Jak se chovat v době, kdy nás vaginální obtíže trápí, jaké jsou rady pro intimní hygienu, aby byla v souladu s léčbou a napomáhala k vetší úlevě od potíží?

Co nejčastěji je příčinou vaginálních potíží? S čím se ženy nejčastěji setkávají?
608bc52381fadobrazek.pngNejčastěji dochází k nerovnováze poševní mikroflóry, k narušení přirozeného prostředí a k přemnožení některých druhů mikroorganismů. Podle toho, co je v převaze lze rozdělit nejčastější onemocnění pochvy na kvasinkové a bakteriální. Kvasinková vaginální infekce se nazývá vaginální mykózy nebo kandidóza a bakteriální označujeme jako bakteriální vaginóza.

Jaké jsou příznaky vaginální mykózy a jaké jsou příznaky bakteriální vaginózy? Jak se od sebe liší?
Obě onemocnění se příznaky liší a obě jsou nepříjemná, nicméně dobře zvládnutelná běžnými volně prodejnými přípravky. Vaginální mykóza se projevuje hustým až hrudkovitým výtok nejčastěji bílé barvy, nepříjemným svěděním a často i pálením intimních partiích. Bakteriální vaginózu většinou svědění nedoprovází, ale i zde se vyskytuje výtok, který je řidší - žluté, šedivé či zelenavé barvy, a často zapáchá po rybách – zvláště po pohlavním styku.

Jak se tyto dvě nejčastější infekce léčí?
Oba zmíněné typy onemocnění se léčí odlišně. S kvasinkovou infekcí bojují lokální antimykotika a na bakteriální infekci, spíše na samém začátku léčby příznaků, se doporučují  prebiotika, probiotika, přípravky k okyselení poševního prostředí. Je však dobré s léčbou začít včas, nic neodkládat, nečekat, že přejde to samo přejde. V lékárně jsou dostupné volně prodejné přípravky, jak na léčbu mykózy tak bakteriální vaginózy. Navíc je v lékárně  přítomný odborník, který rád poradí.

Můžete si vaginální potíže nějak samy upřesnit, zjistit,  jaký druh infekce nás trápí?
as.jpgV dnešní době je možné jednoduše zjistit, o jaký typ potíží se jedná.  je totiž možné zakoupit samodiagnostický test. Testování je jednoduché a spolehlivé.

Pokud žena trpí vaginálními obtížemi, je dobré myslet při léčbě také na intimní hygienu?
Ano, je dobré zvolit po dobu léčby potíží jinou intimní hygienu než tu „běžnou“ každodenní.
Zvláště u kvasinkové infekce jsou intimní partie velmi podrážděné a běžná intimní hygiena může nepříjemně pálit. Proto jsou speciální mycí gely většinou na bázi jiného pH, které nepálí a často se složkami, které navíc nepříjemné svědění snižují.

Jak tyto produkty pro intimní hygienu fungují? Přináší úlevu, jsou ideálně součástí léčby?
U kvasinkové infekce je intimní hygiena celkem zásadní, než nastoupí účinek vaginální či celkové léčby. Intimní hygiena léčbu nenahrazuje, ale pomáhá tlumit nepříjemné pocity – např. svědění (díky glycinu či jiným látkám). Je to skvělý doplněk léčby, ale není povinný. Mezi ženami je však speciální hygiena v době léčby velmi oblíbená.

Jak dlouho je dobré tyto speciální intimní gely používat? Hodí se i pro prevenci nebo jsou vhodné jen pro období potíží?
Tyto speciální intimní gely bych doporučila používat pouze po dobu vaginální léčby. Poté je vhodné vrátit se zpět k těm s přirozeným pH, k těm oblíbeným.

Zajímavé informace o intimním zdraví ZDE

216-Canesten-GYN-KV-KOMBI-banner-1000x200px-D-02-FINAL.jpg

Naše články:

Komerční sdělení

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI. Připravek Canesbalance a Canestest jsou zdravotnické prostředky. Přípravky Canesten GYN 1 den, Canesten GYN 6 dní a vaginální tableta přípravku Canesten GYN Combi Pack jsou léčivé přípravky k vaginálnímu použití. Krém přípravku Canesten GYN Combi Pack je léčivý přípravek k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku clotrimazolum.
 

Reklama