620e2fdfcd30cobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

BERAN (21. 3. - 20. 4.)

Hněv

Na rozdíl od většiny znamení zvěrokruhu, může být Beran i ve svém naštvání stále poměrně sympatický. Vládne mu Mars, bůh války, takže v beraním případě je docela pochopitelné, že rozpálit se je pro něj často spíš nabíjející než vyčerpávající. Hněv je v jeho podání akceschopný, protože ho obvykle namotivuje a posune k realizaci toho, o čem dosud jen mluvil. Pomůže mu překonat nerozhodnost či paralýzu v okamžicích, které jsou pro Berana těžké. Je to jako koupel v ledové vodě, která ho vytrhne z letargie a donutí k mimořádnému výkonu. Je-li Beran naštvaný, je zároveň i plně přítomný způsobem, který může být až léčivý a katarzní.

BÝK (21. 4. - 21. 5.)

Potřeba vlastnit

Pokud Býka dostatečně nepoznáte, nemůžete tušit, jak moc silná je jeho potřeba mít a vlastnit. Zdaleka nejde jen o majetnictví či hamižnost. Pro Býka je zásadní pevná půda pod nohama a jistota, že se má kam uchýlit a najde vždy to, co je pro něj důležité. Ať už se jedná o majetek či blízké osoby. Právě pro ty dokáže udělat zázraky a postarat se, aby se jeho rodina a nejbližší přátelé cítili jako v bavlnce. Jakkoli to může být pro Býka zavazující a svým způsobem dusivé, jde zároveň o životní pohon a důvody, proč neúnavně postupovat dál. Jeho neobvykle vysoká míra oddanosti ho na jedné straně vyčerpává, na druhé posiluje v tom, aby zvládl i ty nejnáročnější životní okamžiky a udržel si za všech okolností svou vnitřní stabilitu.

BLÍŽENCI (22. 5. - 21. 6.)

Napětí

Bouřlivá a pružná mysl Blíženců dokáže zpracovat více podnětů naráz než většina ostatních znamení, aniž by se „přehřála“ či unavila. Funguje v trochu jiném nastavení a svým způsobem stresující systém mentálních pochodů lidí v Blížencích je zároveň udržuje ve skvělé kondici. Neutuchající potřeba neustále něčím zaměstnávat hlavu může být na jedné straně poněkud vyčerpávající, na druhé ale velmi nabíjející, s nekonečnými možnostmi transformace. Přechod od nevědomosti k poznání je pro Blížence drogou, jíž se nehodlají vzdát ani za cenu permanentního životního napětí, protože s častou změnou přicházejí i pocity určité úzkosti a nejistoty. Tento svým způsobem nepohodlný stav je ale pro Blížence hnacím motorem, který je v této souvislosti o dost výkonnější než u jiných znamení zvěrokruhu.

RAK (22. 6. - 22. 7.)

Strach

Raci obecně patří ke znamením zvěrokruhu, která se hodně strachují. Jde o jejich přirozenou emoci, ruku v ruce se starostlivostí o blaho svých nejbližších. Pro každého bez výjimky je obtížné být v kontaktu s tím, co jej děsí, strach je nicméně jedním ze základních a velmi důležitých stavů, který má v životě své nezaměnitelné místo. Přichází proto, aby upozornil na případné nebezpečí a později pro nás zajistil pravý opak: bezpečí. Je ale třeba umět rozeznat reálnou hrozbu od falešné, která vzniká na základě pouhých domněnek. A právě tohle Rak dokáže. Tím, že je neustále v úzkém kontaktu se strachem a obavami, bez problémů odliší skutečné nebezpečí od domnělého. Na základě strachu a skvěle fungující intuice tak Rak utváří bezpečný domov, výsostné území lásky a jistoty, kde není třeba ničeho se obávat.

LEV (23. 7. - 22. 8.)

Egocentrismus

Egocentrismus patří k typickým vlastnostem ohnivého Lva. Zrozenec v tomto znamení touží po pozornosti a uznání okolí, má o sobě vysoké mínění a špatně snáší jakoukoli kritiku. Křivdy, nezdary a ponížení nese hůř než druzí, dlouho si je pamatuje a dlouho je také analyzuje. Právě na základě rozhořčení je však Lev schopen hluboké sebereflexe, protože mu jeho hrdost nedovoluje, aby se nepříjemná situace opakovala. Lev si dokáže i z velmi nepříjemného a pro něho potupného zážitku vzít to dobré, aby příště nezopakoval stejnou chybu. Jinými slovy, Lev je schopen využít své egocentrické nastavení pro permanentní sebezdokonalování. Kritika, která jiné často zastaví, působí na Lví ego jako silný motor, aby napříště mohli ze situace vyjít opět vítězně.

PANNA (23. 8. - 22. 9.)

Znechucení

Pocit znechucení je vždy nepříjemný a Panny jej důvěrně znají, protože ho obvykle zažívají klidně i několikrát denně. Jsou citlivé na jakýkoli nedostatek a nesnášejí nepořádek a chaotičnost. Sebe i své okolí udržují v čistotě a čisté potřebují mít i své myšlenky. Vysoké soustředění a schopnost všímat si – byť i nechutných – detailů je drží nad hladinou a umožňují „vyčenichat“ situace, které nejsou v souladu s jejich etikou a hodnotami, i kdyby se zpočátku tvářily jako dokonalé. Svým zaměřením na detail může Pannám občas uniknout jiná příležitost, mají ale jistotu, že díky svému „háklivému“ nastavení jsou záležitosti, jimž se rozhodnou věnovat energii, pro ně zcela v pořádku.

VÁHY (23. 9. - 23. 10.)

Neopětovaná láska

Všeho moc škodí, i romantiky a láskyplného očekávání. Setrvávat příliš dlouho v romantické úzkosti či nenaplněné touze není zdravé a nikomu – vyjma Vah – to neprospívá. Váhy díky své přirozené schopnosti propojení s druhými lidmi a „talentem“ pro partnerství to mají trochu jinak než většina z nás. Zamilují-li se do někoho, ať jde o jakkoli komplikovaný vztah, jejich pocity jsou obvykle čisté a jednoduché: milují nezištně a z celého srdce. A i když půjde o neopětovanou lásku, může být pro Váhy tento prožitek úrodným psychickým prostorem k prozkoumání toho, co mají rády samy na sobě. Protože obecně to, co milujeme, odráží naše vlastní hodnoty, chutě, sklony, vzorce chování a podobně. Neopětovaná láska je tedy pro Váhy skvělou příležitostí k osobní terapii a přiblížení se ke své podstatě.

ŠTÍR (24. 10. - 22. 11.)

Žárlivost

Štír je znamením touhy, je tedy přirozené, že na to, co se Štírovi líbí jinde, ve své podstatě žárlí a chce si to sám dopřávat. Zatímco většině z nás by takové nastavení nejspíš nevyhovovalo a obtěžovalo nás, pro zrozence ve Štíru jde s trochou nadsázky o požehnání a hnací motor. Štír má díky tomu skvělou příležitost zjistit, po čem opravdu touží, co se mu líbí, a oč má smysl usilovat. A pokud má jasno, neztrácí čas. Je následně schopen vyvinou obdivuhodný tlak sám na sebe, aby to, oč stojí, také získal. Nejde-li o přízeň druhého člověka, kde je výsledek vždycky nejistý, obvykle se mu to podaří. Nutno ale dodat, že i v případě, kdy chce získat pozornost dosud nedostupného objektu jeho touhy, častěji než zklamání zažívá úspěch.

STŘELEC (23. 11. – 21. 12.)

Bezohlednost

Jako nezkrotné znamení zvěrokruhu toužící po volném nádechu se zrozenec ve Střelci ladně pohybuje od situace k situaci. Nemá potřebu se někomu zpovídat, a jde-li o jeho štěstí, neřeší následky. Jedná podle aktuálního nastavení, veden atmosférou okamžiku. Pokud se náhodou svezete s „úklidem“ jeho života, nedá se nic dělat. A přestože se následně může Střelec jevit jako bezohledný darebák, ve skutečnosti to tak není. Jen bývá plně přítomen ve svém životě a v okamžiku, kdy cítí, že už nejde po cestě radosti, změní směr. Nechce trápit sebe ani druhé, je upřímný a odhodlaný. Nestará se o budoucnost, zajímá ho tady a teď. Jeho touha hnát se za dobrodružstvím je věčná a výsledek nejistý, Střelce ale pohlcuje tak, že není úniku. Žije si zkrátka svůj život a druhého až tak neřeší.

KOZOROH (22. 12. - 20. 1.)

Nuda

Nuda je těžká a pro některé lidi jde o méně snesitelnější stav než třeba hluboký smutek nebo palčivá zuřivost. Kozoroh v ní ale nevidí žádné drama, pro něho jde o všední záležitost a často příslib postupného pokroku. Zrozenec v tomto znamení disponuje obdivuhodnou tolerancí k plnění nestimulujících úkolů, pokud musí. Nepotřebuje být středobodem vesmíru jako Lev, nemusí se cítit jako hlavní hrdina. Motivaci spatřuje právě v tom, že dělá věci krok za krokem. Ona postupná cesta ho do jisté míry někdy až zvráceně baví, protože tam, kde ostatní končí, Kozoroh nabírá druhý dech. Navíc dokáže v klidu posoudit, kdy je nuda jen nezbytnou obtíží na cestě k hodnotnému cíli, a kdy nemá smysl v práci pokračovat, protože za tu dřinu nestojí.

VODNÁŘ (21. 1. - 20. 2.)

Osamělost

Vždy originální Vodnář patří k velkým idealistům, kteří se neváhají vzdát svého komfortu ve prospěch záležitostí globálního významu. Způsob, jakým Vodnář uvažuje, je nejméně o deset let napřed, než bývá (nejen) u jeho vrstevníků běžné. Klišé ho unavují a dokola se opakující fráze ve smyslu je třeba či mělo by se, ničí. Svým smýšlením se tak Vodnář často ocitá na pokraji společnosti, sám a s ideály, co druzí špatně chápou. Celá ta emocionální vzdálenost mezi jím a světem ho však netrápí tak, jak by mohla trápit druhé. Vodnář dokáže docela dobře fungovat i s pocitem odcizení. Je sice citlivý podobně jako jiní lidé a své odpojení od společnosti si uvědomuje, zároveň mu tento stav umožňuje chápat nejrůznější podivnosti druhých. Je ztělesněním tolerance a dokáže v tomto smyslu inspirovat ostatní, aby také rozšířili svou schopnost vnímat a přijímat.

RYBY (21. 2. – 20. 3.)

Smutek

Ryby jsou proměnlivé vodní znamení, což mimo jiné znamená, že disponují psychickou flexibilitou. Ta jim dává možnost postavit se protikladům a chápat nepochopitelné. Emocí, se kterou se Ryby častokrát setkávají, je smutek. Paralyzující stav, který jsou však zrozenci v tomto znamení schopní přečkat a zvládnou i několik vln destabilizace a rozkladu. Pro nikoho není jednoduché dostat se z takových pocitů, ale Rybám se to daří někdy až obdivuhodně dobře. Možná paradoxně, protože právě ony platí za velmi citlivé osoby. Svou náturou si ale Ryby ve smutku svým zvláštním způsobem libují, dokážou se v něm dobře zorientovat, a proto jej následně i snadněji zpracovávají. A ačkoli je to mnohdy velmi trýznivé, rybí schopnost cítit smutek hluboko a jasně je zároveň umí vyléčit, posílit notnou dávkou empatie a posunout dál.  

Zdroj: repeller.com