lov

Sex bez lásky, láska bez sexu. Umíte si to představit? Která z možností je pro vás přijatelnější? A vůbec, co přijde dřív? Jste cudná děva, nebo zásadně nekupujete zajíce v pytli?

Před svatbou ne!

Myslíte, že naši prarodičové, z nichž někteří budou zarputile tvrdit, že za jejich mládí bylo ve zvyku souložit až po svatbě a svůj „věneček“ si střežit co nejdéle, říkají pravdu?

Před 30 lety, před 20 lety, před 10 lety i nyní je nejčastěji věk prvního pohlavního styku v Česku mezi 17.–18. rokem. Přihlédneme-li navíc k faktu, že mnoho svatebních obřadů bylo odedávna uspořádáno právě kvůli nenarozenému dítěti, měla by tvrzení o sexu po svatbě vzít za své. „Myslím, že v posledních 40–50 letech to nebylo moc jiné. Jen ti starší rádi pronášejí soudy typu za našich mladých let… Dnešní dospívající, respektive mladí dospělí mají k sexu o něco odpovědnější vztah, než tomu bylo o generaci zpět. Projevuje se to nižším počtem sexuálních partnerů, které uvádějí ve věku kolem 20 let,“ potvrzuje sexuolog Trojan.

Sex, nebo vztah?

Pro trvalý vztah je důležité obojí. Poznat své i partnerovy lidské vlastnosti, ale i to, zda se nám spolu líbí milování. Když totiž v sexu něco neklape, dá se s tím většinou něco dělat. Například vyhledat právě sexuologa. Když ale něco neklape ve vztahu, sexem se to většinou nezachrání. 

 „Myslím, že je rozumné nejít do postele na prvním rande, jinak jsem přesvědčen, že tady je třeba hodně dát na své vnitřní pocity. Z lékařského hlediska tady platí, že není až tak důležité, co člověk dělá, ale jak. Tím mám především na mysli ochranu před nechtěným těhotenstvím, ale zejména před pohlavními nemocemi, hlavně HIV. Nárůst počtu nových případů v ČR za poslední léta je velmi alarmující,“ dodává odborník.

Co podle vás přijde dřív vztah, nebo sex? Jste cudná děva, nebo zásadně nekupujete zajíce v pytli? A jak to máte vy?  Po jaké době známosti by měli partneři přistoupit k sexu?

Reklama