Nefertiti žila ve 14. století př. n. l., ale odkud pocházela, zůstává dodnes záhadou. Podle starší teorie se původně jmenovala Taduchepou a byla princeznou z mitanské říše, která se rozkládala mezi Eufratem a Tigridem v Horní Mezopotámii. Její silně zadlužený otec Tušratt ji prý zaslíbil výměnou za zlato stárnoucímu faraonovi Amenhotepovi III.
Nefertiti zastávala ve společnosti významné místo a svého manžela dost ovlivňovala. Podporovala ho v uskutečňování jeho náboženských reforem. V pátém roce své vlády Achnaton spolu s Nefertiti ruší uctívání původních egyptských bohů a povolují uctívání jediného pravého boha Atona – boha Slunce. Prohlašují se za jeho potomky. Opouštějí Théby a zakládají na východním břehu Nilu nové město Achetaton, kterému se dnes říká Amarna nebo také Tell-el-Amarna. Nefertiti se tu stává velekněžkou svatyně západu Slunce.
Achnaton nebyl rozhodně žádný krasavec. Podle některých vyobrazení měl neobvykle protáhlou tvář a ženskou postavou. Příčinou mohla být hormonální porucha, tzv. Marfan-syndrom. Ten je dědičný, čímž by se dalo vysvětlit, proč byly dcery Achnatona tolik podobné otci.
Nefertiti měla totiž s Achnatonem šest dcer, ale žádného mužského potomka. Jisté tedy je, že matkou jeho syna a následníka Tutanchamona určitě nebyla! Tou byla s největší pravděpodobností Achnatonova sestra a jeho vedlejší manželka Kija. Incest byl v Egyptě považován za naprosto normální.
Náboženská reforma, kterou provedl Achnaton, zasáhla do života v celém Egyptě. Faraon se přestal zajímat o vnější i vnitřní politiku a nezajímalo ho, co se děje v zemi, v níž nastává hospodářský rozvrat. Dalším důsledkem je nespokojenost a odpor obyvatel vůči novému náboženství i následně i faraonovi a jeho rodině.
Achnatonův konec je zahalen tajemstvím. Končí po 17 letech vlády, tedy v jeho 32 letech. Zemřel přirozenou smrtí nebo násilně? Památky na něj velmi rychle mizí z dějin Egypta. A Nefertiti? I ona kolem roku 1336 př. n. l. z historie mizí! O její smrti neexistují žádné záznamy. Vlastně se ani neví, zda zemřela dříve či až po smrti Achnatona. Také místo jejího posledního odpočinku dosud zůstává pro archeology záhadou.
Achnaton a Nefertiti/Berlin
Z Achnatona a Nefertiti se totiž rázem staly nežádoucí osoby, jakékoli zmínky o jejich existenci byly důsledně zničeny. I město Achetaton bylo opuštěno a upadlo v zapomenutí až do 19. století, kdy začal obrovský zájem o Egypt a jeho památky.
A jak se dostala slavná vápencová busta královny Nefertiti do Berlína? Zásluhou německého egyptologa Ludwiga Borchardta. Ten ji se svým týmem objevil počátkem prosince 1912 v egyptské Amarně, tedy tam, kde stávalo hlavní město za panování Achnatona a Nefertiti. V roce 1913 ji pak přivezl ji do Berlína, kde se poprvé představila veřejnosti v roce 1924.
Velmi brzy začal spor mezi Německem a Egyptem o navrácení busty. Zatímco v Káhiře tvrdili, že vývoz byl ilegální, Berlín se bránil, že byla vyvezena na základě legální Borchardtovy dohody z roku 1913 s egyptskými úřady o rozdělení nálezů z Amarny.
Když v roce 1935 požádal oficiálně egyptský král Fuád o její vrácení, dostalo se mu zamítavé odpovědi. Tehdy už byla v majetku Adolfa Hitlera a ten se s ní nechtěl rozloučit – údajně pro její krásu a árijské rysy. Sliboval, že pro ni nechá v Berlíně postavit speciální muzeum. K tomu už nedošlo.
V březnu 1945 bylo rozhodnuto, že musí být nejcennější díla z berlínských muzeí a galerií zachráněna, a ta byla převezena do solných dolů v Graslebenu, Merkersu, Schonebecku a Kaiseroda. Takto se podařilo zachránit např. Rembrandtovy obrazy či Nefertiti, kterou po dobytí Berlína marně hledali v Hitlerově hlavním bunkru.
Neuses Museum v Berlíně
Muzea na Muzejním ostrově byla skutečně spojeneckými vojsky na konci války silně poškozena. A protože tato část Berlína patřila do Východního bloku, nebyly peníze na jejich opravu. Teprve v roce 2009 se znovu Nefertiti vrátila na Muzejní ostrov do nově rekonstruovaného Nového muzea a stala se jeho největším magnetem…
Foto: Wikipedie, shutterstock.com
Na našem webu jste si mohli také přečíst:
- Kleopatra ovládala dva mocné Římany
- Hatšepsut, žena v roli faraona
- Izabela Czartoryska, mecenáška umění, spisovatelka, vlastenka
Nový komentář
Komentáře
už se těším na výstavu
Nádhera.
Tento článek mi udělal velkou radost, starověký Egypt mě zajímá - mumie, pyramidy apod. - všechno je to tak fascinující. Už jsem byla v Praze na výstavě Tutanchamon a teď od února tam bude zase výstava Mumie světa, tak si to taky nenechám ujít, už se moc těším
Krásné čtení
Článek z historie vždy potěší
Zajímavý článek!
Kvůli takovým záhadám bych ráda měla stroj času a elixír neviditelnosti :-)
Opět zajímavé čtení