Ani v zimě bychom neměli zapomínat na sport nebo alespoň na relaxační pohyb na čerstvém vzduchu. Ne nadarmo se říká, že chůze je sportem moudrých, vždyť se dá provozovat prakticky kdykoliv, není příliš namáhavá a přitom báječně osvěží tělo i duši.

 

 

Ovšem dnes, kdy se jen těžko obejdeme bez aut a vysedávání u televize, jsme zpohodlněli a místo chůze se raději vozíme i na krátké vzdálenosti.

Jenže naše tělo to všechno vnímá a nedostatek pohybu se brzy projeví rychlou únavou, vyčerpáním po sebemenší námaze, ukládáním tuků, přibýváním na váze, zhoršováním stavu cév a srdce, trávicími obtížemi. To má za následek zvýšené riziko vzniku infarktu a dalších civilizačních nemocí.

 

Pro dobrý stav krevního oběhu, srdce a vlastně správnou funkci celého lidského organismu je důležitá nejen pestrá a vyvážená strava, ale právě i dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Jen tak může tělo nabrat více kyslíku potřebného pro všechny pochody. Navíc se při pohybu spotřebuje více energie, což účinně brání ukládání nadbytečných kilogramů.

 

Jak se tedy udržet i v zimě v dobré kondici? Není nutné mučit se dvakrát týdně ve fitcentru, když nás to nebaví a hlavně se necítíme dobře ve společnosti lidí s perfektně vypracovanou postavou. Psychická stránka totiž není zanedbatelná, při stresu nám cvičení stejně nepomůže, naopak, může i ublížit.

 

 

Pokud tedy nemáte volného času nazbyt, nebo jste raději sami, vsaďte na klasickou chůzi. Snažte se ujít alespoň šest kilometrů denně bez ohledu na počasí. Na první zdání to vypadá hrozně, ale ve skutečnosti to není nic složitého. Stačí třeba vystoupit o zastávku dřív z tramvaje, místo jízdy metrem a autem se projít pěšky, nepoužívat výtah. O víkendech a o dovolené se věnujte pěší turistice, je totiž vědecky podloženo, že když člověk hodně chodí, těší se podstatně lepšímu zdraví a má více ze života.

 

Kyslík tělo „nakopne“

Zajímá vás, kolik toho vlastně během dne nachodíte? Tak si kupte krokoměr. Tyto přístroje seženete v obchodech se sportovními potřebami a jsou tak malé, že se vejdou do každé kapsy a kabelky.

 

Jako druhý krok si pořiďte pevné a pohodlné boty, které vám zpevní kotníky a díky odpružené podešvi šetří kolenní a kyčelní klouby. Samozřejmě by měly být odolné vůči dešti a mrazu. Na první procházku se obrňte dobrou náladou, neklaďte si žádné přehnané cíle, není přece důležité, kolik toho ujdete, ale jak se při tom a hlavně potom budete cítit.

 

Postavte se rovně jako svíčka, ramena uvolněte a lopatky lehce stlačte dozadu. Trup zůstává při chůzi vzpřímený, neměl by sledovat pohyb paží nebo se natáčet do strany. Snažte se našlapovat nejprve na paty, a pak teprve na chodidlo. Paže nechte ohnuté v lokti tak, aby tvořily pravý úhel. Předloktí míří přímo dopředu a pohyb paží se rytmicky střídá: pravá noha plus levá paže vpřed a opačně.

 

Běh odstraní stres

Myslete také na dýchání, nadechujte se nosem, aby se vzduch ohřál a zbavil nečistot. Nezapomeňte také na teplé oblečení včetně čepice nebo čelenky chránící uši, rukavic a šály a na ošetření pleti obličeje mastnějším krémem.

 

První dny si vyberte trasu dlouhou přibližně jeden kilometr a postupně denní dávky zvyšujte. Jestliže netrpíte nadváhou, nemáte nemocné klouby či srdce, můžete zkusit chůzi střídat s poklusem. Během procházky vnímejte krásu okolní krajiny, to povzbudí duši, odplaví stres a navodí pocit uvolnění. Důležité upozornění: Když vám docházejí síly, zpomalte, ale rozhodně si nesedejte, protože byste snadno prochladli.

 

Chodit můžete za každého počasí, výjimkou je jen ostrý ledový vítr. Procházky vynechejte i v případě nachlazení, chřipky či oslabení organizmu, kdy by mohlo dojít snadno k vyčerpání.

 

Sportujete i během zimy? Chodíte na dlouhé procházky i přes nepřízeň počasí?