63db93d5c381cobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Sotva se Honzík narodil, hned si udělal na tvářičce ošklivý drápanec. Škrábl se svým vlastním nehtíkem. Měl je strašlivě dlouhé a taky příšerně ostré, jak byly tenoučké. Chtěla jsem mu je ostříhat, a tak jsem poprosila sestřičku o nějaké nůžtičky. Ta mě ale zarazila. Prý nic takového dělat nemám,“ vzpomíná maminka Eva. Proč se novorozeným miminkům nesmí přerostlé nehtíky stříhat? Mohli byste je poranit.

Nehet je spojený s kůžičkou

„K nehtu novorozence je zpočátku přirostlá kůžička, proto nehty nestříhejte, dokud si nejste jisti, že budete stříhat jen nehet,“ vysvětluje praktická lékařka pro děti a dorost MUDr. Markéta Rárová. Aby nedošlo k poranění prstíku, bývá lepší se stříháním počkat alespoň čtyři týdny, raději ale celé šestinedělí.

Jakmile už k poranění kůžičky nůžkami dojde, ošetřete ji. Použít lze například dezinfekční roztok či mast Betadine nebo genciánovou violeť, kterou nanesete pomocí štětičky. Z bylinek je pak v procesu hojení vhodný například řepíkový odvar.

Jak ale zamezit tomu, aby se miminko ostrými nehtíky poranilo? „Pokud se miminko hodně škrábe, můžeme nehty jemně zapilovat skleněným pilníčkem, nebo přetahovat přes ručičky rukávy košilky, či nasadit tenké rukavičky,“ radí dětská lékařka MUDr. Leona Tylingrová.

Jak správně stříhat nehty?

Kojencům už nehtíky stříhejte pravidelně. Existují na to speciální nůžky se zakulacenými špičkami pro větší bezpečnost, případně kleštičky. Aby miminko spolupracovalo, tedy nešermovalo ručičkami, zkracujte nehty během kojení, případně když spinká. Nehty stříhejte dokulata, ale jen na rukou. „Nehty na nožičkách zastřihujte rovně, aby postranní konce nezarůstaly do kůže a nezpůsobovaly hnisavé záněty,“ doporučuje doktorka Tylingrová.

Zdroj informací: MUDr. Markéta Rárová – Pediatrie Kamenice, MUDr. Leona Tylingrová – Dětský lékař Praha

Čtěte také: