Foto: Up Česká republika

1. Čas je základ
Nedostatek času na jídlo je podle průzkumu společnosti Up Česká republika nejčastěji zmiňovanou bariérou v lepším stravování v pracovní době, zmiňuje ho 38 % dotázaných zaměstnanců. Přitom právě obědy na pracovním stole, konzumace instantních pokrmů nebo zdroje rychlých cukrů, jako jsou sušenky, jsou největšími chybami, před kterými varují výživoví specialisté. „Vyrazit na oběd alespoň občas mimo pracoviště má pozitivní účinek i na vyčištění mysli. Zaměstnavatelé by proto měli vycházet zaměstnancům vstříc a dopřát jim tuto možnost například prodloužením obědové pauzy,“ vysvětluje výživová poradkyně Linda Nejezchlebová, a doplňuje: „Společnost milých kolegů pak udělá z oběda společenskou událost, která zlepší vztahy a atmosféru na pracovišti.“

2. V klidném prostředí lépe chutná
Ne každá firma může investovat do krásné firemní kantýny nebo moderně zařízené kuchyňky s jídelnou. Určitě se však zaměstnavatelům vyplatí vyhradit v prostoru firmy místo, kde se mohou zaměstnanci na chvíli oprostit od pracovního procesu a v klidu si sníst svůj oběd. Nejde ani tak o vybavení tohoto prostoru jako o jeho kvalitu – vhodné jsou neprůchozí prostory s denním světlem, bez zbytečného hluku a s příjemnou atmosférou, kterou zajistí třeba květiny.

3. Jíst společně
Zařadit do programu firmy třeba jednou měsíčně společnou snídani, při které zaměstnanci posedí, vymění si mezi sebou recepty a zkušenosti – to může být zajímavá aktivita přispívající k uvolněné atmosféře celé firmy. A není úplně nutné, aby vždy byla taková snídaně „zdravá“ a skládající se jen z ovoce, jogurtů, vloček, zeleninových pomazánek nebo špaldového chleba. I občasné mlsání není na škodu a takový čokoládový dort nebo ořechová bábovka bezesporu přispějí k dobré firemní náladě a chuti do práce!

4. Jakou podporu zvolit?
Nejběžnější podporou stravování na pracovišti je u nás kromě firemních kantýn poskytování stravenek. Ale pozor, i zde je potřeba s benefity správně pracovat. „Vhodné je kombinovat různé formy podpory stravování napříč firmou tak, aby příspěvek opravdu napomáhal lepšímu stravování zaměstnanců,“ říká Petra Prchlíková ze společnosti Up Česká republika a dodává: „Ne každá firma si může dovolit firemní kantýnu. Existuje také rozdíl podpory mezi zaměstnanci v kanceláři a těmi, kteří pracují ve výrobních halách v třísměnném provozu, nebo dokonce v terénu. Přesto jsou možnosti, jak podpořit a zvýšit kvalitu stravování, ať už formou stravenek, dovozu jídla ze sousední restaurace nebo jiným způsobem.“

5. Něco navíc potěší
Ovocný či zeleninový bar na pracovišti – pro zaměstnavatele možná nepodstatná věc, ale podle průzkumu by ji ocenila třetina zaměstnanců. Firmám se proto opravdu může vyplatit využít možnosti nákupu sezónního ovoce či zeleniny a zaměstnance nejen potěšit, ale zároveň podpořit jejich zdraví. Vhodná je také třeba nabídka svačinek v podobě müsli tyčinek nebo oříšků a semínek, k pití sortiment několika bylinkových čajů nebo minerálek pro teplé i chladné dny.

Reklama