králík...ale ani na pepři. Domácí králík nemusí vždy nutně skončit na pekáči. Může se stát i milým a zábavným společníkem pro celou rodinu.

Psi, kočky, fretky, hadi a ještěrky, andulky či rybičky. Nejen tito dnes už zcela běžní domácí mazlíčci mohou být člověku každodenními společníky. Děti už za pár dnů odjedou na prázdniny a možná, že vás v září obšťastní novým členem domácnosti.

Králík – nemusí jít vždy o chovného zakrslého králíka – patří k hlodavcům, kteří si už v běžné populaci našli své přívržence. Vedle morčete bývají vhodným a vděčným kamarádem i pro menší děti.

Který bude ten „nej“?

králíkVe zverimexech jsou na výběr plemena, které se liší zbarvením, velikostí, skladbou srsti či postavením uší. Vybrat si ovšem lze z velké nabídky nejrůznějších králíčků, ať už čistokrevných s rodokmenem, či jedinečných kříženců.

Navíc se doma dobře „aklimatizují“ i obyčejní domácí králíci chovaní původně na maso.

Zdravý králík se dožívá minimálně šesti let, často i více. Zakrslí králíci se mohou váhově lišit podle jednotlivých druhů, ale hmotnost se pohybuje kolem 1 kg až téměř do 2 kg, domácí až 5 kg.

 • Péče Jako každé zvíře i králík potřebuje každodenní péči a pozornost. Zvíře reaguje na intonaci hlasu, a proto se zdá, že povelům rozumí, to je ale omyl. Králíci si jen spojují často opakovaná gesta, situace, tón hlasu nebo napřažení ruky s konkrétním důsledkem, a podle toho se naučí adekvátně reagovat. Jsou to velmi inteligentní zvířata, jen v době puberty (kolem půl roku) se vlivem pohlavní zralosti mohou chovat jinak.

 • Nový strávník Základ by mělo tvořit seno, granule pro králíky a dostatek čerstvé vody. V omezené míře můžeme králíčkovi zpestřit stravu také směsí obilovin (ovesné vločky, pšeničné vločky, ječmen, pšenice, lisovaná vojtěška v granulích, kukuřičný šrot). Příliš obilí způsobuje zažívací potíže a je příliš vydatné. Přidat mu do klece můžeme i tzv. ohryz – ovocné větvičky, tvrdý chleba. Občas zpestříme stravu kouskem ovoce, zeleninou, ale jen v malém množství. Šťavnaté krmení tvoří např. tráva, listy pampelišek, mrkev, kedlubna apod. Misku s vodou musí mít králík neustále k dispozici. Vhodná je napáječka, které nehrozí znečištění, a navíc ji králík nemůže převrhnout.

  Zuby králíka jsou zajímavé tím, že nemají ukončený růst. Proto králíci potřebují hlodat, aby si zuby obrušovali.

 • Jako na hotelu Králík musí mít i v bytě kotec nebo klec s pravidelnou možností pohybu. Celoplastové boxy předcházejí znečištění prostoru, ale je třeba dbát na správnou cirkulaci vzduchu.

  Ve svém obydlí koná králík také obvykle svou potřebu, nejčastěji v odlehlém koutě. Jako vhodná podestýlka mu poslouží hobliny, kukuřičná drť (pozor na požírání), ale nejvhodnější je seno, které poslouží i jako strava. Vyvarujeme se používání různých typů pelet, které se vlivem vlhkosti rozpadají – např. konopné pelety. Při pozření se rozpadnou a nabobtnají v žaludku. Králík pak často uhyne.

  I králík může stonat

  králíkPodle MVDr. Jiřího Filipa patří mezi nejčastější problémy, které trápí především miniaturní zakrslá plemena, trávicí problémy a problémy se zuby, což často souvisí s nevyváženou a nevhodnou skladbou potravy, příp. její rychlou změnou. „Velký podíl zde má ale i vrozená dispozice,“ říká veterinář. „Pacienti také často přicházejí s kožními problémy a nezřídka i s poruchou hybnosti.“

  V příp. vrozené malokluze (křivý růst zubů) nebo získané malokluze (nevhodná strava) se králíkům zuby neobrušují a zraňují sliznici dutiny ústní. Zvíře přestává přijímat potravu a s nechutenstvím může dojít k narušení mikrobiální struktury v trávicím systému a k průjmům. „Zuby rostou rychlostí až 2,4 mm za týden, mohou se tedy za měsíc prodloužit v příp. že se neobrušují, až o 1 cm. V tomto příp. je nutná prevence a přibližně v měsíčních intervalech zoubky krátit (nikdy ne nůžkami), nejlépe zbrousit,“ radí lékař.

  „S problémy trávení v důsledku stresu (změna prostředí, stravy) ošetřujeme nejčastěji mláďata, dospělé jedince nejčastěji po dietní chybě. Králík má velmi rychlý metabolismus a potřebuje pravidelný přísun energie. V případě, že přestane přijímat potravu, neotálejte a ihned vyhledejte odbornou pomoc. Může jít jen o banální bolest bříška, ale často je to počátek vážného stavu, který je nutné urychleně řešit,“ pokračuje Filip.

  „S kožními problémy přicházejí pacienti trpící často parazitárním onemocněním, popřípadě – kvůli nevhodné podestýlce – záněty tlapek. Také je třeba se vyvarovat jakýchkoli skoků, pádů a překonávání vysokých překážek. Králíci mají velmi křehkou páteř a při nevhodném dopadu již mohou zůstat ochrnutí.“

  V době dospívání se u samců mohou objevit sklony k dominanci, které se projevují značkováním svého teritoria a často i agresivitou vůči majiteli. Nejlepším řešením v takové situaci je podle Jiřího Filipa kastrace.