trenerSprávná technika cvičení bývá často opomíjena vidinou co nejrychlejšího zhubnutí, či nabrání svalové hmoty. Ačkoli svých cílů můžete časem dosáhnout, při cvičení si můžete také ublížit. Nesprávné provádění cviků často vede k problémům v jiných částech pohybového aparátu, a tak radost ze shozených kil může vystřídat nepříjemný pocit z bolesti zad.

Proto jsme pro Vás dali dohromady následující seznam nejčastějších chyb při posilování vybraných svalových partií.

Posilování zádových svalů

Nejčastější chyby Jak se chyb vyvarovat?
Nádech při pohybu lopatek dolů a k sobě. Posilované svaly jsou pomocné výdechové, proto si hlídejte výdech při pohybu lopatek dolů a k sobě.
Zvedání ramen při pohybu paží nad úroveň ramen. Volte cvik, u které se paže nedostanou nad úroveň ramen (např.: tleskání nad hýždi v leže na břiše)
Záklon či předklon hlavy. Koukejte přímo před sebe. Brada svírá s krkem pravý úhel.

Posilování břišních svalů

Nejčastější chyby Jak se chyb vyvarovat?
Prohnutí v bedrech. Zvolte polohu dolních končetin (pokrčené nohy), aby jste byli schopni bedra celá přitisknout k podložce.
Nádech při zkrácení břišních svalů. Břišní svaly jsou pomocné výdechové, proto si pohlídejte výdech při jejich aktivaci, aby došlo k úplnému zkrácení svalů.
Předsunuté držení hlavy. Brada vpředu. Před zahájením cvičení zasaďte bradu do krku (svírá pravý úhel) a hlavu vytáhněte z krku. Tuto polohu držte během cvičení.
Dopomoc paží, když jsou ruce v týl. Dotýkejte se jen zlehka prsty hlavy. Držte lokty otevřené. Když máte stále tendence stahoval lokty k sobě, dejte si ruce křížem na hrudník.

Doufám, že Vaše cvičení bude nyní lépe technicky zvládnuté, a předejdete tak budoucím problémům s bolestmi pohybového aparátu.

Mgr. Ondřej Diviš

osobní trenér

Firma “Fitness-trenink-doma.cz“ nabízí služby - osobní trenér, masér, fyzioterapeut a výživový poradce až do domu - po celé České republice.

Ondřej Diviš pro vás na ženě-in připravil tyto články:

Reklama