Osel je prý hloupý, kráva blbá a komu není shůry dáno, ten je učiněný vůl, říká se často. Další zas může být prohnaný jako liška nebo chytrý jako opice. A majitelé pejsků, koček a dalších mazlíků se často chlubí inteligencí svých oblíbenců nebo si naopak postesknou na její nedostatek. Nejchytřejší ze psů jsou prý pudlové a labradoři, takoví jezevčíci jsou spíš tvrdohlaví a o chrtech se říká, že mnoho rozumu nepobrali.

Stejně jako všichni majitelé nějakých těch chlupatých čtyřnožců i já si o své pudlici myslím, že je to pěkně chytrá potvora. Posuďte sami – Ovce (tak té mé obludě říkám) moc dobře ví, že nesmí jíst odpadky a vůbec nic, co jen tak najde na ulici. A tak když jsme jednou míjeli na chodníku rozsypané piškoty, po kterých se jinak může utlouct, mrkla na mě těma svýma korálkovýma očima a s nosem hrdě zvednutým propochodovala kolem.
„Hodná Ovce,“ pochválila jsem ji, překvapena jak její inteligencí, tak vychovaností. Že je inteligentnější a méně vychovaná, než jsem si myslela, jsem pochopila záhy. Když jsem ji asi o deset metrů dál začala postrádat, zjistila jsem, že se mi za záda proplížila zpátky k piškotům a radostně si na nich pochutnává.

Chcete vědět, jak je chytrý váš pes nebo kočka? Můžete provést takový malý experiment. Vyberte něco, co má dotyčné zvířátko rádo, ukažte mu to a pak to schovejte pod nějaký bytelnější hrnec, který se nedá převrátit náhodou, ale jen cíleně. A pak sledujte, jak zvíře postupuje. Ti nejchytřejší dokážou hrnec během několika vteřin převrátit tlapkou nebo dokonce nadzvednout v zubech. Méně nadaní jedinci strkají do hrnce nosem a získání pamlsku jim obvykle trvá déle. No a ti prostoduší, nebo také extrémně vychovaní a plaší, se obvykle na hrnec jen smutně dívají a čekají, kdy jim pamlsek dáte. Dalším faktorem, prokazujícím inteligenci zvířete je, jestli si postup získání pamlsku zapamatovalo – postupuje rychleji a cílevědoměji, když pokus zopakujete po půl hodině? A co druhý den?

Na druhou stranu, někteří filosofové tvrdí, že inteligence zvířete je prokázána tím, že se nechalo ochočit člověkem. V tomto kontextu je pak nejinteligentnější to zvíře, které vás svým smutným pohledem přiměje, abyste hrnec zvedly vy a pamlsek mu naservírovaly. (na fotkách jsou Ovce a můj druhý mazel, Bragi)

 

 

 

Máte doma chytré zvířátko?
Nebo naopak hloupé?
Nebo znáte nějaké ve Vašem okolí?
Co nejchytřejšího provedl Váš mazlík?
A co nejhloupějšího?
Co všechno umí?
Jaké zvířátko je podle Vás nejchytřejší?
A myslí vůbec zvířátka?

Pochlubte se nejlepšími kousky svých miláčků na redakce@zena-in.cz a vyhrajte skoro zvířátkovou cenu :) ! Můžete samozřejmě poslat i fotky vašich mazlíčků!

Reklama