovou vodu pomocí nádrží, vsakovat a postupně uvolňovat prostřednictvím jezírek apod. Do kanalizace se může dešťovka odvádět jen v případě, že to jinak nejde.
Dešťovou vodu majitelé domů nejčastěji používají na zalévání plodin na zahradě, ale své využití má tato voda i v domácnosti a může nahradit až 50 % denní spotřeby. Ta se v České republice pohybuje kolem 90 litrů na osobu za den.
Uskladňovat se dá dešťovka v nadzemní i podzemní nádrži. Před použitím v domácnosti je samozřejmé nutné dešťovou vodu filtrovat, aby se zbavila nečistot, jako je pyl, listy a také bakterie. Filtry se instalují buď přímo do nádrže, nebo mezi okapový svod a nádrž. Voda se dá dezinfikovat také prostřednictvím UV zářiče.
Různé způsoby využití dešťové vody:
Zalévání zahrady i květin uvnitř domu
Jak už bylo řečeno výše, hlavní využití má dešťová voda při zalévání zahrady. Neobsahuje soli a chlor, a proto je ideální pro rostliny. V případě jejího zachytávání v nadzemních nádržích je ovšem třeba si dát pozor na kažení a zahnívání. Neměla by tedy v nádrži stát příliš dlouho a je dobré ji zakrýt před slunečním světlem.
Praní
Tento bod vás možná překvapí, ale v dešťové vodě je po filtraci možné i prát. Výhodou je její měkkost, která nezatěžuje spotřebiče, nezpůsobuje vodní kámen a dobře se v ní rozpouštějí prací přípravky. Pokud někomu vadí trošku specifický pach prádla vypraného v dešťové vodě (může být a nemusí), může si pořídit pračku se dvěma přípojkami, přičemž jedna z nich je určena právě na přívod dešťové vody (předpírka, hlavní praní a první máchání) a druhá přivádí pitnou.
Splachování WC
Jednou ze situací, kdy nám voda doslova protéká před očima, je splachování toalety. I v tomto případě je možné využít vodu dešťovou – opět je tu benefit v podobě její měkkosti, čímž se toaleta méně zanáší.
Úklid
Dešťovka je po přefiltrování samozřejmě vhodná i na úklid. Dá se s ní uklízet v domácnosti, ale také si s ní můžete umýt třeba auto. Podle četných analýz je výskyt bakterií v dešťovce minimální.
Sprchování
Dle nařízení EU musí voda na tělesnou hygienu kvalitou odpovídat vodě pitné. Dnes ovšem existují technologie a mikrofiltrace, které dokážou z dešťové vody pitnou udělat. Často se využívá právě UV záření k dezinfekci. Vědci z Technické univerzity v Liberci také vyvinuli nanofiltraci, která rovněž spolehlivě mění dešťovou vodu na pitnou.
Při využívání dešťové vody v domácnosti je obecně nutné oddělit ji od rozvodu pitné vody. Dešťovka navíc nepředstavuje nevyčerpatelný zdroj, a tak musí systém fungovat tak, aby v případě vyčerpání dešťové vody využil pitnou.
Na systém zadržování a filtrace dešťové vody poskytuje stát dotace pod názvem Dešťovka. Různé způsoby záchytu a filtrace se liší cenově. Návratnost investice se odhaduje na 20 let bez dotace a na 10 let s dotací.
Zdroje: eon, asio, destovavoda, zákony pro lidi, Český statistický úřad, Severočeské vodovody a kanalizace
Čtěte také:
- Včely samotářky jsou královnami zahrad. Odteď je budete chránit a hýčkat i vy
- Nejkrásnější medonosné keře na vaši zahradu. Potěší vůní a nakrmí hmyzí opylovače
Nový komentář
Komentáře
V dnešní době, kdy je voda stále dražší jsem se rozhodla využívat na zahradě i v domě dešťovou vodu. Nechala jsem si vykopat velkou jámu od firmy, která v Ostravě a okolí zajišťuje výkopové práce https://zemnipraceostrava.cz/ Nechala jsem si vykopat i svody z okapů přímo k těm jamám, kde jsem nechala usadit retenční nádrže.
No, my dešťovku používáme primárně na zalévání. Zrovna letos tady u nás bylo docela málo vody, takže přišlo vhod to, že na ni máme zásobník. Ten máme teď nově napojený na zavlažovací systém, což je podle mého názoru taky skvělá věc. Díky takovému systému se člověk v podstatě nemusí o nic starat a ještě šetří vodou. To je podle mě v dnešní době výhra. :)