Nečteme dobře štítky
Ještě předtím, než se pustíte do praní svetříku či jiného pleteného kousku, prostudujte si štítek a zjistěte, z jakého je materiálu. Úplety z vlny totiž vyžadují trochu jinou péči než pleteniny ze syntetické příze. Mezi přírodní materiály patří například kašmír, mohér, alpaka či angora. Mezi umělé například elastan, polyamid nebo akryl. Podívejte se také na informace o údržbě. Tedy na symboly, které vám prozradí, jak prát a sušit.
Foto: Shutterstock
Špatně je pereme
Pamatujte, že hlavně svetry z přírodních materiálů vyžadují zvláštní péči. Vlna nesnáší výkyvy teplot, při kterých tuhne a sráží se. A je tedy jistější zvolit raději ruční přeprání. Pokud máte drahý a heboučký kašmírový svetřík, do pračky vůbec nesmí. Srazil by se a zplstnatěl a mohli byste ho rovnou vyhodit. Vlněné věci perte tedy v teplé vodě maximálně dosahující 30 °C. Do kýblu či umyvadla napusťte vodu, přidejte trošku šetrného pracího prášku bez bělidel a v ruce jemně properte. Nejlepší je přípravek určený přímo na praní vlněných oděvů. Vypraný a vymáchaný mokrý svetr v žádném případě neždímejte a silně nekruťte, abyste z vláken dostaly vodu ven. Stoprocentně byste si ho zničily. Vlněné výrobky jsou totiž velmi citlivé a také se nesmějí příliš ždímat jako třeba bavlna. Všechnu zbylou vodu raději opatrně vymačkejte froté ručníkem, do kterého svetr zabalíte. Jemně mačkejte v rukou jednotlivé části svetru tak dlouho, dokud vám z něj teče nebo kape voda.
Pokud máte svetr z akrylu, tedy „umělé vlny“, má mnoho vlastností podobných jako pravá vlna, ale nekouše, rychle schne a nemačká se. Na druhou stranu nepohlcuje tak dobře pachy, snadněji se vytahá a žmolkuje se. Takové svetry můžete prát v ruce nebo v automatické pračce. Tak či tak však volte maximální teplotu 30 °C.
Pereme je příliš často
Vlněné věci perte jen když je to opravdu nutné. Příliš časté praní nebo nesprávná údržba může urychlit nebo zapříčinit postupné plstnatění vlny. A jelikož si vlna dokáže udržet svěžest díky své struktuře a vlastnostem déle, časté praní ani není potřeba. Ideální bude, pokud svetr necháte po každém nošení vyvětrat třeba na balkoně. Jen pozor na přímé sluneční záření a vysoké teploty.
Foto: Shutterstock
Nevhodně je sušíme
Nikdy nezapomínejte, že úplety a svetry na ramínka a šňůry nepatří. Váhou absorbované vody by se totiž materiál rychle vytáhl a celkově by změnily tvar. Sušte je vždy ve vodorovné poloze a to položené na ručnících buď na zemi, nebo na sušáku. Je to jistota, uhladíte jej do patřičného tvaru a tak i uschne. V průběhu sušení pak oblečení občas otočte, aby prosychalo rovnoměrně. Zapomeňte také na sušení přímém slunci, topení nebo dokonce v sušičce.
Nesprávně je skladujeme
Po zimě nezapomeňte vlněné oblečení dobře uschovat. Abyste se vyhli molům, plísním, prachu a jinému opotřebení, uložte je do úložných boxů či pytlů. Do skříně nezapomeňte přidat odpuzovač molů. Z bylinek jsou proti molům nejúčinnější levandule nebo bobkový list, případně máta, listí ořešáku, tymián, cedrové dřevo. Buď je umístíme volně na regály, nebo do látkových pytlíčků.
Zdroj: www.podolska-fashion.com, primanapady.cz, dobrytextil.cz
Nový komentář