Na území Česka, Polska a Rakouska vzniká nejdelší stromořadí v Evropě. Asi 700 kilometrů dlouhá Alej Národů má spojit Krakov s Vídní, tvořit ji bude až sto tisíc dřevin. Stromky mají být pojmenovány po své dárci a zapojit se do budování můžete i vy.

 

Zatím poslední krok k realizaci tohoto záměru podnikla česká strana. U Nového Přerova bylo vysazeno 115 slivoní, které utvořily 900 metrů dlouho alej. Stromky se v minulosti sázely také na Hodonínsku a Brněnsku. Zatím poslední vysázená část aleje byla financována ze soukromých darů a části výtěžku z pražského maratonu.

 

Do projektu se zapojují firmy, jež mohou „adoptovat“ dřeviny pro své zaměstnance nebo si vysadit vlastní firemní alej. Zapojit se mohou i soukromé osoby. Za poplatek 700 korun obdrží vlastní sazenici, kterou může do země zasadit na některé z akcí pořádaných ekologickou Nadací Partnerství.

 

Nadace se také zasloužila o výsadbu tisíců stromků na území Česka a Slovenska. Přerovská starostka Milada Popelářová tvrdí, že cílem výsadby je především podpora návratu původních dřevin do krajiny a ochrana proti erozi.

 

Koupíte si svou sazenici?