shutterstock-1520307308.jpg
Foto: Shutterstock

Emetofobie – strach ze zvracení
Chorobný strach z toho, že budete vy nebo někdo ve vašem okolí zvracet, tomu se říká emetofobie. Takoví lidé dokážou na případné zvracení neustále myslet a přivádějí si nevolnost. Vyhýbají se veškerým dopravním prostředkům, které by mohly způsobit nevolnost a následné zvracení. Dokonce někteří dělají všechno proto, aby se zvracení vyhnuli a dělají pro to všechno. Konzumují velké množství zázvoru, a to může způsobit naopak i velké obtíže při pravidelné a dlouhodobé konzumaci. 

Deipnophobie – strach z mluvení při jídle
Jsou lidé, kteří si rádi vychutnají své jídlo o samotě a rozhodně při stolování nevyhledávají ani společnost, ani konverzaci.  Až takového člověka potkáte, neříkejte mu, že je neslušný a že se neumí chovat. Možná má právě deipnophobii a nedokáže se najíst, pokud u toho bude on nebo někdo jiný mluvit. 

shutterstock-1206996142.jpg
Foto: Shutterstock

Pentheraphobie – chorobný strach z tchyně
To, že spousta lidí nemusí svou tchyni, není žádným překvapením. Ale pokud z ní máte vyloženě strach a vyhýbáte se její přítomnosti, můžete trpět fobií. Možná se vám to dá směšné, ale opravdu to existuje. Takový člověk asi nikdy nebude mít dobrý vztah s rodiči svého partnera, respektive s maminkou, co říkáte?

Hexakosioihexekontahexafobie – strach z čísla 666
Vidíte číslo 666 a cítíte se divně, možná se vám i točí hlava a je vám na omdlení? Popřemýšlejte, jestli nemáte fobii s tímto krkolomným názvem.

Trypofobie – strach z děr
Koukněte se na obrázek níže. Pokud to ve vás nic nevyvolává, jste v klidu. Pokud se vám chce zvracet, cítíte se nesví a není vám dobře, dost pravděpodobně trpíte trypofobií. Není to nic ojedinělého, jak se zdá, ale patří mezi ty méně známé. Nejde o každou jednotlivou díru, ale spíše shluk malých děr.

shutterstock-753219472.jpg
Foto: Shutterstock

Mageirocofobie – strach z vaření
Ne, že se teď budete na tuhle fobii vymlouvat, ale opravdu existují lidé, kteří se chorobně bojí vaření, nandávání jídla, servírování před ostatními apod. Neumíme si představit, jak fungují, ale musí to být velmi omezující.

Androfobie – strach z mužů
Ten má mnoho lidí, ale pokud se jedná o následek nějaké traumatizující situace, nejde přímo o tuto fobii. Strach z mužů v tomto smyslu mají někteří lidé od narození a znamení to pro ně opravdu veliké omezení. Takřka nemohou chodit ven, protože tam samo sebou potkají mužů dost. Tito lidé jsou odkázání do ženských center, kde klasicky žijí, ale často jen mezi čtyřmi stěnami.

Zdroj: autorka článku, Healthline, Therecoveryvillage, Athenacare