O Krakově se říká, že je elegantní, vzdělané, dynamické a velmi živé. Je to druhá nejlidnatější metropole Polska a na žebříčku oblíbenosti mezi turisty poskočil o pěkný kousek výš. Vyrazit sem alespoň na prodloužený víkend je proto určitě dobrý nápad.

Krakov

Do Krakova lidé cestují hned z několika důvodů: studenti sem přicházejí studovat na prestižní Jagellonskou univerzitu, v předvánočním období si toto město získalo svou oblíbenost kvůli obrovskému a jedinečnému historickému tržišti Rynek Główny, kde se konají vánoční trhy a poté, co se z židovské čtvrti Kazimierz stala noblesní městská část, postupně stále vzrůstá i popularita lodí kotvících na břehu Visly a totéž platí i o dělnické čtvrti Podgórze protkané plochami zeleně. O čtvrti Nowa Huta, o níž se říká, že byla vybudována proto, aby „zamaskovala“ buržoazní a pěstěnou duši města, se už dnes lehce integrovala do komplexní podoby města a i ta stojí zato vidět.

Co navštívit a co si nenechat ujít

Do historické části města se vstupuje obrannou válcovitou věží z červených cihel Barbakán chránící Krakov již od 14. století. Odtud je to už nepatrný kousek od muzea Czartoryských a Floriánské ulice, kde se nacházejí luxusní butiky a srdce zde zaplesá nejedné ženě milující módu. Po Královské cestě, po níž kdysi kráčeli panovníci, se dostanete až k dominantě města Krakov, k hradu Wawel.

Hrad Wawel

Krakov

Toto královské sídlo pocházející z 10. století je doslova magnetem na turisty. Komplex budov Wawelu se tyčí na vápencovém kopci na levém břehu Visly. Je považován nejen za symbol historie města, ale celého Polska. Wawel byl královským sídlem až do roku 1595, kdy Zikmund III. přemístil hlavní město do Varšavy. Za zmínku zde stojí určitě Wawelská katedrála, Královský hrad a v neposlední řadě také Katedrála sv. Stanislava a Václava, nejvýznamnější náboženský symbol země. Místo korunovace a zároveň odpočinku polských králů.

Dračí jeskyně

Je jakousi kuriozitou města Krakov. Polsky se jí říká Smocza Jama a je známá zejména sochou kovového draka, který chrlí z tlamy oheň. Váže se k ní pověst o sedmihlavém drakovi, který trápil celé město. Chrabrý král Krak draka později lstí zabil a založil město Krakov.

Krakow

Kazimierz

Krakov

V posledních letech se z této čtvrti stala nejnekonvenčnější část Krakova. Byla založena Kazimírem III. v roce 1335 jako samostatná obec. V období od 14. století až do 2. světové války zde žila velká židovská komunita, jež byla za války přemístěna do ghetta v Podgórze a následně do nacistických vyhlazovacích táborů Osvětim a Březinka. Čtvrť dostala zcela novou tvář, prolínají se zde tradice židovské i křesťanské, nachází se zde pět synagog, řada nádherných obytných domů, skvělých kaváren a restaurací.

Krakow

A na závěr. Krakov není jen město plné historie a památek. Je to i město požitků. Dobře se tu najíte a nezklamou vás ani tradiční pirohy, ani oblíbené preclíky na trzích, zamilujete si místní čokoládovny i příjemný ruch v ulicích. Tato metropole vás bude zkrátka určitě bavit.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Další články o Krakově najdete zde:

Reklama