Psi, kočky, fretky, hadi a ještěrky, andulky či rybičky. Nejen tito dnes už zcela běžní domácí mazlíčci mohou být člověku každodenními společníky. Děti už za pár dnů odjedou na prázdniny a možná, že vás v září obšťastní novým členem domácnosti.
Králík – nemusí jít vždy o chovného zakrslého králíka – patří k hlodavcům, kteří si už v běžné populaci našli své přívržence. Vedle morčete bývají vhodným a vděčným kamarádem i pro menší děti.
Který bude ten „nej“?
Navíc se doma dobře „aklimatizují“ i obyčejní domácí králíci chovaní původně na maso.
Zdravý králík se dožívá minimálně šesti let, často i více. Zakrslí králíci se mohou váhově lišit podle jednotlivých druhů, ale hmotnost se pohybuje kolem 1 kg až téměř do 2 kg, domácí až 5 kg.
-
Péče Jako každé zvíře i králík potřebuje každodenní péči a pozornost. Zvíře reaguje na intonaci hlasu, a proto se zdá, že povelům rozumí, to je ale omyl. Králíci si jen spojují často opakovaná gesta, situace, tón hlasu nebo napřažení ruky s konkrétním důsledkem, a podle toho se naučí adekvátně reagovat. Jsou to velmi inteligentní zvířata, jen v době puberty (kolem půl roku) se vlivem pohlavní zralosti mohou chovat jinak.
-
Nový strávník Základ by mělo tvořit seno, granule pro králíky a dostatek čerstvé vody. V omezené míře můžeme králíčkovi zpestřit stravu také směsí obilovin (ovesné vločky, pšeničné vločky, ječmen, pšenice, lisovaná vojtěška v granulích, kukuřičný šrot). Příliš obilí způsobuje zažívací potíže a je příliš vydatné. Přidat mu do klece můžeme i tzv. ohryz – ovocné větvičky, tvrdý chleba. Občas zpestříme stravu kouskem ovoce, zeleninou, ale jen v malém množství. Šťavnaté krmení tvoří např. tráva, listy pampelišek, mrkev, kedlubna apod. Misku s vodou musí mít králík neustále k dispozici. Vhodná je napáječka, které nehrozí znečištění, a navíc ji králík nemůže převrhnout.
Zuby králíka jsou zajímavé tím, že nemají ukončený růst. Proto králíci potřebují hlodat, aby si zuby obrušovali.
-
Jako na hotelu Králík musí mít i v bytě kotec nebo klec s pravidelnou možností pohybu. Celoplastové boxy předcházejí znečištění prostoru, ale je třeba dbát na správnou cirkulaci vzduchu.
Ve svém obydlí koná králík také obvykle svou potřebu, nejčastěji v odlehlém koutě. Jako vhodná podestýlka mu poslouží hobliny, kukuřičná drť (pozor na požírání), ale nejvhodnější je seno, které poslouží i jako strava. Vyvarujeme se používání různých typů pelet, které se vlivem vlhkosti rozpadají – např. konopné pelety. Při pozření se rozpadnou a nabobtnají v žaludku. Králík pak často uhyne.
I králík může stonat
Podle MVDr. Jiřího Filipa patří mezi nejčastější problémy, které trápí především miniaturní zakrslá plemena, trávicí problémy a problémy se zuby, což často souvisí s nevyváženou a nevhodnou skladbou potravy, příp. její rychlou změnou. „Velký podíl zde má ale i vrozená dispozice,“ říká veterinář. „Pacienti také často přicházejí s kožními problémy a nezřídka i s poruchou hybnosti.“V příp. vrozené malokluze (křivý růst zubů) nebo získané malokluze (nevhodná strava) se králíkům zuby neobrušují a zraňují sliznici dutiny ústní. Zvíře přestává přijímat potravu a s nechutenstvím může dojít k narušení mikrobiální struktury v trávicím systému a k průjmům. „Zuby rostou rychlostí až 2,4 mm za týden, mohou se tedy za měsíc prodloužit v příp. že se neobrušují, až o 1 cm. V tomto příp. je nutná prevence a přibližně v měsíčních intervalech zoubky krátit (nikdy ne nůžkami), nejlépe zbrousit,“ radí lékař.
„S problémy trávení v důsledku stresu (změna prostředí, stravy) ošetřujeme nejčastěji mláďata, dospělé jedince nejčastěji po dietní chybě. Králík má velmi rychlý metabolismus a potřebuje pravidelný přísun energie. V případě, že přestane přijímat potravu, neotálejte a ihned vyhledejte odbornou pomoc. Může jít jen o banální bolest bříška, ale často je to počátek vážného stavu, který je nutné urychleně řešit,“ pokračuje Filip.
„S kožními problémy přicházejí pacienti trpící často parazitárním onemocněním, popřípadě – kvůli nevhodné podestýlce – záněty tlapek. Také je třeba se vyvarovat jakýchkoli skoků, pádů a překonávání vysokých překážek. Králíci mají velmi křehkou páteř a při nevhodném dopadu již mohou zůstat ochrnutí.“
V době dospívání se u samců mohou objevit sklony k dominanci, které se projevují značkováním svého teritoria a často i agresivitou vůči majiteli. Nejlepším řešením v takové situaci je podle Jiřího Filipa kastrace.
Nový komentář
Komentáře
králíček je pěkný,ale do bytu ne.
králíci do bytu nepatří
jedině na pekáč
ze pry zvirata uplne vsechny smrdi : )
malehho kralicka jsem taky vzdycky chtela, ale maminka mi ho nedovolila : )
take nemam rada kraliky..
Malá vnučka minulý týden volala dědovi, že bude mít králíčka a dá si ho k nám, tak ho krmíme a staráme se o něj, no nevím, kde skončí.
ja taky ne
Králíky nejím
.
kdybych věděla jak na to,pošlu fotku s našimi dětmi,jak je chováme my v klecích venku
myslím,že do bytu nepatří
občas ho mám ráda,ale na smetaně zrovna nee..
Pro děti na hraní ,pro dospělí na papání,Mňam.
krásní ušáci
Králičí masíčko mám moc moc ráda. Ale spíš bych si pohladila živého
- nechala ho žít a jen se s ním "muckala"
králíka mám nejraději na česneku- hodně česneku
Věrulinka — #12 jsem masožravec a co neuteče to sním

bundas — #16 proc?
jen se nesmí pojmenovat,pak už nejde zabít natož sníst
ktery je ten nej? preci kralicek Azurit