Podle mnoha zubních lékařů a dentálních hygienistů je dětský chrup vizitkou péče rodičů. Za hlavní faktory, které stojí za vznikem kazů, se považují především tzv. kariogenní mikroorganismy ve slinách a zubním plaku. Ten se v dutině ústní hromadí zejména vinou nedostatečné hygieny. Dalším rizikovým faktorem je též nadbytek sacharidů ve stravě, především ve slazených nápojích konzumovaných během noci. Sacharidy s oblibou podléhají kvasným procesům a slouží pak jako ideální substrát pro některé patogenní mikroorganizmy. Tyto rizikové faktory mohou rodiče (pravděpodobně spíše maminky) poměrně jednoduše ovlivnit.

 

Predispozice některých dětí ke vniku zubních kazů může být v určitých případech dána vývojovými poruchami skloviny. Uvedené poruchy vývoje mají několikero příčin, jednou z nich je například nevyvážená strava matky během těhotenství. Též je známo, že tyto defekty častěji postihují děti s nízkou porodní váhou a děti předčasně narozené, dále také jedince s některými typy systémových onemocnění v prenatálním období. Nicméně nedokonalý vývoj skloviny nemusí nutně znamenat vznik zubního kazu u postiženého jedince.

 

Role bakterie Streptococcus mutans

Ale vraťme se nyní k faktorům, které z velké části spadají do sféry rodičovské péče. Zaměříme se především na bakterie, které lze dítěti poměrně jednoduše a dosti systematicky předávat, například pečlivým ocucáním špinavého dudlíku či lžičky, kterou po každém soustu podaném kojenci pečlivě olízneme.

Bakterie Streptococcus mutans se totiž snadno přichytí na povrchu zubu a velmi dobře se jí daří v měkkých závějích zubního plaku. Tam pak, zjednodušeně řečeno, konzumuje přítomné sacharidy, a ty pak přeměňuje na kyseliny. Vzniklé kyseliny nejsou rozhodně látkami, které se k zubní sklovině chovají přátelsky, neboť tuto nejtvrdší tělesnou tkáň nenávratně narušují.

 

Jednoduchý test na přítomnost ve slinách

I v ČR již existuje velmi jednoduchý test, pomocí kterého může například už i maminka v průběhu těhotenství zjistit, jak velké je riziko přenosu bakterie na jejího potomka. V případě, že máte o testovaní zájem, kontaktujte svého zubního lékaře či dentálního hygienistu. Pokud nebudou mít o testu potuchy, je možné vyhledat třeba poradnu pro prevenci zubního kazu či se obrátit na nějakou ze soukromých klinik.

Testování je naprosto bezbolestné, rychlé a jednoduché. Probíhá přibližně následovně: Nejprve žvýká pacient jednu minutu parafínovou kuličku, ta navodí zvýšenou sekreci slin, které uvolní zmíněnou bakterii ze zubního povrchu. Testovací proužek pak zdravotník ponoří do odebraných slin a následně do lahvičky se speciálním kultivačním roztokem. Nádobku umístí do jakéhosi inkubátoru, kde si vaše sliny pobudou po dobu 48 hodin. Po dvou dnech již zbývá lékaři jen vyhodnotit dle barvy testovacího proužku a příslušné vyhodnocovací tabulky výsledky, tzn. jaký počet bakterií je obsažen v 1ml slin.

 

Zdroj: www.pediatriepropraxi.cz, www.dentocult.cz

Reklama