Prezentuje se jako dobrá kamarádka, ale ve skutečnosti má k této definici pořádně daleko. Její přátelství totiž není upřímné, ale zinscenované a jeho cílem je, aby z něj profitovala hlavně ona. Taková osoba by se dala nazvat pojmem toxická kamarádka. Rozklíčovat její skutečnou osobnost a motivaci může být oříšek.
es.jpg
Foto: Shutterstock

Shazuje vás, ale maskuje to
Pošťuchování a slovní přestřelky jsou mezi přáteli běžné a dokážou odlehčit atmosféru. Drobné nuance ale napoví, že něco není v pořádku. Znakem toxického přátelství je, pokud vás kamarádka sráží, schválně vám šlape na kuří oka, zesměšňuje vás před ostatními a vytahuje témata, která jsou vám velmi nepříjemná. Sice se to potom může snažit obrátit v žert, ale pokud nepřestane ani po několikátém upozornění, mělo by vám dojít, že něco není v pořádku.

Na oko se vás snaží varovat
To, že si lidé povídají o ostatních lidech, je běžné. Ovšem skutečnost, že za vámi kamarádka neustále chodí s drby, které o vás všude možně posbírala, by běžné být nemělo. Prezentuje to tak, že je to pro vaše dobro, ale ve skutečnosti chce, abyste se kvůli negativním pomluvám cítila mizerně.

Omlouvá se, ale nemyslí to tak
Když dáte toxické kamarádce najevo, že vás něčím ranila, většinou se neumí upřímně omluvit. Spíš danou věc zesměšní, řekne, že jí přikládáte příliš velkou váhu a děláte z komára velblouda.

Necítíte se s ní dobře
Lidská intuice je mocná a kdybychom ji více poslouchali, mohli bychom si ušetřit hodně času a energie. Jestliže se s určitým člověkem necítíte dobře, jste nervózní, neklidná a ve stresu, je to jasné znamení, že byste měla kontakty omezit na minimum.

Vždy se snaží být v centru pozornosti
Dobrá kamarádka by se o vás měla zajímat, pokud ale žena mluví jen o sobě a neustále stáčí hovor ke svým problémům, je to varovné znamení, že pro ni moc neznamenáte. Stejně tak, když se snaží být i před ostatními pořád v centru pozornosti – flirtuje s muži, kteří se vám líbí, je soutěživá apod.

Z kontaktu jste vyčerpaná
Základním znakem je, že toxická kamarádka z vás vysává energii, protože do vztahu musíte investovat mnohem větší úsilí. Ona se jen snaží profitovat a získat od vás co nejvíc benefitů. Zkuste se zamyslet, jestli je tu pro vás i v době, kdy se vám zrovna moc nedaří, nebo jestli se neozývá až příliš často, když je zrovna hezky, protože máte dům s bazénem.

Nevíte, proč se s ní vlastně přátelíte
Důležitá je také otázka: Proč se vlastně přátelíme? Pokud se dlouhé minuty snažíte vymyslet odpověď – je to jasné. Tohle přátelství nemá budoucnost.

Chce vás jen pro sebe
Znakem toxického přátelství je i to, pokud kamarádka žárlí na ostatní kamarádky a snaží se vás mít jen pro sebe.

Co s tím?
Pokud u své kamarádky vypozorujete více těchto znaků, měla byste jí říct, co vám na jejím chování vadí a společně zapracovat na nápravě. Stanovte jasné hranice. Rozhodně není ostuda dát někomu druhou šanci. Ovšem pokud se po určité době nic nezlepší, omezte kontakty na minimum. Tato osoba si nezaslouží váš čas a energii. 

Čtěte také:

Reklama