Foto: Shutterstock
Čas na „servisní prohlídku“
Přestože nepociťujete žádné zdravotní neduhy, je důležité pravidelně navštěvovat praktického lékaře, který může během preventivní prohlídky odhalit závažná onemocnění, jejichž příznaky se zatím ještě neprojevily.
Jak často: Dospělí od 18 let mají nárok na hrazenou preventivní prohlídku u praktického lékaře jednou za 2 roky.
Co vás čeká: Lékař doplní anamnézu, poklepem a poslechem vyšetří srdce a plíce, pohmatem štítnou žlázu, zkontroluje stav žil a tepen na dolních končetinách, změří krevní tlak a zjistí index tělesné hmotnosti (BMI). Orientačně vyšetřuje také zrak a sluch, diagnostickým papírkem vyšetří moč. Součástí preventivní prohlídky je rovněž kontrola očkování a předepsaná preventivní vyšetření, včetně screeningových vyšetření pro prevenci rakoviny – např. test okultního krvácení ve stolici se dělá 1x za rok od 50 let a 1x za 2 roky od 55 let, EKG 1x za 4 roky od 40 let, vyšetření koncentrace tuků v krvi a hladiny cukru v krvi, u žen screeningové mamografické vyšetření 1x za 2 roky od 45 let...
Lepší zrak, lepší život
Orientační vyšetření zraku sice provádí praktický lékař v rámci preventivní prohlídky, nemá však k dispozici přístroje jako specialista, proto byste měli pravidelně absolvovat vyšetření také přímo u očního lékaře. „Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě. Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například silně krátkozrací, diabetici, anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl právě zelený zákal,“ říká Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské Oční kliniky NeoVize.
Jak často: V dospělosti minimálně jednou za čtyři roky do 45 let věku, a jednou za dva roky po 45. roce. U starších 60 let je vhodné navštívit oftalmologa každý rok.
Co vás čeká: V rámci prevence se provádí vyšetření zrakové ostrosti, které odhalí refrakční vady nebo změny dioptrií. Vyšetření zorného pole zase zachycuje jakékoliv výpadky i v periferních částech. Dalším krokem je měření nitroočního tlaku, který je rizikovým faktorem vzniku zeleného zákalu. Důležité je také vyšetření očního pozadí při rozšířené zornici, které zobrazí chorobu sítnice nebo zrakového nervu. V případě, kdy lékař odhalí refrakční vadu, doporučí jednu z možností její korekce: brýle, kontaktní čočky nebo laserovou operaci.
Zdravé zuby = krásný úsměv
Pravidelné vyšetření u dentisty není důležité jen z hlediska samotné péče o chrup a zachování zdravých a krásných zubů, ale změny v dutině ústní mohou rovněž poukazovat na jiná onemocnění, včetně přednádorových a nádorových stavů. Odborníci zároveň doporučují vedle návštěvy zubaře docházet i na pravidelnou dentální hygienu, kde specialista odstraní zubní plak, kámen, věnuje se
bělení zubů a též poradí vhodné kartáčky i správnou techniku čištění zubů. Díky tomu lze předejít tvorbě zubního kazu, zánětům dásní či rozvoji paradentózy.
Jak často: Preventivní prohlídky u zubaře probíhají jednou ročně, ale po 5 měsících od provedené preventivní prohlídky lze přijít ještě na takzvanou pravidelnou prohlídku, která je rovněž hrazena pojišťovnou. Těhotné ženy mají nárok na dvě preventivní prohlídky v době gravidity. Návštěva dentální hygienistky se doporučuje 2x ročně, na rozdíl od prevence u zubaře ovšem není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Některé pojišťovny na ni ale pacientům přispívají.
Co vás čeká: Stomatolog vyšetřuje stav chrupu a parodontu (tkáň, obklopující a fixující zub), sliznice a dalších tkání, zjišťuje anomálie v postavení zubů a čelistí a všímá si změn v dutině ústní.
Dámy, nebojte se gynekologa
Ačkoliv jsou každoroční preventivní gynekologické prohlídky hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, v České republice je bohužel značná část ženské populace nenavštěvuje. Týká se to zejména žen starších 50 let, u kterých frekvence návštěvnosti klesá až na 30 %. Vystavují se tak riziku vzniku karcinomu děložního čípku či prsu. I zde přitom platí, že čím dříve jsou onemocnění odhalena, tím jsou lepší vyhlídky na vyléčení. „Můžeme pouze apelovat na české ženy, aby pravidelně chodily na gynekologické kontroly. Díky pravidelné gynekologické péči, případně využití moderních testů si mohou zachránit svůj vlastní život,“ upozorňuje prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. z Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty v Praze.
Jak často: Od 15 let má každá žena nárok na preventivní prohlídku jednou ročně.
Co vás čeká: Prohlídka je přizpůsobena věku i faktu, zda je žena sexuálně aktivní. Pokud již měla pohlavní styk, vyšetřuje se pochva a děložní hrdlo prostřednictvím takzvaného zrcadla a také pohmatem. Lékař zkontroluje rovněž zevní genitál a může vyšetření doplnit ulrazvukem. Každoročně také v rámci screeningu karcinomu děložního hrdla odebírá gynekolog cytologický stěr, který zasílá k laboratornímu vyšetření. Od ledna 2021 navíc dochází k významné změně v oblasti screeningu rakoviny děložního čípku – ženy ve věku 35 a 45 let mají zdarma nárok podstoupit vysoce citlivý HPV DNA test. Dokáže v těle odhalit rizikové typy pohlavně přenosného lidského papilomaviru HPV, které jsou původci rakoviny děložního hrdla, ale i jiných onemocnění. Zatímco negativita testu ženě přinese dlouhodobé uklidnění, pozitivita naopak vysílá varovný signál a upozorňuje, že by pacientka měla být důsledně sledována, aby se včas zabránilo možnému rozvoji nemoci. Gynekolog by se měl starat i o zdraví prsou a poučit pacientku o samovyšetření a případně ji odeslat na mamografii (od 45 let 1x za 2 roky), pokud to již neudělal praktický lékař.
Nechte si prohlédnout mateřská znaménka
Pravidelné návštěvy u kožního lékaře mohou odhalit rakovinu kůže. Okolo 30–50 % melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka. Rozvinutí zhoubného nádoru se dá předejít díky včasnému zachycení a odstranění již ve chvíli počínající přeměny znaménka. Zvláště pozorní by měli být ty z vás, kdo se pohybují často na slunci.
Jak často: Odborníci doporučují preventivní prohlídku jednou ročně. S návštěvou kožního lékaře byste rozhodně neměla otálet, pokud zaregistrujete jakékoliv změny pigmentových útvarů (změna tvaru či barvy, podezřelé nové znaménko, krvácení či svědění...).
Co vás čeká: Při preventivní prohlídce dermatolog zkontroluje kožní znaménka a pihy po celém těle. K moderním vyšetřovacím přístrojům patří digitální dermatoskop, který dokáže zvětšit znaménko až padesátkrát, snímek uložit v paměti počítače a v následujících letech porovnat jeho vývoj.
Nový komentář
Komentáře
Jo a na dentální hygienu nechodím, ani to není třeba. Kámen, plak a podobně mi kontroluje zubař. Žádný ale teda nemám, to pak pochválí:-) Poradí i kartáčky i jak čistit. Na to tam má i modely chrupu:-) Na dentálku chodí občas kamarádka i sestřenice a nechají tam za to vždycky neskutečný peníze. Jim to zubař nekontroluje. Takže za svého skvělého zubaře jsem fakt vděčná.
Už od počátku kovidu je to s praktickou lékařkou horší. Nejdřív měla zavřeno úplně, nějaký ten měsíc- asi byla někde v krytu či co. Teď léčí po telefonu. A když je fakt prohlídka nutná, tak vás objedná, třeba za měsíc. Je tedy dobré vědět, že třeba za měsíc vás vezme angína, budou vás brát ledviny... a předem se objednat. Kdo neví kdy onemocní, doporučuji předem návštěvu kartářky, ona vám jistě řekne termín, na kdy se objednat.
Ale zase - i v době předkovidové je úplné sci-fi, aby prohlídka vypadala tak, jak je popsaná.
Poslechne mě a změří tlak. Jinak nějaké očkování, žíly... to ji nikdy nezajímalo. Teď už ani neprohmatává břicho.
V posledních letech mi už ani nebere krev. Prý mi ji berou jinde, tak to není třeba. Jo, třeba na neurologii mi ji berou, ale opravdu nekontrolují to, co praktik - nějaký cholesterol... je nezajímá. A že diagnostickým papírkem vyšetří moč? To též nikdy nedělá.
Takže na prohlídku stačí tak 5 minut. Tlak + poslechnout a je hotovo.
No, ona je to hezká teorie, ale praxe s prohlídkami je horší.
Zubaře mám až v Praze. Kontrola u zubaře je výlet na celý den. Ale mám štěstí, že nějakého vůbec mám.
Jo, jeden tu je. Ale je jen pro statečné. Asi tak na úrovni kováře. Maminka se zatím nedala přemluvit, aby za zubařem cestovala jinam. Ale je pravda, že mnozí starší lidé už ty delší cesty autobusem snáší hůř.
Naposled byla u zubaře ve čtvrtek, dělal jí výplň. Dneska je pátek a už jí vypadla. O rentgenu zubař ještě asi nikdy neslyšel, je to pro něj asi žhavá novinka, kterou si zatím nepořídil. Ale i tento zubař má plno. Další lidi nebere. Já si na toho svého pražského nemůžu stěžovat. Jsem ráda, že ho mám. A pravidelně tam na kontroly chodím.
Gynekologa jsem také sehnala u nás ve městě. Ale je to tam tak, že se tam střídají různí lidé, takže nikdy vás neprohlíží ten, kdo minule. Každému musíte tedy nejdřív podat informace, kartu ani neprohlíží. Ale i tam na kontrolu chodím.
V Brně je ohrožený druh asi kožní lékař. Už jsme asi všichni osypaní, protože kožní ambulance mají plno a objednací doba je asi půl roku. Kolegyně to řeší přes pohotovost a mě vzali na základě akutního případu. Takže jsem našla, ale dál se budu objednávat, než se z něčeho osypu. Na oční letos musím, budu muset pátrat.
Neseženu. Prostě doktoři nejsou. Oční, zubař, gynekolog... ani náhodou. Dermatologa jsem ani nezkoušela.
Všude plno, nové pacienty nikde neberou, a v dnešní době už ani neordinujou, leda po telefonu, a i to je problém, vůbec se někam dovolat. A když jsem chtěla praktického lékaře, musela jsem v rámci své vlastní firmy nechat založit úplně novou ordinaci praktického lékaře, což trvalo 4, slovy čtyři roky. Než jsme splnili všechnu potřebnou byrokracii. Takže preventivní prohlídky jsou jistě fajn věc, ale musí bejt kde.