Málokdo z nás si při návštěvě lékaře uvědomuje, na kolik naše vyšetření vyjde. Největší česká pojišťovna vydala přehled nákladů na své klienty za loňský rok. Ten „nejdražší“ pochází z Pardubického kraje a stál ji více než 22,5 milionu korun.

penize

Muž, za něhož pojišťovna zaplatila loni nejvíce, se léčí s hemofilií. Na druhém místě skončil muž z Plzeňského kraje, který trpí stejnou nemocí a náklady na péči o něj byly v podstatě srovnatelné. Zdá se vám to hodně? Kdepak. Výdaje na vůbec nejdražšího pacienta byly v loňském roce ve srovnání s předchozími lety výrazně nižší.

V roce 2012 za něj pojišťovna zaplatila skoro 54 milionů korun, v roce 2013 to pak bylo více než 46 milionů. Vždy šlo přitom o nemocného s hemofilií. „Výše nákladů souvisela s množstvím speciálního léčivého přípravku, který dotyčný musel užívat. Například operace, která by u jiného klienta byla relativně banální, u těžkého hemofilika výrazně zvyšuje náklady na lék, který pacient musí brát, aby nevykrvácel z operačních ran,“ vysvětluje tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

 

Reklama