obrazek.png
Foto: Shutterstock

Nejnižší rozhledna

V Libereckém kraji, v okrese Semily, konkrétně v obci Nouzov mají nejen český, ale dost možná i světový unikát v podobě nejnižší rozhledny. Ta je věnovaná českému velikánovi, který neměl rád výšky, Cimrmanovi. Rozhledna se proto nachází v mírném ďolíčku a její výška se uvádí v záporné hodnotě -0,15 metrů. Kdyby se vám z této výšky náhodou udělalo nevolno, nebojte, můžete se přidržet dřevěného zábradlí. Rozhledna byla postavena v roce 2005.

Nejvyšší rozhledna
Naopak nejvyšší rozhledna je součástí elektrárny Ledvice v Ústeckém kraji v okrese Teplice. Z výšky 144 metrů můžete vidět Krušné hory, České středohoří či zámek Jezeří. Ovšem pozor, prohlídka je možná pouze po předchozí rezervaci v Infocentru Ledvice.

Nejvýše položená rozhledna
Je rozdíl mezi tím, která rozhledna je nejvyšší a která nejvýše položená. Druhou podmínku splňuje vyhlídková plošina na Pradědu v Jeseníkách. Nadmořská výška rozhledny je 1562,8 metrů a je v provozu celoročně za pěkného počasí a pokud příliš nefouká. Před její návštěvou se ale dobře oblékněte, protože počasí na Pradědu je hodně chladné. Pokochat se můžete Beskydy, Krkonoši či Vysokými Tatrami.

Nejstarší kamenná rozhledna
Pokud hledáte místo, kde na vás dýchne pořádná dávka historie, zkuste navštívit rozhlednu na hoře Kleť v Jihočeském kraji a okrese Český Krumlov u obce Kremže. Její historie sahá do roku 1825 a nese název Josefova věž. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 18 metrů a rozhledna stojí v nadmořské výšce 1084 metrů. Šlapat můžete buď pěšky, ale na vrchol vede i lanová dráha. Za dobré viditelnosti z rozhledny dohlédnete až na Alpy, jinak jsou vidět Novohradské hory, velká část Šumavy či Třeboňská pánev. Ještě o něco starší místo, ze kterého se můžete dívat, je minaret v Lednicko-valtickém areálu. Ten byl dostavěn už v roce 1802.
5eda142d968f7obrazek.png
Foto: Shutterstock

Nejnovější rozhledna
Pravděpodobně zatím poslední kousek do sbírky českých rozhleden vyrostl letos na jaře v Orlických horách, konkrétně v obci Olešnice na Feistově kopci. S její návštěvou ale ještě raději počkejte. Koronavirus odsunul slavnostní otevření, a tak se zatím neví, kdy se rozhledna zpřístupní veřejnosti.  

Nejkrásnější rozhledna
Toto kritérium je samozřejmě značně subjektivní, protože co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Nicméně anketu Klubu přátel rozhleden, ve které hlasovalo asi dva a půl tisíce lidí, vyhrála za rok 2019 nová vyhlídková věž na Velké Deštné v Orlických horách. Má 18 metrů a najdete ji v nadmořské výšce 1 115. Uvidíte z ní Krkonoše, Králický Sněžník i Jeseníky.

Nejatypičtější rozhledna
I toto kritérium je značně subjektivní, ovšem rozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla na Praze 14 se svým vzhledem dost vymyká. Vyhlídka je vysoká 23,5 metrů a je z akátového dřeva. Otevřena byla v roce 2018, ale o rok později byla poškozena požárem. Teď už je znovu v provozu.

Mandloňová rozhledna
Tato rozhledna sice nemá žádné nej, tedy až na to, že je kolem ní pravděpodobně nejvíce mandloní, ale nás natolik zaujala, že jsme se rozhodly ji v našem výběru také zmínit. Svojí výškou 14 metrů sice nijak nevyniká, ale prostředí, ve kterém se nachází, je nádherné. Rozhlednu totiž obklopuje mandloňový sad s více než 1200 stromy v Hustopečích v Jihomoravském kraji a dohlédnete z ní například na Pálavské vrchy. Kolem rozhledny navíc vede mandloňová stezka s informačními tabulemi.
5eda153b01428obrazek.png
Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama