ra1.jpg
Foto: Shutterstock

Na nedostatek vody a současně na její plýtvání se snaží reagovat novela vodního zákona z letošního roku. Novostavbám ukládá povinnost zadržovat dešťovou vodu pomocí nádrží, vsakovat a postupně uvolňovat prostřednictvím jezírek apod. Do kanalizace se může dešťovka  odvádět jen v případě, že to jinak nejde.

Dešťovou vodu majitelé domů nejčastěji používají na zalévání plodin na zahradě, ale své využití má tato voda i v domácnosti a může nahradit až 50 % denní spotřeby. Ta se v České republice pohybuje kolem 90 litrů na osobu za den. 

Uskladňovat se dá dešťovka v nadzemní i podzemní nádrži. Před použitím v domácnosti je samozřejmé nutné dešťovou vodu filtrovat, aby se zbavila nečistot, jako je pyl, listy a také bakterie. Filtry se instalují buď přímo do nádrže, nebo mezi okapový svod a nádrž. Voda se dá dezinfikovat také prostřednictvím UV zářiče.

Různé způsoby využití dešťové vody:


ra2.jpg
Foto: Shutterstock

Zalévání zahrady i květin uvnitř domu
Jak už bylo řečeno výše, hlavní využití má dešťová voda při zalévání zahrady. Neobsahuje soli a chlor, a proto je ideální pro rostliny. V případě jejího zachytávání v nadzemních nádržích je ovšem třeba si dát pozor na kažení a zahnívání. Neměla by tedy v nádrži stát příliš dlouho a je dobré ji zakrýt před slunečním světlem.

Praní
Tento bod vás možná překvapí, ale v dešťové vodě je po filtraci možné i prát. Výhodou je její měkkost, která nezatěžuje spotřebiče, nezpůsobuje vodní kámen a dobře se v ní rozpouštějí prací přípravky. Pokud někomu vadí trošku specifický pach prádla vypraného v dešťové vodě (může být a nemusí), může si pořídit pračku se dvěma přípojkami, přičemž jedna z nich je určena právě na přívod dešťové vody (předpírka, hlavní praní a první máchání) a druhá přivádí pitnou.

Splachování WC
Jednou ze situací, kdy nám voda doslova protéká před očima, je splachování toalety. I v tomto případě je možné využít vodu dešťovou – opět je tu benefit v podobě její měkkosti, čímž se toaleta méně zanáší.

Úklid
Dešťovka je po přefiltrování samozřejmě vhodná i na úklid. Dá se s ní uklízet v domácnosti, ale také si s ní můžete umýt třeba auto. Podle četných analýz je výskyt bakterií v dešťovce minimální.

Sprchování
Dle nařízení EU musí voda na tělesnou hygienu kvalitou odpovídat vodě pitné. Dnes ovšem existují technologie a mikrofiltrace, které dokážou z dešťové vody pitnou udělat. Často se využívá právě UV záření k dezinfekci. Vědci z Technické univerzity v Liberci také vyvinuli nanofiltraci, která rovněž spolehlivě mění dešťovou vodu na pitnou.

Při využívání dešťové vody v domácnosti je obecně nutné oddělit ji od rozvodu pitné vody. Dešťovka navíc nepředstavuje nevyčerpatelný zdroj, a tak musí systém fungovat tak, aby v případě vyčerpání dešťové vody využil pitnou.

Na systém zadržování a filtrace dešťové vody poskytuje stát dotace pod názvem Dešťovka. Různé způsoby záchytu a filtrace se liší cenově. Návratnost investice se odhaduje na 20 let bez dotace a na 10 let s dotací.

Zdroje: eon, asio, destovavoda, zákony pro lidi, Český statistický úřad, Severočeské vodovody a kanalizace

Čtěte také: