Přinést si domů čerstvé miminko není pro maminky prvorodičky žádná legrace. Z neznalosti nebo kvůli špatným radám se pak často dopouštějí chyb v péči o ně. Jaké omyly mezi nimi nejčastěji kolují?

mama

Dudlík v puse

babyŽe do dětských úst patří jen čistý dudlík, na tom se bezesporu shodnou všechny maminky. A tak jej doma poctivě vyvařují a omývají. Jenže co když jejich ratolesti vypadne venku? Nemálo rodičů zvolí jako alternativní formu očisty svá ústa. Před tím ale lékaři důrazně varují. V ústech dospělých se totiž nachází celá řada pro dítě škodlivých bakterií, které se tímto způsobem velmi snadno přenesou. Infekce pak může vyvolat nejen zubní kaz, ale také se šířit po celém těle.

Kojení v daný čas

babyAčkoli kojení dětí může působit jako něco snadného, není. A maminky v něm často tápou. Snaží se dodržet všechny zásady, které si nastudují, ale ne všechny dostupné prameny jsou správné. A tak často nesmlouvavě dodržují přesné, většinou tříhodinové, intervaly mezi kojením, byť jejich potomek už dlouho před tím pláče hlady. Nebo jej přesně po třech hodinách budí, a to i přes to, že by rád spal třeba o půl hodiny déle. To je chyba, shodují se laktační poradkyně. Pokud je miminko zdravé a bez problému prospívá, kojte jej, kdy si o to řekne, vzkazují maminkám. Ale pozor, ne každý pláč signalizuje potřebu jídla.

Ať se vypláče

babyMaminky se bojí, aby děti nerozmazlily, a tak někdy dají na radu, aby nechaly svá čerstvá miminka plakat. To je ale chyba. Podle odborníků nejsou novorozenci ještě schopni se svými rodiči vědomě manipulovat. Takže když pláčou, vždy to má nějaký důvod. Byť by jim bylo třeba jen smutno a přáli si vaši společnost. Dopřejte jim ji.

Zvýšená teplota

babyMiminka mohou mít vyšší teplotu, než dospělí, aniž by to bylo příznakem něčeho špatného. Pokud tedy naměříte do 37,5 °C, neřešte to hned tabletkou. Je to zcela v normě. Pozor ale, pokud teplota šplhá výše. U malých miminek to může být nebezpečné, a proto se raději poraďte s lékařem.


Chybné nošení

babyI když nošení ve svislé poloze může některým miminkům zdánlivě vyhovovat, není tomu tak. Jejich páteř v tom nejútlejším věku ještě není připravena nést těžkou hlavu, takže je nezdravě namáhána. Tato poloha je vhodná jen krátkodobě, na odříhnutí. Vhodné je nošení do takzvaného klubíčka. Chybou je i pasivní „posazování“ novorozenců a kojenců, tím škodíte nejen páteři, ale i správnému vývoji dítěte. Dočkejte času, až se dítě samo posadí.

Na bříško ne

babyNecháváte miminko spát na zádech, jak vám poradili v porodnici? Správně, snižujete riziko syndromu náhlého úmrtí. To ale neznamená, že byste měla polohu na bříšku vynechávat zcela. Pokud je dítě pod vaším dohledem, můžete jej tak bez obav pokládat. Tato poloha je pro miminko prospěšná a důležitá, co se dalšího vývoje týče. Mělo by tak na ni být zvyklé.

Rychle v kondici

babyPo porodu nesnášíte své tělo a chcete být rychle fit? Opatrně s drastickými dietami a přetěžováním se, zvláště pokud kojíte. V tom nejhorším případě byste mohla dokonce přijít o mléko. Hubnout tedy ano, ale s rozumem. Zdravě jezte a rozumně se hýbejte.

Rada starších

babyVývoj jde neustále kupředu a stejně tak se mění i názory odborníků na péči o miminko. Proto není vždy dobře dát na radu maminek či babiček, byť to s vámi myslí sebelépe. Ony vychovávaly své děti podle rad, které dnes už nemusí platit. Stačí fakt, že byly doby, kdy i lékaři upřednostňovali umělou výživu před mateřským mlékem…

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama