Když Eva v sedmadvaceti letech čekala své druhé dítě, nebyl ani ten nejmenší důvod k obavám. Měla doma už pětiletou holčičku, kterou porodila v termínu, přirozeně a bez komplikací. Zvrat v bezproblémovém těhotenství však nastal v sedmém měsíci.
5fdb2e2c9fd79obrazek.png
Foto: Shutterstock

Lékařka se zděsila

„Začala jsem velmi otékat a zvyšoval se mi tlak. Ale moje ošetřující gynekoložka mě uklidňovala, že je to normální. Nedůvěřovala jsem jí, a tak nějak tušila, že je něco špatně. Byla jsem právě ve 37. týdnu těhotenství, když mě silné otoky nohou, rukou i obličeje, a také mžitky před očima donutily vydat se do ordinace znovu. Jen co mě lékařka uviděla, zděsila se a ihned volala sanitku,“ vzpomíná Eva na den, kdy poprvé slyšela diagnózu preeklampsie, a to od zástupkyně primáře porodnického oddělení, kam ji záchranná služba okamžitě odvezla.

Netušila, co se může stát

„Vyděsilo mě to, ale naštěstí jsem tehdy vůbec netušila, o jaké onemocnění se jedná, a co všechno může způsobit. To mi až po porodu vysvětlila jiná maminka, která se mnou ležela na stejném pokoji. Shodou okolností porodní asistentka. Když vyprávěla o eklampsii, která následuje po preeklampsii, kdy se maminka dostává do křečí, hrozí jí krvácení do mozku a placenta se začíná smršťovat tak, že se miminko v děloze prakticky udusí, běhal mi mráz po zádech,“ vzpomíná Eva.

Akutní císařský řez podstoupila ještě ten den, co byla do nemocnice převezena. Přestože se miminku v děloze už nedařilo dobře, narodilo se v pořádku. Jen s nižší porodní váhou. „Ivanka vážila 2,4 kg a měřila 46 cm. Lékařka mi vysvětlila, že to způsobila právě preeklampsie. Placenta ji dostatečně nevyživovala, a tak v děloze strádala. Ale všechno dohnala. Dnes je z ní, stejně jako z její starší sestry Petry, učitelka na základní škole. Jenže ani jí se komplikace v těhotenství bohužel nevyhnuly,“ říká Eva, která je už dvojnásobnou babičkou.

Test odhalil riziko

Zatímco Evina starší dcera Petra (32) miminko před čtyřmi lety bez potíží donosila až do termínu porodu, mladší dcera Ivana (27) letos to štěstí neměla. I ona totiž, stejně jako její maminka, prodělala preeklampsii a následně předčasný porod - akutním císařským řezem.

„Bylo to Ivančino první těhotenství. Naštěstí ale podstoupila screening preeklampsie v prvním trimestru. Vyšlo jí zvýšené riziko vzniku tohoto onemocnění, a tak ji lékař více hlídal a předepsal preventivní užívání léku s obsahem kyseliny acetylsalicylové,“ popisuje průběh dceřina těhotenství Eva s tím, že první potíže s vyšším krevním tlakem se objevily až kolem 36. týdne. Větší otoky ji ale netrápily.

Rychle na sál!

Když už byl Ivanin krevní tlak při jedné z prohlídek v 38. týdnu těhotenství příliš vysoký, rozhodli se lékaři porod vyvolat. „Jakmile ale natočili srdeční ozvy miminka, nastal velký šrumec. Utíkali okamžitě na sál. Z důvodu hrozící hypoxie museli provést akutní císařský řez. Dcera o tom ještě dnes nedokáže mluvit, tak moc se tehdy o svého syna bála. Přivezli jí ho na pokoj až po čtyřech dnech. Byl to těžký porod, ale naštěstí vše dobře dopadlo,“ je vděčná Eva a apeluje na všechny nastávající maminky: „Nechte se po celé těhotenství hlídat svým lékařem a jděte na všechny dostupné testy. Já bohužel tuhle možnost před 27 lety ještě neměla.“

Čtěte také: