Nehormonální antikoncepce. Co si pod tím může žena představit?
Jsou to neinvazivní metody, nejsou to léčiva, neovlivňuje organismus takovým způsobem jako je tomu u antikoncepce hormonální. Nezasahuje do vnitřního metabolismu. Působí trochu jiným způsobem – bariérově nebo například lokálně chemicky. Všechny metody nehormonální antikoncepce mají okamžitý návrat k plodnosti.
5a7ad7207866fobrazek.png

Co je obrana lokální chemická?
Jsou to spermicidy, které aktivně působí jen v pochvě a nepřecházejí do krve ani neovlivňují metabolismus jater.

Co bylo dříve, hormonální nebo nehormonální antikoncepce?
To se nedá říci, samotnou mě překvapilo, že obě metody se vyvíjely současně. Už ve starověku lidé pojali myšlenku, že by bylo super ovlivňovat plodnost tím, co sní. A skutečně v přírodě je celá řada rostlin, která antikoncepční účinek mají, zpravidla fungují metodou raného potratu.

Hormonální antikoncepce jsou prášky, ale jsou to i například náplasti nebo kroužky. Myslím si, že do dost žen neví a považují je za nehormonální. V čem je ten základní rozdíl?
Také jsem se s tímto názorem setkala, rozdíl je ale jen ve způsobu vstřebávání hormonů. Náplasti a kroužky obcházejí první obranný mechanismus těla, který je v játrech. O to větší škody pak ale bohužel tyto metody působí např. na cévním systému.

Jaké je největší plus nehormonální antikoncepce?
Nehormonální antikoncepce s sebou nenese taková rizika jako je například neplodnost nebo trombóza. Kromě možné alergické reakce na spermicidy, které samozřejmě mohou nastat, vedlejší účinky nemá. Okamžitý návrat k plodnosti bychom neměli podceňovat. Ženy jsou zprvu ze své plodnosti vyděšené, co kdyby, nedejbože, otěhotněly, a jsou ochotné podstoupit téměř jakoukoli oběť, aby se jim to nestalo. Jenže jak jde čas, svůj názor změní – a najednou nemusí být návrat plodnosti samozřejmostí.

Co to znamená?
Žena potřebuje něco vědět a něco dělat, aby se ochránila. Nehovoříme-li o přerušované souloži, kde jen doufá, že to její partner umí (smích).

Je nehormonální antikoncepce vhodná i pro mladé dívky, řekněme kolem patnáctého roku?
Problém v tomto raném věku je v tom, že hormonální antikoncepci berou dívky vlastně jen tak, aniž by ji brát musely a praktikovaly sex. Antikoncepce je vnímána jako jakási zázračná pilulka, která umí srovnat cykly, vylepšit pleť, bere ji skoro každá dívka... To je velká škoda. Přednostně by se v takto mladém věku měla dívka chránit nehormonálně. Tyto metody jsou totiž opravdu spolehlivé, zejména když se mezi sebou kombinují.

Jaké má žena možnosti nehormonální antikoncepce?
Dá se to dělit podle toho, kdo má kontrolu nad ochranou. Tedy muž nebo žena. Muži mají tři možnosti – kondom, přerušovaná soulož nebo podvázání chámovodů. Ženy se mohou chránit pesarem, spermicidy nebo symptotermální metodou, ev. podvázáním vejcovodů.

Co je symptotermální metoda?
Sama za sebe říkám, že je to vhled do života a možnost, jak sledovat svůj cyklus a zjistit, zda je zdravý. Není to typická antikoncepce, v plodném období počítá s abstinencí. Principem je sledování několika tělesných symptomů a také každodenním měření a zaznamenávání tělesné teploty.

Jakou metodu byste preferovala nebo doporučila vy?
Mně osobně se nejvíc osvědčil pesar kombinovaný s přírodním spermicidem. Ale může se to lišit žena od ženy. Je důležité nedoporučovat něco hlava nehlava, se ženami mluvíme a zohledňujeme jejich potřeby.
5a7ad7398f5f1obrazek.png

Když jsme u toho pesaru. Jak se používá?
Žena sama si ho zavádí do pochvy a/nebo na čípek, tam pak mechanicky brání průniku spermií k vajíčku. Je výhodné, že se nemusí zavádět těsně před intimním stykem. Cervikální kloboučky jsou menší a sedí přímo na čípku, druhou možností jsou diafragmy, které jsou větší a jdou napříč pochvou. Klobouček lze mít zavedený dva dny, diafragmy jen 24 hodin. Důležité je, aby zůstaly po poslední sexu na místě ještě alespoň šest hodin, aby spermie v pochvě pomřely. S vyndáváním tedy rozhodně nespěchat.

Dá se zavádění pesaru k něčemu přirovnat? Napadá mě tampón nebo například menstruační kalíšek.
Je to přibližně stejně náročné, záleží na zkušenostech. Napoprvé je z toho vyplašená asi každá žena, stejně jako když jsme si poprvé zaváděly tampón.

Jak dlouho ženě pesar vydrží? Je třeba o něj speciálně pečovat?
Jeden pesar lze používat 1-2 roky. Pro běžnou údržbu ho stačí umýt mýdlem a teplou vodou a usušit ručníkem.

Co když si ho koupím a nebude mi jeho přítomnost v těle příjemná?
Už dopředu můžete odhadnout, jestli má vůbec cenu zvažovat tuto metodu. Vždy doporučujeme ženám provést si napřed samovyšetření, postup je na našich webových stránkách. Pokud je vám nepříjemné sahat si do pochvy a na čípek, pesar pro vás nejspíš nebude. Neposuzujte to ale podle toho, jestli vám vyhovují tampóny nebo ne, silikon, ze kterého jsou moderní pesary vyrobené, je příjemnější a nedrhne při zavádění jako tampón.

Jak se žena o „nehormonálce“ dozví?
Máme často falešnou představu, že nám o ní řekne gynekolog, ale on je lékař, ne porodní bába. To, co on nám řekne o antikoncepci, je z jeho dobré vůle, pojišťovna ho za to neplatí, náplní jeho práce to není, tou je váš zdravotní stav. Nejlepší cestou, jak se informovat a zjistit své možnosti, je začít „googlovat“, číst a zjišťovat, jaké jsou metody a co by vám mohlo vyhovovat. Z toho důvodu jsme s dalšími ženami působícími v antikoncepci založily poradny Nehormonálka.cz, projekt je zatím v plenkách. Přály bychom si, aby se každá žena mohla osobně dojít poradit a naučit se pod školeným dohledem používat vybranou metodu.

Kdo je Ing. Kateřina Kadlecová:

5a7ad7a98f9caobrazek.pngŽije nehormonální antikoncepcí. Ve spolupráci se skvělými ženami vytvořila antikoncepční pesar a zakládá Poradny nehormonální antikoncepce Nehormonálka.cz. Výsledky své práce publikuje v odborných časopisech, sepisuje články pro veřejnost a inspiruje ženy, aby vzaly svůj život do svých rukou a nebály se být samy sebou. Provozuje pesarshop.cz, eshop z vlastních zkušeností. Absolventka obecné biologie a agroekologie, překladatelka a tvůrce. Je vdaná, má dvě děti.
Je členkou Evropské společnosti pro kontracepci (ESC) a Národní kampaně pro prevenci nechtěných těhotenství (USA). S e-posterem se zúčastnila mezinárodní konference Evropské společnosti pro kontracepci v květnu 2014 v Lisabonu. Napsala a spolupodílela se na řadě populárně naučných článků a konferenčních příspěvků - 44. konference Sekce gynekologie dětí a dospívajících České gynekologicko-porodnické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně, 20. kongres k sexuální výchově v České republice pořádaný Společností pro plánování rodiny a sexuální výchovu, Sexuologickou společností ČLK JEP a Ústavem sociální práce Univerzity Hradec Králové a na skupinovém lékařském semináři VFN U Apolináře.
5a7ad74f0b969obrazek.png

Mohlo by vás také zajímat:

Uložit

Reklama