9e94f971b0346-shutterstock-1371132440.jpg

Foto: Shutterstock.com

„O těhotenství se smí mluvit až po třech měsících.“

Dvě čárky na těhotenském testu mohou vzbudit nadšení a touhu se o šťastnou novinu podělit s celým světem. Je ale pravdou, že první tři měsíce bývají v těhotenství nejrizikovějším obdobím. „Mnoho žen během života otěhotní vícekrát a často ani neví o tom, že těhotenství zaniklo. Spousta nastávajících maminek si dělá test už tři dny po vynechání menstruace, přitom však mnoho těhotenství zamlkne. Je to tedy běžnější situace, než si lidé myslí,“ uvádí Lucie Pecinová, staniční sestra porodnice ve Slaném. To je důvod, proč se mnoho žen raději o radostnou zprávu podělí s okolím až po prvním trimestru.

„Když jsem těhotná, nesmím skákat, běhat, sportovat, ani zvedat ruce nad hlavu…“

Vědomí, že žena nosí pod srdcem vyvíjející se plod, ji obvykle nutí k větší opatrnosti. Neznamená to ale, že by se musela vzdát pohybu. „S mírou lze dělat takřka všechno, záleží ovšem na tom, jak žena otěhotní a zda se jedná o nekomplikované těhotenství. Pokud je zdravá žena i miminko, nevadí ani běh nebo otřesy a není důvod se omezovat,“ potvrzuje Lucie Pecinová. Neplatí ani pořekadlo, že se v těhotenství nesmí zvedat ruce, aby se dítě nezamotalo do pupeční šňůry – na toto má vliv množství plodové vody, velikost miminka atd., nikoliv zvedání rukou. Samozřejmě by se však nastávající maminka měla vyvarovat sportům, u nichž by mohl hrozit pád nebo úder do břicha, jako je například jízda na koni či bojové sporty. „Lézt po stěně s vypouklým bříškem v pokročilém stupni těhotenství patrně rovněž nepůjde. Je třeba používat selský rozum a také nezvyšovat intenzitu cvičení, ale spíše ji ubírat,“ radí Lucie Pecinová. Zároveň však dodává, že zná maminky, které byly zvyklé i před otěhotněním běhat a nečinilo jim to problém ani ve 36. týdnu těhotenství. Naopak, pohyb může být v těhotenství prospěšný, vhodná je například gravidjóga či plavání. Určitě je však dobré konzultovat vše se svým gynekologem, který zná nejlépe váš zdravotní stav a z něho vyplývající omezení.

„Těhotné mají divné chutě a když jím, musím jíst za dva.“

„Je pravda, že tělo je v těhotenství celkově vnímavější. Někomu vadí pachy, některé ženy mají raději sladké, jiné dávají přednost kyselému, další nejí nic a někomu je to jedno a změny nepozoruje. U každého je to zkrátka jiné,“ popisuje zkušenosti nastávajících maminek Lucie Pecinová. Pokud jde však o množství jídla, porodní asistentka upozorňuje, že „jíst za dva“ se opravdu nemusí. „I kdyby těhotná žena nejedla, dítě si vezme, co potřebuje a hlady neumře. Je ovšem důležité říci, že nejde o kvantitu, ale zejména o kvalitu jídla,“ doplňuje Pecinová. Vyvážený jídelníček doplňte také o kyselinu listovou, která je pro zdravý vývoj dítěte klíčová zejména v prvních týdnech těhotenství.

„Co dítě, to jeden zub.“

Toto pořekadlo naráží na fakt, že se ženám v období gravidity často zhoršuje kvalita zubů. Na vině jsou hormonální změny ovlivňující krvácení dásní, častější zvracení, kdy agresivní žaludeční kyseliny rozpouštějí zubní sklovinu, či změny stravovacích návyků, například častější konzumace sladkého. Správnou péčí však můžete zdraví zubů zachovat a jejich kazivost minimalizovat. V tomto období proto obzvlášť dbejte na zubní hygienu: nejméně dvakrát denně si čistěte zuby, především nezapomínejte na důkladné čištění večer před spaním, využívejte mezizubní kartáčky na čištění špatně dostupných prostorů mezi zuby, používejte kartáček s měkkými štětinami, které nedráždí dásně, a v jídelníčku omezte nadbytečný příjem cukrů a sladkých nápojů. Myslete také na to, že ženy mají během těhotenství nárok na dvě preventivní prohlídky u stomatologa hrazené ze zdravotního pojištění – určitě je využijte. „Také kvalita nehtů a vlasů se může během těhotenství zhoršit,“ upozorňuje Lucie Pecinová. Po dohodě s lékařem můžete vyzkoušet potravinové doplňky s vitaminy.

„V těhotenství nesmím pít alkohol ani kávu.“

Těhotná žena by se měla snažit dodržovat zdravý životní styl, aby se miminko vyvíjelo ve zdravém prostředí. „Kouřit nebo pít alkohol by maminky samozřejmě neměly, protože všechny škodlivé látky přecházejí placentou na miminko, stejně jako pak při kojení přecházejí do mléka. Také kofein je návyková látka, ale některé maminky pijí kávu nebo čaj, i když kojí. My jim to nezakazujeme, ovšem doporučujeme si jej dát hned po kojení, aby do dalšího kojení byl co nejdelší časový interval,“ doporučuje Lucie Pecinová.

„Když jsem těhotná nebo kojím, nesmím jíst syrové maso a plísňové sýry.“

„Ano, to stále platí. Při konzumaci syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa lze onemocnět salmonelózou,“ potvrzuje Lucie Pecinová. U plísňových sýrů zase hrozí riziko, že v nich bude obsažena listerie. Pozor také na potenciální alergeny, jako jsou mořské plody či jahody. „To platí i při kojení. Když kojíte, můžete jíst prakticky všechno, ovšem po troškách. Nesníte tedy kilo jahod na posezení, ale dáte si jich třeba jen pět a sledujete, zda je vše v pořádku. Obden si můžete zkusit dát pomeranč a zase vyzkoušet, jak miminko bude reagovat. To samé se vztahuje i na nadýmavé potraviny, jako je květák, brokolice, luštěniny… Nedávejte si všechno v jeden den, ale jděte na to postupně. Každému miminku vadí něco jiného. Některému působí potíže, i když si dá kojící maminka jen chleba nebo rohlík,“ dodává Pecinová.


„Nesmím hladit kočky, abych nedostala toxoplazmózu.“

Záleží na tom, zda se jedná o kočku, která je chovaná pouze doma, anebo toulavou kočku, která žije venku. „Když bude kočka jen doma a je odčervená, očkovaná a jí pouze krmivo, které jí dáte, je riziko přenosu minimální. Horší je to s kočkami, které pobývají venku a chodí spát domů,“ vysvětluje slánská staniční sestra Pecinová. Venkovní kočka se může při svých toulkách opravdu nakazit toxoplazmózou, například při lovu hlodavců, a v případě přenosu na těhotnou ženu může dojít i k potratu. Jako prevence může sloužit důkladná hygiena rukou při kontaktu s kočkou, těhotná by především neměla uklízet kočičí toaletu koček trávících čas venku.

„Pohlaví miminka se pozná podle tvaru břicha a krásy maminky.“

Babičky rády říkávají věty jako: „Holčička ubírá na kráse.“ Nebo: „Když se na tebe dívám zezadu a nemáš vidět břicho, bude to kluk.“ Akné v těhotenství ani tvar břicha ale nijak nenaznačují pohlaví miminka. To lze před porodem zjistit pouze ultrazvukem. Díky pokroku medicíny se dnes některé maminky mohou pohlaví dozvědět již ve 12. týdnu těhotenství. „V prvotrimestrálním kombinovaném screeningu můžeme usuzovat pohlaví přibližně na 60 %. Vycházíme z pohlavního hrbolku, který je na konci u zadečku děťátka. Pohlaví usuzujeme podle toho, jestli je pohlavní hrbolek přetočen směrem k bříšku, anebo je v prodloužení těla děťátka. Když je v prodloužení těla, spíše se můžeme dočkat holčičky, a když je pohlavní hrbolek otočen zpět k bříšku, tak to je spíš chlapeček,“ popisuje MUDr. Markéta Matoušková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení v Nemocnici Slaný.

„Když nechci vědět pohlaví dítěte, je kombinovaný prvotrimestrální screening je zbytečný.“

Naopak, kombinovaný prvotrimestrální screening je v těhotenství velmi důležitým vyšetřením – a nejen kvůli zvědavosti, zda se v bříšku ukrývá chlapeček či holčička. Tento test také přesně stanoví délku těhotenství a upřesní tím termín porodu dítěte. Ale především je až v 90 % schopný zachytit plod s genetickou vadou typu Downova, Edwardsova a Patauova syndromu. „Podrobným vyšetřením plodu můžeme již v prvním trimestru odhalit závažné strukturální vady plodu,“ upozorňuje MUDr. Markéta Matoušková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení v Nemocnici Slaný. „Můžeme odhadnout rizika rozvoje preeklampsie a růstového opožďování plodu (FGR) a nabídnout účinná preventivní opatření,“ dodává primářka.

„Preeklempsii se v těhotenství nedá vyhnout“

Preeklempsie je závažná zdravotní komplikace, která se vyskytuje až u 5 % těhotných žen. Zánětlivé poškození cév se objevuje po 20. týdnu těhotenství či bezprostředně po porodu a ohrožuje orgány v těle. Varovnými signály bývá vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, otoky, bílkovina v moči, mohou se objevit i poruchy vidění. „Někdy může dojít k závažným změnám funkce ledvin a jater. Preeklempsie může mít výrazný vliv i na prospívání plodu. Mimo pečlivého sledování těhotné v těhotenské poradně je vhodné začít užívat tabletu s kyselinou acetylsalicylovou, která při pravidelném užívání až do 36. týdne těhotenství sníží riziko rozvoje časné preeklampsie až o 80 %,“ radí primářka Matoušková.

Zdroj: Tiskové materiály, MUDr. Markéta Matoušková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný, Lucie Pecinová, staniční sestra porodnice ve Slaném