Nehet je součástí prstu a nelze jej tedy v péči o ruce opomíjet.
Na nehtu rozlišujeme kořen, tělo a volný okraj. Viditelná část nehtu je mírně klenutá a má růžovou barvu, která je daná prosvítajícími cévami nehtového lůžka. Nehtová ploténka je oddělena od ostatní kůže nehtu vzadu kožní řasou a po stranách kožními valy. Zrohovatělá pokožka, která se přesouvá zezadu a ze stran na nehtovou ploténku, se nazývá nadnehetní blanka, bělavá srpkovitá část těla nehtu se nazývá měsíček (lunula). Pod nehtovou ploténkou se nachází nehtové lůžko, které odpovídá zárodečné vrstvě pokožky. V části pod kořenem a lunulou je lůžko silnější (tzv. zárodečná matrix) a z této oblasti nehtová ploténka dorůstá. Poškození zárodečné matrix vede k poruchám růstu nehtu.
Na tvorbu lidského nehtu neexistuje jednoznačný názor. Nehet vzniká pravděpodobně vchlípením pokožky, která pokrývá část článků prstů. Důsledkem tohoto jevu, který začíná devátým týdnem nitroděložního života, je nehtový prostor, jehož spodní část tvoří nehtové lůžko ohraničené kožními valy. Není příliš známo, že nehet v podstatě představuje polovinu vlasu. Podélně rozříznutý vlas, obrácený do horizontální polohy, má téměř identickou strukturu s nehtem.
Na nehty, stejně jako na kůži na rukou, působí nejen vnější vlivy prostředí, ale také strava. Je proto důležité o kůži na rukou a o nehty vhodně pečovat. Do správné péče o ruce a nehty také patří úprava jídelníčku. Doporučuje se pít mléko, jíst mléčné výrobky, droždí, sóju, ryby a zeleninu.
O nehty musíme pečovat, protože jsou náchylné k různým onemocněním. Mezi velmi nepříjemné patří mykózy, plísně, které nehet napadají. Naštěstí již dnes může kožní lékaž nasadit efektivní léčbu, která na rozíl od minulých terapií netrvá dlouho.
Pokud vás trápí mykotické onemocnění, více informací najdete na www.zdravenehty.cz
Nový komentář
Komentáře
http://www.noise.cz/zubynehty/