Zdobení a úprava nehtů je snad stará jako lidstvo samo. Na barvení nehtů (o lakování ještě nemůže být řeč) se používaly různé prostředky. Od henny (královna Kleopatra) přes pryskyřičné hmyzí výměšky (Indky) až po krev smíchanou s jehněčím tukem (manželka římského císaře Nerona). V 17. století přišli v Orientu s revoluční novinkou. Přímo do nehtového lůžka se vstřikovala organická barviva, takže z něj vyrůstaly nehty rovnou jemně zabarvené. V Evropě jsme byly s barvením nehtů trochu na štíru. V 18. století byly barevné nehty pupulární hlavně mezi bohatou anglickou smetánkou.

První lak na nehty spatřil světlo světa až dlouho poté - ve dvacátém století.

Znamení půlměsíce.

nehty

Ve dvacátých a třicátých letech bylo lakování nehtů výsadou hollywoodských hvězd jako byla Greta Garbo, Joan Crawfordová, Jean Harlowová. Ty také zavedly způsob, jak si nehty lakovat. Vynechával se světlý půlměsíc u nehtového lůžka. Po více než osmdesáti letech vzkřísil takové lakování Dior na své poslední přehlídce. Kdo ví, možná se uchytí.

Nehty a rty ve stejném tónu.

nehty

Dnes se nám to zdá celkem běžné, ale poprvé přišla s touto novinkou značka Revlon v roce 1932. Začala vyrábět nejen laky, ale i rtěnky v nezvykle široké škále odstínů.

Za války se lakům moc nedařilo, neboť suroviny potřebné na jejich výrobu odčerpalo jiné odvětví. Je vám jasné, které. Ale přesto i ve čtyřicátých letech existoval vzor, který udával v nehtové módě trend. Herečka Rita Hayworthová, jejíž dlouhé, oválné červené drápky byly snem každé ženy.

Lak a oblečení - tón v tónu

nehty

Po válce se výroba laků opět rozjela a nové technologie přály novým možnostem. V šedesátých letech napadlo matku minisukní Mary Quantovou sladit lak s oblečením. A tak vznikly kolekce pastelových a bílých laků, které tak sladce dolaďovaly baby doll styl.

O čtyřicet let později použila stejný nápad značka Chanel a na přehlídce podzimní kolekce 2009 měly modelky jadeitově zelené nehty, které korespondovaly s barvami tvídových kostýmů Karla Lagerfelda.

Černý lak

V roce 1967 reagoval na bílý lak Quantové londýnský boutique Biba opakem a vsadil na lak černý. Jeho velkými propagátory se stali slavní hudebníci Freddie Mercury, Marilyn Manson. V současnosti je velkou fanynkou černého laku lehce výstřední modelka s duší rebela Kate Mossová.

Francouzská manikúra.

nehty

Víte, že už je tu od sedmdesátých let? Oblíbily si ji především ženy, které nevyžadují časté změny a hledají všestranný a elegantní vzhled. Neutrální barva laku s bílým okrajem nehtu má dokonce svého autora (Jeff Pink) a ochrannou známku.

Umělé nehty

nehty

 

Osmdesátá léta přinesla trhák v podobě akrylových nehtů. S módou ramenních vycpávek, bujných hřív a seriálu Dynastie je nemohl reprezentovat nikdo lépe než ordinérní hvězda Joan Collinsová. Lisované umělé nehty, které se daly i s lepidlem koupit v každé drogerii, se staly masovou záležitostí.

Obtisky

nehty

Oblíbenou kratochvílí hip-hopové hollywoodské mládeže je polepování nehtů různými barevnými obtisky.

Temný anděl.

nehty

Žádný nehtový seriál nemůže být kompletní bez ženy vamp, kterou v kultovním filmu Pulp Fiction ztělesnila Uma Thurmanová. Hluboký načervenale hnědý odstín byl v té době obrovským trendem.

Minx je další velkou novinkou v nehtové módě. Metalický nejedovatý a velice flexibilní film, který se aplikuje za tepla a dá se snadno odstranit. Metalománie stvořila ještě Silver Fox - stříbrný lesk, jenž obsahuje velké flitrové částice.

nehty

A budoucnost? Jak se zdá, příští sezona bude ve znamení matu. Už v zákulisí přehlídek  Alexandera Wanga se objevily matné barvy laků na nehty a možná si své fanynky najdou.

Jak si své nehty krášlíte vy?

Lakujete, leštíte, nalepujete?

Používáte barevné laky?

Jaký nejodvážnější odstín jste už na svých nehtech měla?

Co říkáte historickým trendům, líbí se vám některý?

Reklama