zub.jpgFoto: Shutterstock

Čištění zubů ihned po jídle
Že by se měly zuby čistit pokaždém jídle? Hluboko zakořeněný mýtus. Čištění zubů neprodleně po jídle poškozuje chrup. Čištění po každém jídle jde totiž proti přirozeným reparačním procesům v ústech. „Sliny dokážou zázraky, ale musíte jim dát alespoň 30 min a nekazit práci kartáčkem,“ podotýká stomatolog MUDr. Radoslav Lacina. A pokud jde o pravidelnost. Ideální je čištění dvakrát denně, ale pro uspěchané platí, že lepší je jedno velmi důkladné čištění denně než dvě odbytá.

Mezizubní kartáčky jsou zbytečnost
Rozhodně to není pravda. Většina zubních kartáčků chrání zuby před bakteriemi, ale nemůže dosáhnout všech pozic zubů. Čištění mezizubním kartáčkem pomáhá dosáhnout kritických míst zubů. Dlouhá vlákna se dostanou do všech důležitých míst a mezer mezi zuby a vyčistí je jemně a bez poškození. „Při správném použití brání vzniku zápachu z úst, zubnímu kazu v mezizubních prostorech a paradontóze,“ doplňuje MUDr. Radoslav Lacina.

Každodenní používání ústní vody neublíží
Polopravda. Pravidelné používání ústní vody může poškodit chrup. Ústní voda je často (hlavně reklamou) přeceňovaná část zubní hygieny. Při správné technice čištění zubů a správném kartáčku je vlastně zbytečná. „O škodlivosti každodenního používání asi nemáme žádná data. Nicméně můj soukromý názor je, že jakékoliv používání chemikálií v dutině ústní může způsobit potíže,“ doplňuje stomatolog. Ústní dutina je přirozeně osídlena bakteriemi a je velmi důležitá rovnováha mezi nimi. Jakékoliv nepřirozené zasahování do této rovnováhy může způsobit potíže. A rozhodně byste neměly věřit tomu, že pokud zuby nevyčistíte kartáčkem, tak to ústní voda spasí. To je vyloženě nepravda.

Krvácení dásní je normální
Nepravda. Krvácející dásně při čistění zubů nebo při jídle značí problém a návštěvu stomatologa byste neměly odkládat. Krvácení dásní naznačuje zánět dásní (gingivitidu), nebo se jedná o příznaky parodontitidy. V nejhorším případě vede ke ztrátě zubů. Skutečný důvod krvácení ovšem určí odborník.

Stav zubů nemá vliv na zdravotní stav
Polopravda. Souvislost mezi dutinou ústní a celkovým zdravotním stavem je dvojí. Jednak může být dutina ústní zdrojem infekce, která může jinde v těla způsobovat problémy (zuby s váčkem, záněty dásní, parodontitida) a jednak se naopak v puse mohou projevovat celková onemocnění (cukrovka, reflux, infekční nemoci).
 
Za zkažené zuby může hlavně dědičnost
Polopravda. Někdo má zuby bez jediného kazu i v dospělosti a někdo naopak má téměř všechny zuby spravované. Nejčastějším odůvodněním je dědičnost kazů v rodině. Dědičnost má ovšem vliv na kvalitu zubů jen okrajově. Určitý podíl na kvalitu chrupu má imunita a další aspekty. Na vině je opět nedostatečná ústní hygiena a špatná technika čištění. U dětí jsou na vině rodiče, kteří nedohlédnou na děti při čištění zubů. Obecně platí, že dítě zhruba do 10 až 12 let není samo schopno kvalitně si vyčistit zuby. Nemá ještě tak zkoordinovanou jemnou motoriku.

zubar.jpgFoto: drlacina.com a Brandeis Clinic (Ondřej Pýcha)

Reklama