Je čtvrtým nejhojnějším minerálem v našem těle, přitom podle některých odhadů trpí jeho nedostatkem až třetina naší populace. Řeč je o hořčíku, jehož hlavní funkcí v našem těle je aktivovat více než 300 enzymů, které regulují nejdůležitější metabolické procesy. Naše tělo si však minerály, tedy ani hořčík, neumí samo vytvořit. Proto ho potřebujeme pravidelně přijímat v rámci stravy.  Víte, kdy potřeba hořčíku narůstá a jak ho doplnit?

V těle člověka vážícího zhruba 70 kilogramů je přibližně 25 až 35 g hořčíku, z čehož je kolem 60 % vázáno v kostech, dalších 40 % hořčíku je obsaženo uvnitř buněk měkkých tkání, jako jsou svaly, játra a červené krvinky. Mimo buňky se v našem těle nachází jen naprosté minimum tohoto minerálu, asi 1 %.

U mladistvých a dospělých je denní potřeba přibližně 300 až 400 mg hořčíku. Existují však některé skupiny, u nichž je dostatečnému množství hořčíku potřeba věnovat mimořádnou pozornost. Patří k nim například:

Ženy, především těhotné a kojící

Hořčík je v těhotenství důležitý pro zdravý vývoj plodu, ale také pro zdraví nastávající maminky. Přispívá například k normálnímu energetickému metabolismu a podporuje činnost nervové soustavy.  Příznivý vliv má také na stav vlasů, nehtů a zubů, pro které je „jiný stav“ náročný.

Sportovci a lidé s fyzicky náročným zaměstnáním

Při sportu naše tělo více hořčíku spotřebuje i vyloučí. Proto s rostoucí intenzitou sportovní aktivity roste i potřeba tohoto minerálu, který mimo jiné přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, ale také k udržení dobrého stavu kostí i ke kvalitní činnosti svalů. Důležitý je také pro regeneraci, o jejímž významu sportovci jistě nepochybují.

FloraxidLidé s psychickou zátěží či stresem

Hořčík přispívá k normální psychické činnosti a bývá označován jako antistresový minerál. Dnešní hektický životní styl je však tak náročný, že se zkrátka stresu někdy nevyhneme. V takové chvíli se spotřeba hořčíku výrazně navyšuje, někdy je až dvacetinásobně vyšší, než když jsme v psychické pohodě.

Nedostatek hořčíku může být složité rozpoznat, protože projevy bývají poměrně neurčité. Mohou mít například formu pocitu nervozity a závratě nebo nedostatku koncentrace. Patřit k nim může také nevolnost, zvracení nebo žaludeční a střevní křeče. Známým příznakem je také svalová křeč v lýtku a nedostatečná citlivost rukou a nohou. Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří luštěniny, pšeničný klíček, kakao, sója a jáhly, ale také kešu či para ořechy.  Naopak velmi nízký obsah hořčíku je v tucích a cukru.

 

Víte, že…

… množství hořčíku obsaženého v potravinách se značně liší v závislosti na původu a typu zpracování?

 

Hořčík v každé kapce

K doplnění hořčíku slouží tekutý doplněk stravy Floradix® Magnesium, který obsahuje dobře vstřebatelnou organickou formu hořčíku. Směs ovocných koncentrátů z ananasu, hrušek, manga, meruněk a dalšího ovoce dodává spolu s medem přípravku příjemnou chuť a zároveň přispívá k jeho lepší vstřebatelnosti. Floradix® Magnesium neobsahuje konzervanty, laktózu, lepek ani barviva a díky svému zpracování a obsahu je vhodný i pro těhotné a kojící ženy a děti od tří let. Doporučená maloobchodní cena tekutého doplňku stravy Floradix® Magnesium je 319 Kč za balení 250 ml a k dostání je v síti lékáren po celé ČR. Více informací na www.salushaus.cz.