Psycholožka Diana Sládečková založila před několika lety Klub Diana, který nabízí kurzy hubnutí pod odborným vedením. Jak to vypadá v praxi?

Jak vypadá typická adeptka vašich kursů hubnutí? Je to žena, kolik jí je? Proč chce zhubnout?

Kurzy klubu Diana navštěvují dívky a ženy, které potřebují zhubnout a samotným jim hubnutí nejde. Důvodů, proč tomu tak je, je patrně více a jen odborný přístup, který celou situaci rozebere, zhodnotí a pomůže najít řešení, je účinný. Obvykle jsou to takové důvody jako slabá výdrž, chyby v dietním režimu, nedostatek aktivního pohybu a cvičení, psychické problémy, užívání některých léků a hormonální nerovnováha. Frekventantkami jsou ženy od 18 do 65 let, nejčastěji však v rozmezí 35–50 let, které se již díky své nadváze stydí chodit do fitness center.

Jak vypadá hubnutí ve vašich kursech? Jak jste úspěšní?

Důvodem, který ženy do Diany přitahuje, je také vynikající pověst a zkušenost, kterou jsme za 15 let působení získali. Jsme stále klub přátelský a posilující, optimistický a lidský. Proto sem Dianky často chodí již roky, i když jen udržovat si kondici, kterou tu získaly. V Dianě totiž hubnutí nikdy není strádání ani potupa, bezmoc ani beznaděj. V klubových skupinkách, tzv. klubíčkách Dianky vše řeší pod odborným vedením a dodávají si sílu k dalším bojům. Tým lékařů, psychologů, cvičitelů a fyzioterapeutů kosmetiček a vizážistek je ode mne vyškolen v humanistickém, a tedy hluboce lidském přístupu ke každé ženě. Tak ze všech nově příchozích spadne počáteční ostych v několika minutách. Důvod, proč do klubu Diana přicházejí stovky žen, je, že se ve svém těle necítí dobře. Každá se chce vrátit k pocitu spokojenosti se sebou, ať již, aby byla půvabnější, atraktivnější či jen společensky přijatelnější. Často ke snaze shodit nadbytečná kila vedou i důvody zdravotní a v nové době i profesionální. Obézní žena v naší společnosti většinou „ztrácí body všude“. Její rozum i cit ji navigují, aby již přestala věřit na zázraky a začala svůj problém řešit bez nich.

Jakým způsobem se u vás v klubu hubne?

Hubnutí v klubu Diana není založeno na žádných zázračných prostředcích, i když jeho výsledky vypadají neuvěřitelně. Za patnáct let působení zde ženy v součtu zhubly více než 100 000 kilo. Frekventantky za tříměsíční kurz shodí kolem 7 kil. Postupujeme pozvolna a systematicky. V hodinách společných schůzek se s lektorkou rozebírá vše ohledně redukčního jídelního režimu. Ženy se scházejí jednou týdně na dvouhodinový program. Po hodině povídání s lektorkou a ostatními jdou Dianky vždy ještě na společné zeštíhlovací cvičení. Hubnout postupně znamená v Dianě ubírat týdně okolo půl až jednoho kilogramu tak, aby nikdo nehladověl a i při redukční stravě jedl plnohodnotně. Trošku pozornosti a péče to vyžaduje, ale ta se každému vyplatí. Dianky nejen zhubnou, ale osvojí si příjemný způsob, jak svou váhu trvale udržovat. V klubu Diana se již za 15 let působení zúčastnilo kurzů, víkendů či pobytů okolo 15 000 žen ze všech koutů ČR. Pokud by se někdo chtěl přidat, rádi mu zašleme klubový katalog. Stačí si o něj zavolat či napsat na Klub Diana, P.O. BOX 19, 100 05 Praha 105    

Mnoho žen hubne vlastně celý život. Jaké chyby za sebou už mají ženy, které se nakonec rozhodnou zhubnout s vámi?

Největší chybou jsou všechny „zázračné a osvědčené“ diety, které tak často kolují mezi ženami. „Držet dietu“ už v sobě vlastně obsahuje i opak. Každá dietářka, která drží vlastně čeká, až tu svou umělou dietu bude moci pustit. To je obvykle začátek konce. Někdy dokonce závěrečná hmotnost předčí tu výchozí. Pak mluvíme o tzv. jojo efektu. Jediná cesta je „ušít si svou dietu na míru“. Tento režim by měl dotyčné osobě vyhovovat dlouhodobě, měl by jako dobře ušité šaty příjemně „padnout“ Tak je možno se vyhnout efektu zakázaného ovoce.

Co je těžší - zhubnout, nebo si novou váhu udržet? Proč?

S nadšením se pouštíme do různých věcí i do hubnutí. Na každém začátku se cele koncentrujeme a máme dost psychických sil. Postup při zdravém hubnutí musí však být pomalý a soustavný. Na jeho konci bývá obvykle zpráva, že dotyčná osoba se už nemůže nikdy vrátit k jídelnímu stylu před hubnutím. Nejsnáze se však dá udržovat štíhlost cvičením.

Máte pocit, že se o sebe dneska ženy zajímajíé více než dříve? Co byste řekla ženě dejme tomu pětačtyřicetileté a případně čerstvě rozvedené, která rezignovala na svou postavu s tím, že už je to stejně jedno, jak vypadá, protože už ji v životě nic hezkého nečeká?

Zaostřeno na ženskou krásu bylo a bude vždy. Přitažlivost ženská je pojistka, že nevymřeme. Jen ideál, jak vypadat se v historii měnil. Ten dnešní je v skutku nedostižný a řekla bych, že ani neodpovídá mužským představám. Proto máme téměř všechny my, slovanské typy, důvod k rezignaci již od svých 13 let, kdy už jsme vzhledem k ideálu „nadměrné“. Můžeme to vzdát, nebo o sebe pečovat. Pokud vím, něco hezkého život jen tak nepřináší. Můžeme na to čekat marně, můžeme cokoli, abychom se cítili lépe.

Jste psycholožka - jak spolu souvisí hubnutí nebo naopak přibírání a duševní pohoda? Jak důležitá je psychologická motivace při hubnutí?

Nechci sílu lidské duše přeceňovat, ale je velká. Z rozumu se přece sebevraždy nepáchají. Jde o pocity a city emoce a motivace. Vím, že nejvíce hledáme pomoc, berličku, posilu ve dvou případech. Cítíme buď napětí a úzkost, nebo máme skleslou depresivní náladu. Vždyť se obecně vžil termín „žravá deprese“. Každá Dianka v našem klubu má obvykle společnou vlastnost – slabou vůli k hubnutí. Znamená to, jinak řečeno, že nad rozumem a jednáním rozumným vítězí síla nerozumná, naše pocity. Chuť je známkou, že dotyčné jídlo v nás vyvolává příjemné, přitažlivé pocity. Ty alespoň trošku vyrovnávají každodenní nepříjemnosti. Jak si příjemné, sladký život upírat a žít jen v odříkání. Jídlo je záruka, že člověk prožije příjemnou chvíli. Proto je tak těžké dlouhodobě váhu udržovat.

Dá se ještě nyní vyladit postava do léta a do plavek? 
Na vylaďování postavy není nikdy pozdě. Začněte hned a každý týden uberte jedno kilo. Uprostřed léta už to bude potěšitelná sumička. Pokud by hubnutí vlastními silami nešlo, bylo by výhodné zapojit se do některého redukčního kurzu. Zájemkyně o štíhlost ho mohou absolvovat buď formou korespondenční nebo přes internet. Informace mohou získat na www.klubdiana.cz nebo na redukčních linkách 296 180 024, 604 384 116. 

Kam může vést to, když mají ženy nadváhu a nejsou spokojené se svým tělem - po psychické stránce? Proč to některé vzdávají a řeknou si, že na nich už stejně nezáleží? Jak z toho ven?

Ženy na svou nadváhu reagují různě. Některé se chovají, jako by žádný komplex neměly. Je to samozřejmě přetvářka - uvnitř v duši je pohoda jen málokdy. Jiné baculky se pustí do hubnutí. Pokud postup není šetrný, může psychiku dostat do extrémního strachu z jídla vedoucího až poruchám příjmu potravy, jako je bulimie či anorexie. Nejtragičtějším vyústěním je, pokud na pár kilo navíc žena reaguje ztrátou sebeúcty a sebehodnocení. Proto velmi důležitou součástí práce v klubu Diana i návrat k přiměřenému sebehodnocení, sebevědomí a sebedůvěře. To člověk bez odborné pomoci nedokáže. Pro nás je radostné vidět, jak Dianky, obrazně řečeno, „zvedají hlavu“ a začínají o sebe všestranně pečovat.

 
Reklama