Génius, či blázen? Člověk, nebo robot? Zázrak přírody, nebo muž, který záhadným způsobem předběhl dobu?

Říkají mu pan Mozek. Podle psychologů je třicetiletý Brit Daniel Tammet nejchytřejším člověkem na světě!

Kam se hrabou počítače – mladý Londýňan dokáže počítat rychleji než stroj, umí si zapamatovat  veličinu „pí“ – číselnou řadu 22 514 čísel a na výuku jakýkoliv cizího jazyka mu postačí pár dnů.

Běžný život  s „kybernetickým“  mozkem však pro něj není rozhodně jednoduchý. Už ve škole mu jeho „hloupější“ vrstevníci nerozuměli. Často si z něj tropili kruté žerty. Posměšně mu říkali Rain Man, stejně jako hrdinovi stejnojmenného filmu (s Dustinem Hoffmanem).

Jako on totiž i Daniel Tammet trpí autismem. I když jen jeho lehčí formou, tzv.  Aspergerovým syndromem. Postižení sice nekoktají, mají skvělou paměť a nadprůměrně vysoké IQ, ale mívají problémy v chápání sociálních situací, schází jim empatie. Jsou samotáři, trápí je deprese a špatně kontrolují své emoce.

Před pěti lety, když se o schopnostech Daniela Tammet dozvěděli psychologové a specialisté na lidskou inteligenci, dostal novou přezdívku – Brain Man (Pan Mozek). Daniel totiž vyniká ve všem, co se týká jazyků nebo čísel – tedy paměťových oborů.

Umí přesně bez tabulek vyjmenovat číslo „pí“ až na 22 514 desetinných míst, velmi náročné matematické úlohy zvládne spočítat na úrovni počítače. Dokáže přesně určit sebevzdálenější datum. Během pouhého týdne se brilantně naučil jeden z nejobtížnějších jazyků světa – islandštinu. Vynalezl i vlastní řeč.

Jeho mozek je teď předmětem vědeckého bádání. O složitém a komplikovaném životě génia napsal Daniel Tammet  knihu Narozen ve smutný den. Hned po vydání se stala bestsellerem a byla už přeložena do 15 jazyků.

„Ano, mám jiný mozek než ostatní lidi, ale pocity mám úplně stejné, taky potřebuji lásku, přátele a respekt. Rozdíly mezi mnou a ostatními ale představují velkou bariéru,“ svěřuje se Daniel.

Zdroj: The Scientist

Líbí se vám mladý génius? Máte rády intelektuály, nebo spíš preferujete u partnera jiné hodnoty? Myslíte si, že byste s takovým „Danielem“ dokázala žít v pohodě a harmonii?

Reklama