I přesto, že ještě ve čtvrtek ráno úřady nepovažovaly výbuch podvodní sopky v Tichomoří za nebezpečný a braly ho spíš jak turistickou atrakci, následovalo zemětřesení.

To už ale v oblasti vyvolalo paniku kvůli možným vlnám tsunami.

Varování před vzedmutím hladiny moře obdržely vedle Tongy i Americká Samoa, Samoa, Fidži a další ostrovy. Kromě přilehlých ostrovů byly také varovány pobřežní oblasti Havaje, kde se může zvýšit hladina moře a mohou zesílit mořské proudy.

Nakonec však bylo varování odvoláno. „Žádné tsunami už neexistují, ačkoli v některých pobřežních oblastech mohou být patrné změny hladiny. Varování před tsunami je pro tuto chvíli zrušeno,“ uvedlo americké středisko.

Tsunami se patrně rozptýlily na volném moři.

Výbuch podvodní sopky, která do výšky stovek metrů začala chrlit gejzíry vody a oblaka dýmu, následovalo po dvou dnech zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály u tichomořského souostroví Tonga.

Otřesy trvaly asi 20 vteřin. Jejich ohnisko bylo podle amerického geologického úřadu asi 200 kilometrů jižně až jihovýchodně od hlavního města Nuku'alofa a v hloubce přibližně 10 kilometrů.

Úřady uklidňovaly, že nic nehrozí a je nepravděpodobné, že by mohla vlna tsunami vzniknout. I přes skutečnost, že se po zemětřesení nebezpečná vlna nakonec vytvořila, zůstávají tamní obyvatelé klidní. Podle zpráv BBC lidé na Tonze nadále zůstávají na plážích.

Hrozbou je také popel plný pevných částic vržený sopkou do ovzduší. Sloup dýmu totiž komplikuje leteckou dopravu: „Mohl by poškodit letecké motory, takže byste se rozhodně neměli dostat do něj, ani se zdržovat nikde, kam má namířeno,“ varuje před riziky vulkanolog Hurst.

Podmořské vulkány mají navíc velký vliv na podnebí, popel z tonžského vulkánu se podle vědců ale pravděpodobně do stratosféry nedostane. „Velká erupce vulkánu Pinatubo v devadesátých letech snížila teplotu na severní polokouli o 0,2 °C, stejně jako El Niño. Současná erupce se jí ale silou ani neblíží,“ uzavírá geochemik z Macquarie University v Sydney Simon Turner.

Tonga je součástí takzvaného ohňového prstence, pásma se silnou sopečnou aktivitou a časými zemětřeseními. Podobná erupce podmořského vulkánu tam byla naposledy k vidění v roce 2002.

Reklama