Královna Alžběta II.
Svého nedávno zemřelého chotě Prince Filipa si Alžběta II. brala za manžela v roce 1947, tedy dva roky po konci druhé světové války, což poznamenalo i tvorbu svatebních šatů. Stejně jako ostatní země se i Velká Británie vzpamatovávala z válečného konfliktu a procházela ekonomickou krizí. Proto si na šaty musela Alžběta našetřit pomocí přídělových lístků a jeden z návrhů Normana Hartnella byl schválený teprve tři měsíce před svatbou. Návrhář vytvořil hedvábné šaty s dlouhým rukávem, květinovým potiskem a jemnou perlovou výšivkou. Součástí róby byla i dlouhá vlečka připevněná k ramenům. Inspirací mu prý byl obraz Primavera od Botticeliho.

6089182b335afcl.jpg
Foto: Profimedia

Sarah Ferguson, vévodkyně z Yorku
Sarah, vévodkyně z Yorku, řekla britskému princi Andrewovi (syn královny Alžběty II.) v roce 1986 ano v šatech, které byly inspirované svatební róbou britské královny. Jako základ bylo použito italské hedvábí ve slonovinové barvě, které bylo bohatě zdobené symbolickou korálkovou výšivkou. Nechyběly anglické růže, kotva (symbol princovy kariéry u námořnictva), srdce a také čmelák, který odkazoval k rodinnému erbu rodiny Fergusonových. Autorkou šatů byla britská návrhářka Lindka Cierach a Sarah musela do šatů zhubnout necelých dvanáct kilo. Záhy po svatbě se začaly ve svatebních salónech prodávat napodobeniny.

cl2.jpg
Foto: Profimedia

Charlene, kněžna monacká
Monackého prince Alberta si Charlene v roce 2011 brala ve svatebních šatech značky Armani Privé. Roberta Armani v rozhovoru pro Vogue prozradila, že šlo o tak velkou zodpovědnost, že značka vyrobila dvoje stejné šaty, pro případ, že by se s jedněmi něco stalo. Výroba šatů s pětimetrovou vlečkou zabrala celkem 2 500 hodin a zdobilo je 40 tisíc krystalů Swarovski a 20 tisíc perleťových slziček.

60891949111bfcl.jpg
Foto: Profimedia

Princezna Hajah Hafizah Sururul Bolkiah
Když v roce 2012 brunejský sultán vdával svou dceru Hajah Hafizah Sururul Bolkiah, vše na svatbě bylo ve velkém stylu. Do paláce s přibližně 1700 místnostmi bylo pozváno kolem 3000 hostů, a tak se svatba samozřejmě neobešla bez honosné, ale tradiční róby. Béžovo-stříbrné šaty byly zdobené křišťály, smaragdy a vyšívané zlatem. Princezna k nim měla korunku a stejně zdobený závoj.

6089199553a88cl.jpg
Foto: Profimedia

Princezna Sofia
Švédského prince Karla Filipa si Sofia brala v roce 2015 v decentních šatech s ruční krajkovou výšivkou ve třech odstínech bílé, které vytvořila švédská návrhářka Ida Sjöstedt. Střih připomínal svatební šaty vévodkyně Kate z roku 2011. Podobné byly i krajkové rukávy, výstřih do V i áčková sukně. Krajková byla rovněž horní část šatů, která navíc na zádech odhalovala tetování ve tvaru slunce.

60891a005bbcfcl.jpg
Foto: Profimedia

Princezna Claire Lucemburská
Původním povoláním bioetická výzkumná pracovnice se v roce 2013 provdala za lucemburského prince Felixe, který je třetím v pořadí nástupnictví na lucemburský trůn. Její luxusní róba od Elie Saab se nesla ve znamení krajkové výšivky. Krásné byly zejména propracované rukávy, ale celé šaty působily velmi honosně a zároveň něžně. Závoj byl zdobený květinovými motivy.

60891aed12fa8cl.jpg
Foto: Profimedia

Hraběnka Olympia
V roce 2019 se Jean-Christophe Napoleon Bonaparte, prasynovec slavného Napoleona, oženil s hraběnkou Olympií, praprapraneteří francouzské císařovny Marie Luisy Habsbursko-Lotrinské. Ta si na svatbu oblékla šaty od návrháře Oscara de la Renty. Ne úplně tradiční róba překvapila vystřiženým motivem kapradiny. Tento efekt mělo na starosti 10 švadlen.

60891a52b1675cl.jpg
Foto: Profimedia

Zdroj: Royal Collection Trust, Vogue, Vanity Fair, Royal Central, Elle, Brides

Čtěte také:

Reklama