nespa

Nespavost je problém, který může pěkně znepříjemnit život. Vzniklá únava vás omezuje ve vašich aktivitách i práci a, co si budeme povídat, omezuje i vaše pohodlí.

Jaké jsou nejčastější příčiny nespavosti, na to jsem se zeptal profesora Karla Šonky z Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„V první řadě je to nevhodná životospráva a chování pacienta v době bělosti,“ uvádí Karel Šonka. Tyto dva faktory vedou k tomu, že člověk není na spánek dostatečně relaxován, zužují ho stresy, úzkost, starosti. „Pacient se v rámci zvýšené úzkostnosti se soustřeďuje buď na nemožnost usnout, nebo na to aby dobře spal, což naopak povzbuzuje jeho bdělost, vysvětluje Šonka. Je to tedy takový začarovaný kruh.

To ale nejsou jediné příčiny nespavosti. „Samozřejmě jsou tu i příčiny, které souvisí s nějakými chorobami,“doplňuje profesor Šonka. „Mezi tyto choroby patří například různé bolestivé nemoci, syndrom neklidných nohou, zažívací potíže, časté močení, poruchy dýchání, astma, kašel, poruchy srdečního rytmu či některé neurologické choroby, které mohou spánek také rušit.“

Nespavost samozřejmě mohou podporovat i špatné podmínky ke spánku, ať už se jedná o nevhodné lůžkoviny, přílišné osvětlení či například vnější ruch - ve městech třeba hluk dopravy.

Příčiny nespavosti v kostce

  • Špatná životospráva
  • Stres, úzkost a starosti
  • Špatné podmínky ke spánku
  • Projevy chorob (bolesti, dýchací obtíže)
  • Některé neurologické choroby

Reklama