Když už se rozhodneme pro nitroděložní tělísko, čeká nás hned druhá volba. Zvolit hormonální, nebo nehormonální? O výhodách, fungování, i možných rizicích toho druhého nám více řekla gynekoložka MUDr. Radka Gregorová.

Jak vlastně nehormonální nitroděložní tělísko (NNT) působí? Existují nějaké „lepší a horší“ druhy?
Jednotlivá nehormonální nitroděložní tělíska se od sebe liší tvarem, použitým kovem a velikostí.  Co se týče použitého materiálu - rozdělují se na měděná, stříbrná a zlatá, přičemž stříbrná a zlatá bývají dražší než měděná. Neznamená to ale, že měděná tělíska jsou špatná a zlatá nejlepší.

Představuje NNT pro tělo nějaké riziko?
Zavedení tělíska může být spojeno se vznikem zánětu, krvácení či poraněním děložní stěny. Při zavádění se vždy postupuje tak, aby byla všechna rizika minimalizována.

Nemá měď (případně jiný použitý kov, který v děloze působí) na ženu nějaké vedlejší účinky?
Jako každá látka, tak i kov obsažený v nitroděložním tělísku může alergizovat. Pokud je alergie na určitý kov známá již před zavedením, volí se tělísko s jiným kovem.  Pokud tělísko tělu „nesedne“, je buď samo vypuzeno, nebo je vyndáno lékařem.

Je zavedení bolestivé?
Každá žena má jiný práh bolesti. Strach i bolest lze ovlivnit analgetiky, takže po zavedení tělíska je většina žen mile překvapena z celého průběhu zákroku.

doktorkaKterým ženám byste NNT doporučila a kterým naopak ne?
Nehormonální nitroděložní tělísko je vhodné pro ženy, které nechtějí nebo nemohou používat jiné antikoncepční metody. Tělo ženy není zatíženo užíváním hormonů, nehrozí zapomenutí tabletky a s tím spojené riziko otěhotnění. Naopak nehormonální nitroděložní tělísko není vhodné pro ženy, které mají silnou menstruaci. Ta by mohla být po zavedení NNT ještě silnější.

Může NNT zvolit i žena, která ještě neměla děti?
K dispozici jsou i malá tělíska vhodná pro ženy a dívky, které ještě nerodily.

Dříve se to nitroděložní tělísko takovým ženám nedoporučovalo – co se tedy změnilo?
Stále jsou lékaři, kteří tělísko nerodivším ženám nedoporučují. Vše je o názoru. Řekla bych, že v současné době není tak masivně předepisována kombinovaná hormonální antikoncepce kvůli rizikům trombembolie a karcinomu prsu, a tím pádem je dán prostor i nitroděložním tělískům.

Jak říkáte, někteří gynekologové zavedení odmítají dodnes, a to i u žen, které již rodily. Tušíte, proč? 
Výkon je spojen s určitou zručností a zkušeností, vybavením. Je na něj potřeba více času. To vše může hrát spolu s názorem na tělísko svoji roli.

Jaké máte zkušenosti s reakcemi žen na NNT – jaká jsou nejčastější pozitivní/negativní hodnocení?
Řekla bych, že zhruba 70 % žen je s nitroděložním tělískem spokojeno. Bohužel, z mého pohledu volí tělísko málo žen. Buď jsou odrazeny členem rodiny (nejčastěji matkou), nebo negativními ohlasy na internetu.

Kdybyste si vy sama měla zvolit mezi hormonálním a nehormonálním tělískem, jak by to bylo a proč?
Já bych určitě volila hormonální nitroděložní tělísko, které má řadu výhod ve srovnání s NNT. Gestagen, který je uvolňován do děložní sliznice, ji udržuje velmi nízkou. Ženy buď nemenstruují vůbec, nebo jen velmi málo. Je to velmi komfortní. Je třeba zdůraznit, že nemenstruovat při hormonálním nitroděložním tělísku je zcela normální a není to pro ženu nijak škodlivé. Obzvláště pro ženy se silným menstruačním krvácením je hormonální tělísko výhodné.

Skutečně je v těchto hormonálních nitroděložních tělíscích tak málo hormonu, že pro tělo nepředstavují žádnou zátěž?
Jak už bylo řečeno, hormon z tělíska se především uvolňuje lokálně do děložní sliznice a do krevní plazmy přejde jen v minimálním množství. Takže pro tělo nepředstavuje významnou zátěž.

Více o hormonálním nitroděložním tělísku se dozvíte z rozhovoru s MUDr. Jaroslavem Hulvertem, primářem oddělení asistované reprodukce kliniky ISCARE.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtete také:

Reklama