fr.jpg
Foto: Shutterstock

Být přitažlivá zdaleka neznamená jen dobře vypadat, protože hezký obal potřebuje i atraktivní vnitřek. Je to podobné jako s knihou. Je-li obálka zajímavá, všimnete si jí. Ale v okamžiku, kdy se začtete a zjistíte, že vás obsah neoslovuje, knihu zase odložíte, obálka neobálka. Jinými slovy – vaši přitažlivost nedělá jen hezky nalíčená tvář a upravené vlasy, ačkoli i to bývá její součástí. Zásadní je však celková energie, kterou do svého okolí nevědomky vysíláte. Proto v konečném důsledku může být pro muže přitažlivější na první pohled méně atraktivní žena, což je pro většinu z nás skvělá zpráva.

Výzkumy zabývající se otázkou vzájemné přitažlivosti osob ukazují, že atraktivní lidé mohou ročně vydělat až o 14 % více než jejich méně atraktivní kolegové. I když část z toho je založena pouze na vzhledu, přitažlivost závisí také na tom, jak se chováte, jak jednáte s lidmi a s jakými lidmi se stýkáte. Tím vším lze dosáhnout větší atraktivity, aniž byste nějak výrazně měnili svůj vzhled.

Cvičte

Možná vám cvičení nic neříká, přesto… Fyzická aktivita může hrát velkou roli v tom, že se budete cítit přitažlivější. Není ale řeč jen o estetickém účinku cvičení v souvislosti s tělem. Sportování je skvělý způsob, jak se zbavit agrese, mít čas jen pro sebe a uvolnit endorfiny, chemické látky, které zlepšují náladu. Finská studie Univerzity v Turku z roku 2015 potvrdila, že lidé, kteří cvičí, mají obecně vyšší sebevědomí a lepší pocit ze sebe sama, což se projevuje i na jejich vystupování a tom, jak je jejich okolí vnímá.

Chvalte druhé

Chválit druhé neznamená podlézat jim, ale přirozeným způsobem vyzdvihovat jejich přednosti. Umět podpořit bez postranních úmyslů vám pomůže působit v očích jiných přitažlivěji. Navíc si sami lépe uvědomíte své vlastní dobré vlastnosti a předpoklady. Vědci z čínské univerzity elektronických věd a technologií ve své studii z roku 2016 potvrdili, že lidé, kteří dokážou nezištně pochválit druhé se obecně jeví atraktivnější, protože jejich společnost je pro ostatní příjemná a cítí se v ní dobře.

Nasaďte úsměv

Není žádným tajemstvím, že s úsměvem jde všechno líp. Budete-li se na druhé usmívat, budou vás vnímat jako milou a přívětivou osobu, což zároveň přirozeně zvýší vaši atraktivitu. Podobný efekt nastává také v situaci, kdy se vy sami na sebe v zrcadle usmějete – vaše energie bude vřelejší a nálada lepší. Projeví se to následně i na řeči vašeho těla – druzí u vás zaznamenají signály bezpečí a přijetí a budou se s vámi cítit v každém směru lépe. Vědci z univerzity v Cardiffu v roce 2009 zkoumali vliv mimiky obličeje na náladu člověka a potvrdili, že lidé, kteří se více usmívají, se cítí šťastnější.

Povzbuďte se

Vždycky je příjemné, když vás někdo z vašeho okolí pochválí, ale nemusíte čekat, až to udělá. Ať to zní jakkoli zvláštně, můžete se do toho pustit sami. Stoupněte si před zrcadlo a opakujte si věci, které se vám na sobě líbí. Pozitivní afirmace vám pomohou tyto vlastnosti sami sobě potvrdit a ocenit je na sobě. Cokoli, čemu věnujete pozornost, se rozšíří ve vašem poli vědomí. Když si budete aktivně všímat pozitivních vlastností, ať už vnějších charakteristik nebo vlastností uvnitř, pomůže vám to zvýšit jejich význam. Studie illinoiské univerzity z roku 2014 potvrdila, že lidé, kteří sami sebe cíleně chválí, mají vyšší pracovní úspěch a sebevědomí.

Nesabotujte sami sebe

Řada psychologických studií potvrdila, že lidé, kteří se zabývají negativními aspekty své osobnosti, mívají obecně vyšší riziko pochybností o sobě samých a přirozeně bývají sami se sebou méně spokojeni. Přistihnete-li se, že o sobě pronášíte negativní výroky, je třeba věnovat pozornost tomu, proč to děláte. Zaměřte se na spouštěče tohoto procesu, identifikujte je a snažte se pochopit důvod. Budete mít následně větší šanci je zachytit a předcházet jim.

Neberte se tak vážně

Smích a vtipkování vás může uklidnit, proto je dobré umět se zasmát i věcem, které by se vám normálně dostaly pod kůži a přivodily vám nepříjemný pocit. Naučte se nebrat věci okolo sebe tak vážně a osvojte si umění zasmát se i sami sobě. Je naprosto v pořádku nebýt perfektní – nikdo není. Příležitostné vtipkování navíc způsobí, že vás druzí budou vnímat jako veselou, tedy atraktivnější osobu. Studie univerzity v Kansasu z roku 2015 zjistila, že společný smích zvyšuje i vzájemnou přitažlivost.

Milujte se s partnerem

Sex je skvělý, zábavný a docela snadný způsob, jak si zvýšit sebevědomí. Podle americké studie z roku 2014 vykazují lidé, kteří se pravidelně milují, obecně vyšší sebevědomí a lépe hodnotí sebe sama než osoby, které jsou v tomto směru neaktivní. Navíc feromony, které se během sexu i po něm uvolňují, z vás automaticky dělají pro druhé atraktivnější bytost.

Noste červenou

Červená barva představuje vášeň, sílu a smyslnost. Obecně je vnímána jako výrazný aspekt a lidé, kteří červenou rádi nosí, bývají automaticky spojováni se zdravým sebevědomím a vyšší atraktivitou. Studie univerzity v Rochesteru potvrdila, že nošení červené přirozeně zvyšuje atraktivitu ženy. Ve studii dotazovaní muži častěji pozvali na rande ženu v červeném tričku než v zeleném.

Stůjte a choďte rovně

Díky správnému držení těla můžete nejen dobře vypadat, ale také se lépe cítit, což potvrdila například americká studie z roku 2018. Ta zjistila, že u lidí, kteří zaujímají „silné pózy“, se přirozeně zvyšuje hladina testosteronu, a naopak snižuje hladina kortizolu (stresový hormon). Celkově pak osobnost dotyčného působí sebevědoměji a atraktivněji.  

Čtěte také:

Zdroje: insider.comhealthyway.comscienceofpeople.com

Reklama