Jaro a léto je doba odhalování a my máme silnou motivaci zatočit s kily navíc. Jenomže nám to nejde tak, jak bychom si představovaly. Neděláme někde chybu? Nestaly jsme se obětí zakořeněného mýtu, nebo nějakého dietního bludu?

diet

To byste se divily, kolik nepravd a pověr kolem hubnutí koluje. Kristýna Galová, odbornice na zdravý životní styl a redukci nadváhy, by mohla vyprávět.

„Zaručené“ diety celebrit

Stále nás překvapuje, jak velký vliv mají (na jinak rozumné lidi) celebrity a jejich dietní výstřelky. Naši klienti vyzkoušeli dietu, založenou na konzumaci dětského pyré Jennifer Anistonové, nebo limonádovou dietu Beyonce Knowles, která doporučuje deset dní pít pouze vodu s citrónem nebo štávou z limetek, javorového sirupu a kajenského pepře. Jedna naše klientka dokonce opakovaně vyzkoušela tzv. kolonoterapii Britney Spearsové, při níž se „hubne“ pomocí výplachů tlustého střeva, a mnozí lékaři důrazně varují: hrozí dehydratace organismu a neopatrný zákrok navíc může vést až k perforaci střev!

Ovoce je dietní, mohu ho jíst, kdy chci a kolik chci

Stává se, že člověk v představě zdraví prospěšného ovoce přestane jíst cokoli jiného. Protože má však ovoce nízkou sytivost, jí ho pak od rána do večera a ve velkém množství. Vedle vitaminů totiž ovoce obsahuje velké množství monosacharidů, které jsou nejrychlejším zdrojem energie. Proto je vhodné je konzumovat hlavně dopoledne nebo před sportovním výkonem, určitě ne jako pozdní večeři. Pokud to pak s vlastní štíhlostí myslíte vážně, zapomeňte raději na sušené, zavařované ovoce a kandované ovoce. Jedna klientka někde četla, že se hubne po grapefruitech, a tak jedla výhradně toto ovoce. Po pěti dnech byla vyhladovělá, unavená a nervózní, takže s dietou skončila a ztracená dvě kila měla za několik dnů zpět i s návdavkem.

Vejce jsou nezdravá, protože zvyšují cholesterol

Vejce jsou bohatým zdrojem kvalitních bílkovin a nejsou příliš energetická (334 kJ). Jedna studie dokonce prokázala, že konzumace vejce k snídani může vyvolat pocit sytosti a snížit celkový příjem potravy během celého dne. Mezi lidmi stále panují obavy z nepříznivého vlivu vajec na zvýšený cholesterol. Cholesterol v potravinách však ve většině případů neovlivňuje jeho hladinu v krvi tolik, jako druh a množství snědeného tuku. Vejce připravené na různé způsoby doporučujeme i při redukční dietě, jsou vhodným zdrojem bílkovin.

Když budu jíst jenom Light produkty, zhubnu

Jde o jednu z nejčastějších chyb. Takzvané „light potraviny“ mívají buď snížený obsah tuku nebo cukru, naproti tomu ale obsahují některé další složky (např. zahušťovadla), která energetický příjem naopak zvyšují. Aby odtučněný jogurt získal svoji typickou konzistenci, musí se při výrobě namísto tuku používat zahušťovadla, v nichž ve většině případů není cukr omezen. „Light výrobky mají také nižší sytivost, a proto máme tendenci jich sníst více, což v konečném důsledku znamená také vyšší příjem energie. Při hubnutí doporučujeme spíše bílé jogurty, acidofilní mléka a kefíry s obsahem tuku do 3 %,“ doplňuje Gálová.

Všechny tučné potraviny musím vyloučit ze svého jídelníčku

I tučnější potraviny obsahují pro naše tělo důležité látky, navíc tuk jako takový aktivuje některé vitamíny. Není proto vhodné vyloučit je zcela, spíš je dobré jejich konzumaci omezit.

Olivový olej je méně tučný, smažím proto jedině na něm

Pomineme-li, že by se při redukční dietě nemělo smažit vůbec, a když, pak je třeba řízek nebo květák osušit papírovým ubrouskem, je smažení na olivovém oleji energeticky náročnější než například na másle. 100 gramů másla totiž obsahuje 3 000 kJ, zatímco stejné množství olivového oleje má asi 3750 kJ. Olivový olej je nicméně přesto zdravější, obsahuje totiž vyšší množství nenasycených mastných kyselin.

Nejím polévky, obsahují energii a přitom nezasytí

Polévky sice mají svou energetickou hodnotu, v žaludku ale zaberou místo, takže o to méně sníme z druhého, pravděpodobně mnohem kaloričtějšího chodu. Stejný efekt pak má také sklenice nekalorické tekutiny bezprostředně před jídlem. Tento zvyk vám navíc pomůže udržet pitný režim - vypít bychom měli 1,5 - 2,5 l tekutin denně.

Tak to byly největší dietní bludy, se kterými se ve své praxi setkává Kristýna Galová. Ale mě inspirovaly k dalším. Co na ně řekne odbornice na výživu, si přečtete už zítra

Ve spolupráci s Kristýnou Galovou, odbornicí na zdravý životní styl a redukci nadváhy

Reklama