krcni-pater-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Nevhodné držení těla
Celá stavba lidské páteře je evolucí přizpůsobena ke vzpřímenému postoji. Těžko se dalo při evoluci předpokládat, že budeme kdesi v budoucnu sedět celé dny u počítačů a televizí. Tento posed deformuje krční páteř směrem dopředu, a to je v přímém rozporu s její přirozenou polohou. Proto mezi první ohroženou skupinu patří lidé pracující v kancelářích. Pro zatížení krční páteře je nejhorší sezení s kulatými zády.

Nevhodná poloha při spánku a příliš mnoho polštářů
Ve spánku ztrácí vaše krční páteř jakoukoliv oporu hlavy. Proto je nejvíce vhodné pořídit si polštář z paměťové pěny, která alespoň nějakou oporu poskytne. Z hlediska fixace páteře je nejvhodnější poloha na boku.

Stres
Současná doba se skutečně může jevit jako velice uspěchaná. Tlak na výkon je všudypřítomný, a proto je vyhýbání se stresu velmi obtížné. Nervozita a stres se často u mnoha lidí projevuje svalovou tenzí. Někomu se projeví v obličeji – například ve rtech (sevřené rty), ale často se také přenáší na ramena a krční páteř. Můžeme mít tendence ramenní svaly zatínat a zvedat. Naučte se tyto tenze na svém těle pozorovat a vědomě je rozpouštět. Pomoci vám může hluboké dýchání. 

Menší úrazy v minulosti
Nemusí se jednat přímo o autonehodu, i když při nich samozřejmě krční páteř často utrpí. Škodí jí ovšem jakýkoliv prudký pohyb, kdy během pár sekund dojde k prudkému předklonu hlavy a následnému stejně prudkému záklonu.

Bolesti a problémy v oblasti krční páteře poté často vyústí v některé z těchto příznaků:

  • bolesti hlavy, bolesti za očima
  • hučení v uších, motání hlavy
  • četné blokády krční a hrudní páteře, ale také žeber
  • bolesti mezi či pod lopatkami
  • prudké bolesti v oblasti ramenních kloubů
  • brnění či pálení horních končetin, bolesti v oblasti lokte

Pomoc při bolestech krční páteře

Vyhledejte pomoc fyzioterapeuta
Mějte vždy na paměti, že o vaši páteř by se primárně měl starat odborník. Špatným neodborným zákrokem si můžete krční páteř poškodit ještě více.

Cvičte
Nechte si od terapeuta poradit vhodné cviky pro posílení páteřního svalstva a celého svalového korzetu. Systematické a pravidelné cvičení nezabere více než pár minut denně, je však nezbytné být vytrvalý a provádět jej skutečně pravidelně.

Myslete na své držení těla
Kdykoliv během dne máte šanci srovnat své držení těla a narovnat záda. Pomoci vám k tomu mohou i pomůcky jako balanční podložky, bederní opěrky na židli či podložky pro správné sezení. Výběr vhodné kancelářské židle by měl být základem.

Zdroj: Fyzioklinika, chiropraktik Vinci Lászlo 4 nejčastější příčiny bolesti krční páteřePomůcky pro správné sezeníKlouby a vazy