Nejdříve jsem zhlédl King Konga a teprve později vyrazil na Harryho Pottera. Nechť mi kouzelnický učeň promine, ale vedle King Konga oscarového režiséra Petera Jacksona vypadá jako chudý bratr.

 

Příběh King Konga nejspíše vyprávět nemusíme. Ten patří do zlatého fondu světové kinematografie. Vždyť příběh obrovské opice, zamilované do křehké dívky, odvlečené do New Yorku a souboj na Empire State Building a smrt lidoopa rozesmutňovaly četné generace diváků.

 

Podívejme se na Konga zblízka.

Začátek vzdává hold americkým filmařům a divadelníkům ze 30. let. Ukazuje, jaký byl život za krize, a lehkým způsobem vás sem tam rozesmívá i rozesmutňuje. Jednu z hlavních mužských rolí – zarputilého, až fanatického režiséra Carla Denhama, pro kterého je film vším, hraje skvěle Jack Black. To je ten chlapík, kterému v Šakalovi Bruce Willis ustřelí ruku a následně i mnohem více. Je to také učitel ze známé komedie Škola ro(c)ku. Hned zkraje se také seznámíte s něžnou herečkou (Naomi Watts) Annou Darrow.  A už na začátku si říkáte, že Peter Jackson má dobrý vkus. Anna je opravdu kus - tedy něžný kousek ženský.


A při pohledu na detaily krizí zmítaného New Yorku 30. let vám začne docházet, proč se díváte na nejdražší film všech dob.

 

To však nic není proti tomu, co na vás čeká, když loď s filmaři v mlze a bouři uvízne na pobřeží tajuplného neznámého Ostrova lebek. Už první setkání s místním kmenem ve vás začne vytvářet napětí. Ano, Jackson by mohl ihned začít točit dalšího Indiana Jonese. Ostrov, na kterém je doma King Kong, je vedle světa, který jste viděli v Jurském parku nebo Ztraceném světě, jako lunapark proti houpačkám v parku.

 

Když King Kong unese Annu Darrow, tak se s ohledem na své zdraví nezapomeňte zhluboka nadechnout, protože vás čeká jízda jak na tobogánu. Neskutečně skutečný svět tropického pralesa obývaný prehistorickými ještěry a dinosaury vás uchopí a bude vás vláčet okamžiky, kdy si budete okusovat nehty napětím, s okamžiky uvolnění a vtipu. Právě ten dělal Indiana Jonese Indianem Jonesem a v podobném stylu vám před očima proběhne druhá část filmu. V rámci ní si ale stačíte udělat pauzu. Protože film má lehce nad 3 hodiny, a je proto rozdělen na dvě poloviny…

 

15 minut uvolnění a už jste zase zpátky v příběhu. S novým pitím i s novými dobrotami.

 

Annu Darrow si ale nezamiluje jen přerostlá gorilka, ale i čtvrtá hlavní postava celého filmu, kterou hraje Adrian Brody (Tenká červená linie, Vesnice, Pianista) – scenárista Jack Driscoll. Tento z počátku ostýchavý chlapík se nakonec ukáže ve své zamilovanosti jako ten správný tvrdý chlapík. Nejsem žena, ale věřím, že spousta z vás řekne, že je k sežrání. A několik příšer si to myslí také, ale on to zvládne. Vždyť ho vede láska... 

 

A to už se blížíme do finále. Jack si přijde k opičákovi pro Annu, uletí mu a záludný rejža Carl se chopí příležitosti a King Konga po těžkém boji uloví… a odveze do civilizace. Jestli máte rády poslední díl Pána prstenů, budete ke konci šišlat blahem.

Film neodvratně plyne k tragickému konci.

A vy najednou nevidíte v řetězech přerostlou gorilu – nejspíše poslední kousek jedinečného druhu. Vidíte osobnost – vidíte kámoše, na kterého by si netroufla ani parta po zuby ozbrojených lumpů a na kterého je spoleh…

 

Na závěr této recenze mi nezbývá než pochválit Andy Serkise a mágy, co rozpohybovali Konga. Na začátku to je skutečná gorila. Divoká, sveřepá a trochu zvířecky zlá. Jenže to přestane platit, když mu Anna zatančí a zadívá se do jeho kukuče. Jsem si jistý, že ani v podtextu se nejedná o sexuální vztah, co si mezi sebou něžná herečka a velká opice vytvoří. On je tak dlouho sám, nikdo ho už strašně dlouho nepohladil ani si mu nelehl do náruče, a přitom když byl malý, nebyl sám. Když najde někoho, kdo ho pobaví – odtrhne od reality nebezpečného pralesa, tak se rád změní. Z agresora v ochránce. 

Jo, jo – ačkoliv chlapi nebrečí a konec je známý a očekávaný – byl jsem na konci naměkko. Už slyším intelektuály, že to je prachobyčejná pohádka a je to natočené na efekt. Ano,  pro jednou s nimi budu souhlasit.

 

Jacksonův King Kong je opravdu super pohádka a všechny efekty v tom filmu fungují. A mé soukromé měřítko – za jak dlouho po začátku filmu se poprvé podívám na hodiny, tentokrát ukázalo, že je to dech beroucí biják. Já se podívat zapomněl!

 

Takže pokud máte rády pohádky a skvělou zábavu, neváhejte a utíkejte do kina. Tenhle film se bude promítat i za 60 let. A ta opička je fakt sympaťák.

Reklama