Kolem vidění panuje překvapivě řada mýtů, kterým lidé věří a řídí se jimi. Některé jsou víceméně neškodné, jiným uvěřit může znamenat celkem velké riziko. Spolu s optikem Blahoslavem Žilkou vám představíme dva největší z nich.

Pokud mi oční lékař naměří slabé dioptrie, například ¼, není nutné hned nosit brýle.

Blahoslav Žilka„Setkávám se s tímto přístupem u některých odborníků, já bych ale doporučoval každou správně změřenou korekci řešit. Bez korekce totiž zbytečně namáháme oči, například při zaostřování do dálky mhouříme oční víčka, což je minimálně nepohodlné. A pokud řídíme auto a potřebujeme jakoukoli korekci, jsem naprosto nekompromisní, brýle nutné zkrátka jsou,“ vysvětluje Blahoslav Žilka. Z jeho zkušeností i lidé s nutností korekce na úrovni například 2 dioptrií odmítají brýle nosit. „V běžném životě je to jejich problém, ovšem za volantem je to velice nebezpečné. Tam bych navrhoval řešit podobné přestupky přísnými sankcemi, ovšem současná legislativa je na tyto lidi krátká. To například ve Velké Británii, pokud má řidič ¾ dioptrie a více, nedostane řidičský průkaz, dokud neprokáže správnou korekci zraku,“ dodává Blahoslav Žilka.

Brýle nosím jen někdy, trénuji si oči.

Řada lidí, kteří mají korekci zraku, své brýle používá jen někdy, například v divadle, v kině, ale v běžném životě je nenosí, protože tak zvaně trénují oči. Tvrdí totiž, že jakmile by začali nosit brýle celodenně, zrak se začne rychleji kazit. Kdežto bez brýlí jsou oči nuceny více pracovat a tedy se trénují. Ve skutečnosti je to ale naopak – bez vhodné korekce se zrak snadněji unaví, oči bolí, mohou slzet.

„Například si po několika letech s brýlemi rozbijete obruby a než se dostanete k tomu, objednat si v optice nové, brýle nenosíte třeba dva tři měsíce. Během nich přivyknete tomu, že vidíte hůře, přijmete to jako normu a pak tvrdíte, že bez i brýlí vidíte celkem dobře a že je vlastně nepotřebujete. To je ovšem omyl, potřebujete je pro správné a ostré vidění,“ říká Blahoslav Žilka a dodává: „A už vůbec bych takovým lidem nedoporučoval sedat za volant, mohou být velmi nebezpeční.“ Oči podle něj v tomto směru zkrátka trénovat nelze – pokud je již nějaká korekce nutná, ideální je ji řešit, kompenzovat brýlemi, žádné cvičení či trénování nepomůže zrak ani zlepšit, ani případně oddálit jeho zhoršování.

Pokud při delším čtení či práci na počítači cítíte únavu a bolí vás oči, je to způsobené strnutím okohybných svalů. V tom případě vám prospěje pohled do zeleně, můžete s očima tzv. cvičit, střídat pohledy zleva doprava a zpět, nahoru a dolů, tím se uvolní okohybné svaly. Ovšem pamatujte, pokud již korekci zraku máte, řešte ji s pomocí odborníků, pravidelně si nechte zrak měřit například od optometristů v optikách. Jedině tak budete mít jistotu, že váš zrak je v pořádku.

www.zeiss.cz

Čtěte také:

Reklama