Deprese a úzkosti v době pandemie bují, podle odborníků letos narostly až v řádech desítek procent. Určitou formou duševní poruchy údajně trpí každý pátý člověk. Studie Institute for Health Metrics and Evaluation z roku 2017 předpokládá, že přes 10 % populace trpí nějakou mentální poruchou. Ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl pak letos potvrdil, že koronavirová pandemie uspíšila nárůst afektivních poruch, jako jsou deprese a úzkosti, někdy až o desítky procent. Výskyt deprese je přitom až čtyřikrát vyšší u žen než u mužů. Data z celého světa ukazují, že lockdown se na psychice lidí velmi nepříjemně podepsal – a že správná duševní hygiena je tedy zapotřebí více než kdy dřív.

S depresemi pomáhají i technologie

Do boje s nelehkými následky situace se vydaly i dva projekty s českým původem, VOS.health a Terap.io. VOS.health je aplikace s globální ambicí založená na pravidelné sebereflexi uživatele, díky které pomáhá s prevencí duševních problémů. Sebereflexe prokazatelně snižuje pravděpodobnost vzniku deprese a úzkostí. Aplikace, za jejímž vývojem stojí české studio Qusion, dokáže zaznamenávat náladu a vizualizovat ji tak, aby bylo pro člověka co nejsnazší rychle porozumět těmto informacím. Spojuje a interpretuje data z dalších aplikací jako Apple Health či Google Fit a agreguje jiná data, která ovlivňují zdraví – například počasí. Umí také zasílat autonomní adresné intervence a v nejbližší době i personalizovaná doporučení pro zlepšení duševní pohody.

Platforma Terap.io, nabízí terapeutická sezení online. Pomůže během pár kroků najít správného terapeuta, klient se s ním propojí a sezení mohou probíhat z bezpečí domova. „Mezi velké výhody patří fakt, že si lidé mohou sami vybrat svého terapeuta – ať už je pro ně důležité pohlaví či zkušenosti. Dále si každý může zvolit formu komunikace, terapie může probíhat formou videohovoru, klasického hovoru či chatu. O psanou formu terapie je mezi lidmi překvapivě velký zájem, nejčastěji ale stále preferují video. V neposlední řadě je online terapie flexibilní a méně časově náročná – člověk nemusí nikam jezdit a terapii si může naplánovat na víkend nebo na pozdní večer, pokud má terapeut volno,“ popisuje princip platformy její spoluzakladatel a CEO Chádí El-Moussawi.

Na Terap.io každý měsíc proběhne kolem 300 sezení s terapeuty. Počet se stále zvyšuje, měsíčně přibude více než 100 nových klientů, oproti létu se zájem o služby online terapeutů ztrojnásobil. Aktuálně na platformě působí 15 terapeutů, do konce roku jich přibude dalších 10. Terap.io také začalo nabízet poukazy na terapie pro firmy, vzhledem k rostoucímu zájmu ze strany zaměstnanců. Poukazy mohou samozřejmě koupit i lidé jako dárek pro své blízké.

„Nejčastěji se na nás obracejí lidé kvůli problémům ve vztazích, depresím, tíživé životní situaci, okrajově také kvůli závislostem. Narostl rovněž počet lidí, kteří se necítí dobře kvůli současné pandemické situaci, mají strach o své zdraví, o rodinu, děti či o práci,“ potvrzuje El-Moussawi.

Více o Terap.io

Terap.io je první česká platforma pro psychoterapii. Vznikla v důsledku náročných životních období dvou přátel (Chádí El-Moussawi a Jan Sasínek), která překlenuli díky terapii. Společně se zkušenou psychoterapeutkou Olgou Kunertovou se pak rozhodli vytvořit službu, která zjednoduší přístup k terapii všem. Terap.io během pár jednoduchých kroků propojí klienta s terapeutem a po výběru termínu zprostředkuje terapeutické sezení formou videohovoru, audiohovoru nebo chatu, bezpečně a bez využití třetích stran. Terapii tak zájemci mohou podstoupit v jakémkoli čase a situaci, která jim vyhovuje. Služba také pomáhá s výběrem konkrétního terapeuta. Více informací najdete na Terap.io.

 

Reklama