To, že je v dnešní době znalost anglického jazyka považována téměř za samozřejmost, není žádnou novinkou. Stále ale existuje celá řada takzvaných „věčných začátečníků“, kteří s angličtinou marně bojují. Jestli patříte mezi ně, přečtěte si, jak na to.

jazyk

Když vás na ulici zastaví cizinec a ptá se na cestu, jenom bezradně krčíte rameny, nebo raději předstíráte, že nejste místní? Vyjedete-li do zahraničí, posíláte svého dvanáctiletého syna, aby se zeptal na cestu raději on? Absolvovala jste už několik jazykových kurzů za drahé peníze, a přesto se stále nemůžete vyhrabat z úrovně: začátečník? Nevzdávejte se! Ovšem než budete investovat do další nákladné výuky, přečtěte si následující rady.

Motivujte se

Na začátku každé činnosti mají všichni pocit, že mají dostatek důvodů, aby se jí aktivitě věnovali. Postupem času a s přibýváním náročnosti však motivace často odpadá a bývá nahrazována větami typu: „Vždyť už to do toho důchodu bez angličtiny nějak doklepu,“ „Rodina mě bude mít ráda, i když se ten zpropadený jazyk nenaučím,“ a podobně. S takovým přístupem se cizí jazyk jistě naučit nedá. Má rada proto zní: Ještě než se přihlásíte do kurzu, sepište si na papír všechny důvody, proč se chcete v angličtině zlepšit, například...

 • Aby šéf přestal prudit.
 • Abych si našla lepší práci.
 • Abych dostala přidáno.
 • Abych si pokecala s tím sympatickým Brazilcem z marketingu.
 • Abych byla stejně dobrá, nebo i lepší jak ta nána z účtárny.
 • Abych se za sebe nemusela v cizině stydět.
 • ...

Po seznamu pak sáhněte pokaždé, když budete chtít s kurzem předčasně skončit, anebo se vám jen nebude chtít učit (namísto papíru můžete použít svoji kamarádku, manžela či děti, kteří vás ve chvíli krize donutí k aktivitě).

Vyberte si kvalitní jazykovou školu

Existují čtyři hlavní kritéria pro výběr kvalitní jazykové výuky:

 • Tradice - škola, která se opravdu dlouho udrží na svobodném trhu, bude mít jistě dobrou kvalitu (dobrá kvalita dnes ale bohužel také znamená vyšší cena).
 • Reference známých - na rozdíl od barevných nabubřelých reklam vám kamarádky pravdivě popíší, jak to v dané jazykovce skutečně vypadá s kvalitou výuky.
 • Přímé odpovědi na přímé otázky - nebojte se jazykové školy zeptat na věci, které vás zajímají. Pokud máte dojem, že odpovědi jsou zamlžené a nekonkrétní, dejte ruce pryč.
 • Kvalitní učební pomůcky - pokud škola používá při výuce kvalitní učební pomůcky (ty, které se dobře prodávají v knihkupectvích, nejsou postaveny jen na barevných obrázcích a mají dobré recenze) dá se jí snáze věřit.

Zvolte si takovou metodu výuky, která vám vyhovuje

V dnešní době existuje nepřeberné množství způsobů, jak se lez učit angličtinu. Bohužel neexistuje univerzální žebříček porovnávající jejich úspěšnost a každý si tak musí sám zvolit tu metodu, která mu vyhovuje. Využívejte proto ukázkových hodin, které většina jazykových agentur nabízí a teprve až několik způsobů výuky okusíte, zaplaťte si kurz.

Pro dlouhodobou výuku je důležité i vhodné prostředí

Ačkoli se může zdát malicherné, i toto kritérium byste neměli podceňovat. Uvažte, že jazykové lekce budete navštěvovat několik týdnů, možná i měsíců. A daleko pravděpodobněji se vám bude více chtít chodit do hezké, nově zařízené učebny s výhledem do zahrady, než do tmavé špeluňky, kde vás pod okny ruší troubící auta a vyzvánějící tramvaje. V úvahu berte i vzdálenost od domova či práce - určitě se vám bude chtít každé úterý a čtvrtek jet přes polovinu města?

Využijte počáteční houževnatosti

Na začátku máte jistě nejvíce elánu a motivace ke studiu, proto ji neváhejte využít. Vyhraďte si pro studium angličtiny celý jeden víkend, kdy se nebudete věnovat ničemu jinému než angličtině (takový soukromý intenzivní jazykový kurz). Dobré je si opět stanovit cíle, abyste neztráceli čas tápáním, co že vlastně máte dělat. Například si v pátek večer vyplňte nějaký cvičný test ověřující vaše znalosti, podle výsledků se pak zaměřte na ty gramatické jevy, ve kterých plavete a koncem neděle si test zopakujte. Určitě ze sebe budete mile překvapená.

Věřte ve svůj úspěch a neztrácejte optimismus

Každému vždycky něco nejde a je pravděpodobné, že i vy se při výuce zaseknete na nějaké záludnosti, která vám prostě nepůjde. A právě to bývá krizovým momentem, kdy vás může opustit sebedůvěra, začnete vynechávat hodiny a nakonec nad sebou zlomíte hůl. Naučte se překousnout fakt, že jste v něčem slabší a nechte se tím naopak více nakopnout. Stanovte si třeba závazek, že do čtrnácti dnů vám bude daný jazykový jev naprosto jasný a dodržte jej (nezapomeňte se za úspěch pořádně odměnit).

Učte se i pasivně

Posloucháte při úklidu hudbu? Paráda - pusťte si cédéčko ABBY, nebo jiné anglicky zpívající skupiny (nejlépe z neanglicky hovořící země) a zkuste se zaposlouchat do textů. Určitě samovolně pochytíte několik slovíček a frází. Díváte se ráda na filmy? Co si takhle naladit některý z britských nebo amerických kanálů (nejpreciznější jazyk uslyšíte ve zprávách)? Většina z nich má navíc k dispozici titulky pro sluchově postižené, které vám usnadní porozumění mluvenému slovu. Také vyzkoušejte četbu anglických knížek, pro začátek nejlépe těch se zjednodušenou slovní zásobou (Na trhu jsou i takzvané audioknihy, kdy je text v knize doplněn o mluvené slovo na cédéčku, takže se snáze naučíte správné výslovnosti. Některé jsou obohacené i o cvičené otázky k porozumění textu.).

Nebojte se mluvit

Většina zahraničních lektorů angličtiny vám potvrdí, že největším kamenem úrazu českých studentů je posedlost správnou gramatikou a z toho vyplývající obavy mluvit. Studenti se tolik bojí, aby neřekli něco špatně, že raději nemluví vůbec, i když rozumí tématu a mají k němu co říct. Když ale nebudete mluvit, nikdy se jazyku nenaučíte! Zahoďte proto svůj ostych a mluvte nejen na kurzech, ale klidně se dejte do hovoru s anglicky mluvícím kolegou, či známým. Uvidíte, že mu na nějaké té gramatické chybičce nebude záležet a často překvapíte sama sebe, jak báječně jste si popovídali.

Máte-li možnost, odjeďte do zahraničí

Ať už se vydáte na cílený zahraniční jazykový kurz, na studijní pobyt či za prací, uděláte pro svou angličtinu to nejlepší možné. Nejlépe uděláte, když budete mít vždy u sebe malý notýsek a všechny zajímavé slovní obraty, které všemožně zaslechnete, si do něj zapíšete. Uvidíte, že po týdenním pobytu začnete anglicky přemýšlet a po čtrnácti dnech se vám budou zdát anglické sny. Pro někoho je však tato metoda „hození do vody“ příliš stresová a může být proto víc ke škodě než k užitku.

Hlavně se nebojte udělat ten krok (i když už třeba po páté) a znovu s angličtinou začít. Věřte, že vám společně se znalostí anglického jazyka narostou nejen pracovní příležitosti, ale i sebevědomí, a to přeci stojí za trošku té snahy, milé ženy-in!

Zdroje

 • GRUBER, David - Angličtina. Zlomte své věčné začátečnictví, Grada, Praha: 2004
 • GRUBER, David - Jak se efektivně učit cizí jazyk, Repronis, Ostrava: 2003

Téma dne 26. května 2011: Vy a jazyky

Jak jste na tom s jazyky, milé čtenářky? Dnes si totiž právě o jazycích budeme povídat. Napište mi své zkušenosti...

 • Jak jste se učila cizí jazyk?
 • Kolik jazyků umíte?
 • Je pro vás cizí jazyk důležitý a proč?

Své příspěvky zasílejte na e-mailovou adresu: Redakce@zena-in.cz. Do předmětu mailu uveďte heslo: JAZYKY. Příspěvek ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, tedy pokud chcete mít větší šanci na uveřejnění a také získání dárku, totiž knížky Life managment od Dity Zandl z nakladatelství GRADA a doplněk stravy BION 3, plný vitamínů a dalších prospěšných látek. Uzávěrka zasílání příspěvků je 26. května 2011 v 15.00 hodin.

kniha bion

Reklama