kyselina-hyaluronova.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Schopnost zadržovat vodu

Jednou z nejvýznamnějších vlastností je její schopnost zadržovat vodu. Může totiž vázat až tisícinásobek své hmotnosti ve vodě. Což znamená, že dokáže zadržet přibližně 15 kg vody v těle. Tím pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a pružnou. Podle odbornice na pleť Petry Řehořkové se tak děje zhruba do pětadvacátého věku: „Kyselina hyaluronová se nám tvoří v podkoží a dělá nám takovou pěknou zavodněnou pokožku v mládí. Bohužel od pětadvacátého až třicátého věku se tvořit, společně s kolagenem, přestává.“ A právě tvorbu kolagenu kyselina hyaluronová stimuluje.

Výskyt v kloubech

Kyselina hyaluronová se nenachází pouze v kůži, ale i v dalších tkáních těla, jako jsou například klouby nebo oční bulvy. Hraje klíčovou roli v pohyblivosti kloubů a brání vzájemnému tření chrupavky. Její doplňování podporuje tvorbu synoviální tekutiny (kloubního maziva) a snižuje tak problémy a bolesti kloubů. 

Pomáhá hojit rány

Právě letní období, kdy trávíme hodně času venku při outdoorových aktivitách, je náchylné k úrazům a drobným poraněním, a i s těmi nám dokáže „zázračná kyselina“ pomoci. Pokud se tedy přeci jenom stane nehoda, můžete se spolehnout na produkty, které hyaluron obsahují. „Pokud ji použijeme v hojivém přípravku, zrychlíme přísun živin a odstranění odpadních látek. Rána bude zvlhčená, lépe a rychleji se bude hojit a předejdeme i tvorbě jizev,“ vysvětluje farmaceutka Marie Bartošová.

kyselina-h.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Nejbezpečnější materiál v estetice

Na výsluní estetické medicíny se kyselina hyaluronová dostala především díky své bezproblémovosti. I proto je celosvětově považována za nejbezpečnější výplňový materiál pro estetická ošetření. Její chemické složení zaručuje nejnižší možný výskyt alergických reakcí a jiných komplikací a pokud už k nějakým vedlejším příznakům dojde (zarudnutí, svědění, otok,...) jedná se pravděpodobněji o reakci na samotný vpich injekce, než na kyselinu jako takovou, jak uvádí zdroj. Oproti například botoxu je netoxická a neovlivňuje výrazy či pohyby obličeje. Díky dlouhotrvajícím, ne však trvalým účinkům, budete mít svůj vzhled stále pod kontrolou.  

Pomocník k dokonalosti

Především ženy jsou se svým zevnějškem velmi často nespokojené. Ať už se jedná o velký nos, úzké rty nebo třeba viditelné vrásky. Pro úpravu těchto „nedokonalostí“ se nejčastěji používá injekční aplikace implantátů, které vyplňují vrásky, upravují tvar rtů a podobně. 
 
Nejedná se tedy pouze o kosmetický trend, nýbrž o velmi důležitou složku, která má pozitivní vliv na hydrataci a elasticitu pokožky, podporuje tvorbu kolagenu a pomáhá při hojení ran. S kyselinou hyaluronovou jednoduše nešlápnete vedle. Pokud se ovšem rozhodnete pro kosmetický zákrok, vždy se nejdříve poraďte s lékařem.  

Zdroj info: Tiskové materiály/ Bionect, Fidia Pharma, Petra Řehořková, Marie Bartošová, wikipediecelostnimedicinamedicalnewstoday

Reklama