5e2583811d217obrazek.png
Smrtelným může být pro dítě nepřipoutané v dětské autosedačce už náraz v rychlosti pouhých 15 km/h. Pokud by auto jelo rychlostí 50 km/h, pak se pro osmikilové dítě bez autosedačky náraz rovná pádu z desetimetrové výšky. „Je to stejný hazard, jako ho nechat na parapetu otevřeného okna ve třetím patře,“ varuje BESIP s tím, že dítě je nezbytné poutat do dětské autosedačky vždy. I v případě, že jedete jen pár stovek metrů, třeba do školky. Jenže někdy ani to nemusí pomoci. Stačí udělat některou z následujících chyb, které v praxi bohužel nejsou tak úplně ojedinělé.

Nezajištěné dítě v autě umírá při nehodě 7krát častěji než děti zabezpečené v autosedačce.

Nepoužíváme správnou autosedačku

Vždy berte v potaz nejen váhu, ale i výšku pasažéra. Dnes už výrobci autosedaček uvádí výškové rozpětí, ale u starších výrobků určuje kategorii autosedačky pouze váha dítěte. V takovém případě pozor, aby lehké dítě autosedačku takzvaně nepřerostlo. Jeho hlava nesmí v žádném případě přesahovat přes okraj autosedačky.

Samozřejmostí je dbát také na kvalitu výrobku. Na trhu existuje spousta dětských autosedaček, takže vybírejte pečlivě. Výrobek by měl být vždy homologovaný a projít i nezávislými testy – například ADAC nebo dTest. A to nejen co do bezpečnosti při nárazu, ale také co se použitých materiálů týče, aby nebyly zdravotně závadné.

Velký pozor si dejte při koupi autosedačky z druhé ruky. Pokud byla bouraná, nebo je příliš stará, nemusí už být tak bezpečná, jak by měla.

Nepřipevníme autosedačku správně

Než začnete instalovat autosedačku do vozu, pečlivě si prostudujte návod výrobce. Pokud někde pochybíte, vystavujete své dítě velkému nebezpečí. Obzvláště pozor musíte dávat v případě, že k připoutání autosedačky používáte bezpečnostní pás. Musí procházet všemi místy k tomu určenými a nesmí být překroucený. Jestliže máte v automobilu systém Isofix, používejte ho. Autosedačku k tomu určenou do něho stačí jen zacvaknout, takže eliminujete chybu v instalaci. Výhodné je také používání háčku na top tether.

Necháváme dětem volnost

Dotáhnout pásy v dětské autosedačce co jen to jde, není pro malé cestující příjemné. Přesto byste to měla udělat. Výměnou za menší svobodu a komfort získají vyšší bezpečnost cestování. Pásy také nesmí být překroucené.

Vozíme příliš oblečené děti

Do autosedačky bychom měly poutat děti bez zimní bundy, s minimem vrstev svršků. V opačném případě nedotáhneme dostatečně bezpečností pásy, takže z nich může pasažér v případě nárazu snadno vyklouznout. Raději ho při cestování v zimě přikryjte dekou.

Pásy jsou příliš vysoko

Pokud děti jistí tříbodový bezpečnostní pás z auta, měl by být na správné části jejich těla. Pokud nevede přes rameno, ale kolem krku, může je uškrtit!

Zapomínáme na airbag

Dítě v autosedačce můžete přepravovat i na předním sedadle automobilu. Ovšem jen v případě, že je tam deaktivován airbag, který by ho mohl vážně zranit. Myslete také na to, že zadní sedadla jsou v případě nárazu bezpečnější.

Děláme čelem vpřed příliš brzy

Nejmenší děti musí být přepravovány v takzvaném vajíčku, a to vždy zády proti směru jízdy. Takto obrácenou autosedačku ovšem doporučují odborníci nejen pro děti minimálně do věku 15 měsíců, jak už je u nových typů autosedaček standardem, ale i u dětí do 105 cm výšky. Důvodem je vyšší bezpečnost. V případě čelního nárazu vozu totiž krk malého dítěte ještě neunese váhu hlavy, která pokračuje vpřed, což má fatální následky. 

Nemáme v autě zajištěné věci

Myslete na to, že při nárazu se všechny nezajištěné věci v kufru, ale i jinde v autě vrhnou obrovskou silou vpřed a mohou pasažéry zranit, či dokonce zabít.

Čtěte také:

Reklama